Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ani jeden z najdôležitejších vesmírnych programov modernej doby sa zrejme nezaobíde bez sporov medzi jednotlivými dodávateľmi. V tomto prípade nastávajú vážne nezhody medzi spoločnosťami SpaceX, Dynetics a Blue Origin kvôli kontraktu na postavenie lunárneho modulu na transport astronautov. Dynetics a Blue Origin podali sťažnosť na to, že tento kontrakt udelila NASA len jednej firme, upozornil The New York Times. Musk reagoval posmeškami.

Aktualizácia 1. mája 2021:

Muskove uťahovanie si z Bezosa sa ukázalo ako predčasné, NASA totiž po sťažnostiach dvoch firiem kontrakt na stavbu pristávacieho lunárneho modulu pozastavila. Agentúra pritom spoločnosti povedala, aby pozastavila všetky práce na jeho vývoji, píše Futurism.

Na rade je teraz americký Vládny úrad pre zodpovednosť, ktorý sa zaoberá sťažnosťami na vládne kontrakty. Je nepravdepodobné, že SpaceX o kontrakt príde – jeho udelenie dvom firmám je však rovnako problematické, keďže NASA nedostala od kongresu na tento projekt ani jednu celú miliardu. Pritom len tá najlacnejšia možnosť, teda SpaceX, stojí vesmírnu agentúru 2,9 miliardy dolárov.

Prehodnotí NASA svoje rozhodnutie? Ide opäť len o peniaze

Rozhodnutie o udelení kontraktu jedinej spoločnosti mnohých zaskočilo, keďže NASA mala pôvodne zvoliť až dve možnosti. Problémom sa ale stal rozpočet, ktorý schválil kongres. Ten nespĺňala ani jedna z firiem a NASA tak šla tou najlacnejšou cestou – svoju úlohu však zohrali aj iné faktory, ako napríklad bezpečnosť a náročnosť jednotlivých systémov.

Blue Origin

Firma najbohatšieho človeka sveta podala 50-stranovú sťažnosť na toto rozhodnutie. Bob Smith, výkonný riaditeľ spoločnosti, tvrdí, že NASA vykonala voľbu na základe nesprávneho vyhodnotenia výhod a nevýhod jednotlivých uchádzačov. Kládla tiež oveľa väčší dôraz na cenu, než pôvodne mala.

SpaceX sa k situácii nevyjadril, Elon Musk však na Twitteri reagoval správou, ktorou si z Bezosa a jeho kozmickej firmy Blue Origin uťahoval. Napriek tomu, že je od SpaceX staršia, dodnes nič nedostala na obežnú dráhu a prvý let ich orbitálnej rakety New Glenn museli kvôli meškaniu opäť odložiť.

SpaceX na vývoji svojho modulu pracuje už dlho, zmení svet?

K situácii sa zatiaľ nevyjadrila ani samotná NASA, sťažnosť však podal aj tretí uchádzač, Dynetics. Smiths ďalej dodal, že kým NASA viedla rozhovory so SpaceX a snažila sa vyjednať nižšiu cenu, zvyšné spoločnosti túto možnosť nemali.

Blue Origin žiadal za svoj modul až 6 miliárd amerických dolárov, čo je viac než dvojnásobok ponuky Muskovej spoločnosti. A to aj napriek tomu, že ich modul je oveľa menší a v porovnaní so Starship má obmedzené využitie.

SpaceX / Flickr / Úprava redakcie

Práve v tom sa skrýva veľká výhoda SpaceX – ich systém Starship je primárne vyvíjaný pre kolonizáciu Marsu a do kozmu ho dokážu vyniesť aj bez rakety SLS, ktorú vyvíja NASA.

Ako sa NASA ďalej rozhodne je otázne, pravdepodobne však SpaceX o kontrakt nepríde. Ak k tomu ale príde, nebude to taká rana – táto spoločnosť má jednu z najvyťaženejších rakiet a do kozmu vozia už aj astronautov.

NASA / Aubrey Gemignani / SpaceX / Flickr

Dynetics a Blue Origin by sa tieto peniaze a skúsenosti možno zišli viac – pre dodatočné naštartovanie súkromného vesmírneho sektoru a zdravej konkurencie. Vhodné je aj zvolenie dvoch uchádzačov – kongres však musí schváliť väčší rozpočet, keďže ten terajší nedosahuje ani jedinú miliardu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú