Od poslednej misie so satelitmi Starlink uplynulo len niekoľko dní a SpaceX si na dnes pripravil ďalšiu misiu. O malú chvíľu štartuje misia Starlink 22, ktorá na palube vynáša do vesmíru ďalších 60 satelitov, celkovo ich spoločnosť na orbitu poslala už 1385, z čoho stále operuje približne 1260 kusov.

Aktualizácia o 10:33

SpaceX potvrdil úspešné dosiahnutie cieľovej obežnej dráhy. O niekoľko minút na to sa druhý stupeň roztočil a vypustil 60 satelitov Starlink, ktoré sa od seba začali postupne vzďaľovať. Ich úlohou v najbližšej dobe bude pomocou vlastného pohonu dosiahnuť vyššiu, konečnú obežnú dráhu. Spoločnosť tak ukončila misiu v deň dôležitého výročia. 24. marca 2006 sa totiž uskutočnil prvý štart spoločnosti SpaceX – i keď dopadol neúspechom, zahájil dôležitú éru firmy.

Aktualizácia o 9:37

Kým druhý stupeň so 60 satelitmi Starlink mieri k svojej cieľovej obežnej dráhe, prvý stupeň po opätovnom naštartovaní motorov úspešne pristál na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You). SpaceX v prípade tejto misie nezachytáva aerodynamické kryty do sietí, ale rozhodli sa vyloviť ich z vody.

Pôvodný článok

Naposledy letela raketa Falcon 9 so Starlinkmi na palube 14. marca a dnes má z Mysu Canaveral odštartovať znova. Kadencia vynášania satelitov spoločnosti SpaceX sa tak rýchlo zvyšuje a len od začiatku tohto roka sme mohli vidieť už niekoľko takýchto misií.

Na orbitu poletia ďalšie Starlinky

Misia Starlink 22 štartuje dnes dopoludnia o 09:28 nášho času. Raketa Falcon 9 vyletí zo štartovacieho komplexu LC-40. S dnešnou misiu tak SpaceX vynesie ďalších 60 Starlinkov na nízku orbitu, kde operujú. Podobne ako v predošlých misiách, aj v tejto využíva SpaceX svoj znovu použiteľný stupeň rakety a aj aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie.

Falcon 9 Block-5 B1060 dnes štartuje len po 48 dňoch od predošlej misie. Predtým bol booster využitý aj pri misii GPS-III, Turksat 5A a 3 misiách Starlink.

SpaceX opätovne využije aj obe polovice nosa rakety, ktoré boli predtým súčasťou misie Sentinel-6A a predošlej misie Starlink. Tentokrát sa ich pokúsi zachrániť s loďou Shelia Bordelon.

Druhý stupeň pristáva zhruba 8 a pol minúty po štarte na dronovej lodi Of Course I Still Love You. K vypusteniu satelitov Starlink dôjde v čase T+01:03:52 od štartu misie. Celý priebeh môžeš sledovať aj na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom