Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť SpaceX sa intenzívne pripravuje na prvý orbitálny let svojej novej rakety Starship, pomocou ktorej chcú v budúcnosti kolonizovať Mars. Jeden z jej motorov Raptor vykonal test trvajúci cez 5 minút, informuje Teslarati. Elon Musk sa tiež podelil o informácie o morskej plošine Deimos, z ktorej má v budúcnosti Starship štartovať.

Doteraz najdlhší test motorov Raptor, zvýši sa ich výkon

Vývojové stredisko SpaceX v Texase sa otriasalo dlhšie než päť minút. Spôsobil to test raketového motora Raptor, ktorý spoločnosť pripravuje na prvý orbitálny let. Ten sa má uskutočniť už počas tohto roka, podľa Muskovho plánu dokonca v najbližších mesiacoch.

Raketa Starship firmy SpaceX, pomocou ktorej chcú dostať milión ľudí na Mars. Zdroj: SpaceX

Kým prvý stupeň Super Heavy má naštartovať svoje motory len na necelé tri minúty, samotný stupeň Starship tak následne učiní na takmer šesť minút. To približne zodpovedá dĺžke posledného testu motorov, ktorý sa v Texase uskutočnil.

Musk tiež prostredníctvom Twitteru informoval o prvom stupni Super Heavy. Ten bude mať najprv 29 motorov Raptor a neskôr ich počet zvýšia na 32, pričom narastie aj maximálny ťah samotných motorov. SpaceX ich totiž ešte vždy upravuje a vylepšuje, keďže musia vydržať extrémnu záťaž a mať aj určitú rezervu – najmä z toho dôvodu, že cieľom Starship je 100 až 1000 opakovaných letov s potrebou minimálnej či žiadnej údržby.

SpaceX/Flickr

Na scénu prichádzajú aj obrovské morské plošiny Phobos a Deimos

Kvôli ohromnému počtu silných raketových motorov Raptor nie je vhodné, aby Starship vzlietala a pristávala zo súše kvôli neskutočnému hluku. SpaceX preto pripravuje morské plošiny Phobos a Deimos – bývalé ropné plošiny pomenované podľa mesiacov Marsu.

Práve Deimos má, podľa najnovších informácií, vojsť do služby už v budúcom roku. Štarty Starship sa tak stanú problematickejšie pre pozorovanie amatérmi – môžme sa ale spoľahnúť, že sa SpaceX podelí o živé vysielanie tak, ako u nich býva zvykom. Spoločnosť kúpila obe plošiny v júli roka 2020 spolu za 7 miliónov amerických dolárov.

Na orbitu, na Mesiac a na Mars – Starship zvládne všetko

Dlhodobým cieľom Elona Muska je kolonizácia Marsu a posun ľudstva k novej méte. Aby sme sa ale stali medziplanetárnym druhom, potrebujeme v kozme správnu infraštruktúru a najmä stroj, ktorý nás dokáže spoľahlivo a lacno transportovať k iným vesmírnym telesám.

SpaceX

Práve tým sa má stať Starship – prvá raketa, ktorej oba stupne dokážu pristáť a letieť znovu. Jej nákladná kapacita je približne 100 ton, ktoré dokáže po orbitálnom dočerpaní paliva dopraviť kamkoľvek v našej slnečnej sústave. Má zároveň najväčší nákladný priestor zo všetkých rakiet a kozmických plavidiel na svete – až 1 100 m3.

NASA zvolila Starship aj ako pristávací modul, ktorý dopraví prvých astronautov programu Artemis na povrch Mesiaca. Proti tomuto rozhodnutiu sa ale odvolala spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí Jeff Bezos. NASA totiž sľúbila, že vyberie až dva systémy – kongres ale neschválil potrebný rozpočet a Blue Origin žiadal za svoj oveľa menší a neefektívnejší modul dvojnásobnú čiastku v porovnaní so SpaceX.

SpaceX / Flickr

NASA kontrakt Muskovej spoločnosti nevezme a s najväčšou pravdepodobnosťou ho udelí ešte jednému z uchádzačov. Starship tak môže v blízkej budúcnosti bezpečne prepísať históriu a pristáť s astronautmi na Mesiaci. S „trochou“ šťastia dokonca aj na Marse a to ešte počas tejto dekády.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú