V posledných týždňoch sa na Twitteri začali objavovať zaujímavé príspevky s videami, ktoré odhaľujú „utajené“ zábery z letov rakety Falcon 9. Rádioamatéri začali spracovávať signál zo SpaceX. Pri vesmírnej lodi Starship však narazili. SpaceX začal chrániť komunikáciu pri testoch Starshipu, signál medzi riadiacim centrom a loďou zašifroval. Na tému upozornil portál WCCFTech.

Sociálnu sieť Twitter v posledných týždňoch zaplavujú tweety obsahujúce videá so zábermi z letu rakety Falcon 9 počas viacerých misií. Nebolo by to ničím výnimočné, pokiaľ by sa rádioamatérom v týchto videách nepodarilo odhaliť aj časti záberov, ktoré SpaceX oficiálne počas živého vysielania pri vesmírnych misiách nevysiela.

Rádioamatéri odhalili „tajné“ zábery z letov Falconu 9

Obyčajne počas vysielania totiž vidíme len zábery zo štartu rakety, pristátia hlavného stupňa, pohľad na otvorenie aerodynamických krytov, vypustenie nákladu (pri neutajených misiách) a záber na motor druhého stupňa.

Spoločnosť totiž niektoré zábery z kamier „vystrihne“ z vysielania a verejnosť tak pri sledovaní na YouTube nemá možnosť vidieť všetky snímky, ktoré SpaceX počas letu zaznamenáva. To sa však zmenilo vďaka rádioamatérom, ktorí dokázali využiť signál z komunikácie medzi raketou Falcon 9 a SpaceX.

Samotný signál dokázali dekódovať, získať z neho binárnu sekvenciu, dátové pakety a spracovať tak, aby získali aj „utajené“ zábery z nádrže 2. stupňa rakety, ktoré mali byť určené len pre oči inžinierov spoločnosti.

Týmto spôsobom sa podarilo odhaliť napríklad aj záber z vnútra nádrže druhého stupňa počas nedávneho letu misie Starlink 22. Takýto proces je omnoho komplexnejší ako sa na prvý pohľad zdá a za vytvorením jediného videa s „vystrihnutými“ zábermi z vnútra nádrže druhého stupňa je množstvo práce.

Pri testoch Starshipu dostali „červenú“. SpaceX začal komunikáciu šifrovať

Rádioamatéri takto dokázali dekódovať doteraz niekoľko signálov z viacerých letov Falconu 9. Využili pritom špeciálne nástroje a softvér, ktorý však chceli nasadiť aj pri testovaní vesmírnej lode Starship. SpaceX odhalil dekódovanie signálu z letov Falconu 9 a proti rádioamatérom zakročil. Signál z testovania Starshipu totiž zašifroval.

Zobraziť celú galériu (0)
SpaceX / Flickr / Úprava redakcie

NEPREHLIADNI
Výbuch Starship z posledného testu na spomalenom zábere, toto video ti vyrazí dych

Neznámy rádioamatér sa pokúsil pomocou veľkej antény namierenej na prototyp SN11 získať signál z komunikácie medzi SpaceX a vesmírnou loďou, vďaka čomu by bez šifrovania mohol odhaliť telemetrické dáta z testu a prípadne aj informácie, ktoré by mali ostať len za dverami spoločnosti.

Vesmírna loď Starhip je totiž stále vo fáze vývoja a SpaceX rozhodne nechce, aby sa informácie a cenné dáta z testovaní dostali na verejnosť. To by mohlo ohroziť nielen samotný vývoj lode, ale aj konkurencieschopnosť spoločnosti. Proti rádioamatérom tak zakročil a využil šifrovanú komunikáciu, ktorú už nedokázali dešifrovať a zo získaného signálu ostal iba „biely“ šum.

Jednému z používateľov na Twitteri sa podarilo demodulovať získaný súbor, avšak ďalej nedokázal kvôli šifrovaniu pokročiť. Je ale pravdepodobné, že SpaceX šifruje komunikáciu s vesmírnou loďou pri testovaní už od začiatku, no na tento „problém“ mohli rádioamatéri naraziť až teraz. Kvôli tomu sa objavili aj otázky, či začne SpaceX šifrovať aj komunikáciu pri letoch s Falconom 9.

Hoci takýto scenár zatiaľ nebol potvrdený a rádioamatéri môžu naďalej zachytiť signál pri vesmírnych misiách spoločnosti, ktorá na komunikáciu využíva frekvenčné pásmo „S band“ na frekvencii 2-4 GHz, signál z komunikácie so Starshipom zrejme ostane naďalej šifrovaný, aby sa zabránilo odhaleniu citlivých dát a informácií, ktoré nemajú byť určené pre verejnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom