Operačný systém Android od spoločnosti Google je najpoužívanejším systémom v rámci mobilných zariadení. Základným prvkom je jadro systému Linux, no aj napriek tomu sú systémy odlišné, nakoľko Android neobsahuje rozhranie GNU. Vďaka niekoľkým vývojárom bude teraz možné dostať do svojho Android smartfónu systém Linux, čo môže byť prospešné hlavne pre staršie zariadenia.

Ak rád experimentuješ a vo svojom zariadení by si namiesto Androidu radšej videl systém Linux, vďaka stránke Can My Phone Run Linux vieš zistiť, či je aj tvoje zariadenie podporované. V nej sa nachádzajú prevažne staršie zariadenia, ako Google Nexus 6P, HTC Desire, Huawei Honor 9, Nokia N9 a mnohé ďalšie.

Databáza, ktorú vytvoril blog TuxPhones obsahuje okolo 200 smartfónov, pričom je potrebné pripomenúť, že distribúcie vyvíja komunita vývojárov, takže nemusia byť všetky funkcie bezchybné, informuje portál xda-developers.

Zobraziť celú galériu (1)
V databáze sa nachádza okolo 200, hlavne starších modelov, Wikipedia

Nakoľko ide o neoficiálnu distribúciu, tak každý používateľ podstupuje určité riziko. Je totiž možné, že tvoje zariadenie už nemusí fungovať tak ako doteraz, prípadne sa môže natrvalo poškodiť, ak je inštalácia urobená nesprávnym spôsobom. Pokiaľ máš zariadenie, ktoré je ešte v záruke, tak v prípade, že využiješ inštaláciu Linux-u, o záruku samozrejme prichádzaš.

Vyhľadávanie funguje so systémami Ubuntu Touch, Maemo Leste a postmarketOS, pričom v blízkej budúcnosti je v pláne pridanie podpory aj pre LuneOS a SHR, pomocou ktorých sa rozšíria možnosti ako potešiť väčšiu skupinu používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom