Záujemcovia o dotáciu na elektromobily sa budú môcť od stredy registrovať. Ministerstvo hospodárstva SR totiž prostredníctvom webovej stránky www.chcemelektromobil.sk spúšťa dnes o 12:00 on-line systém registrácie. Ako ďalej informoval rezort, záujemcovia sa budú registrovať cez jednoduchý formulár, v ktorom uvedú okrem základných identifikačných údajov aj typ vozidla s technickou špecifikáciou, predpokladanou obstarávacou cenou a požadovanú výšku dotácie. „Po odoslaní vyplneného on-line registračného formulára bude žiadateľovi doručený notifikačný (tzv. „odpovedný“) e-mail, ktorý bude potvrdením zaregistrovania žiadateľa o dotáciu s vytvorením rezervácie v požadovanej výške,“ objasnilo ministerstvo.

Pridelený mu bude aj jedinečný kód – identifikátor. Notifikačný e-mail bude generovaný a žiadateľovi odosielaný automaticky. Od 17. decembra, keď uplynie zákonná mesačná lehota po vyhlásení výzvy, začne žiadateľov emailom kontaktovať vykonávateľ výzvy, teda Slovenská inovačná a energetická agentúra. Zašle im informácie o ďalšom postupe pre oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti. „Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická on-line registrácia počas trvania celej výzvy možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00 hod,“ upozorňuje rezort. Dátum a čas on-line registrácie je pritom rozhodujúci pre určovanie poradia a vytváranie rezervácie požadovanej výšky dotácie.

Zobraziť celú galériu (0)
European Commission (úprava redakcie)

Na nákup nového auta s čisto elektrickým pohonom je možné získať príspevok 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to je 5 000 eur. Na podporu nákupu elektromobilov je zo štátneho rozpočtu vyčlenených 5 mil. eur, dotácie sa budú prideľovať až do vyčerpania tejto sumy. „Ministerstvo hospodárstva má záujem o razantné zvýšenie počtu elektromobilov na slovenských cestách. Práve preto je podpora v rámci tejto výzvy výrazne vyššia ako to bolo v prípade pilotného projektu,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga a pripomenul, že rezort zároveň podporuje aj budovanie infraštruktúry pre elektromobily.

Ministerstvo hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou Európskej únie. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom