NASA odštartovala misiu Mars 2020 koncom júla, kedy nový rover Perseverance vyniesla do vesmíru raketa Atlas V-541. Spočiatku sa objavili menšie komplikácie, ktoré však riadiace stredisko vyriešilo. Rover v sebe ukrýva aj prvú helikoptéru, ktorá bude lietať na tejto Červenej planéte. NASA prezradila, ako plánuje počas 7-mesačného letu udržiavať jej batériu v zdravej kondícii.

Doterajšie prieskumy a bádanie na Marse prebiehalo predovšetkým pomocou motorizovaných roverov a sond, ktoré skúmajú vlastnosti a zloženie planéty. NASA však môže otvoriť novú éru výskumu s pomocou unikátnej helikoptéry, ktorú vyslala v misii Mars 2020 v kozmickej lodi spolu s roverom Perseverance. Ten ju po pristátí vysadí na povrchu Marsu.

Ide však o testovaciu misiu s účelom získať vedecké skúsenosti a poznatky z prvého letu s helikoptérou na planéte, ktorá má odlišné podmienky ako sú na Zemi. Bližšie sme sa detailom misie a helikoptére Ingenuity venovali v samostatnom článku.

NASA poprvýkrát dobila batérie helikoptéry Ingenuity vo vesmíre

Od štartu rakety Atlas V uplynuli už vyše 2 týždne a ďalšie dlhé mesiace nás do pristátia na Marse ešte čakajú. Počas takto dlhého letu by však mohlo dôjsť k degradácii batérie helikoptéry, čo však NASA dokázala vyriešiť. Vďaka pravidelnému udržiavaniu stálej kapacity nabitia na potrebnej úrovni bude Ingenuity schopná udržať batériu „zdravú“ aj po 7-mesačnom lete vesmírom.

Riadiace strediskom pritom skontrolovalo batériu v helikoptére už týždeň po štarte rakety. 7. augusta bola helikoptéra na diaľku poprvýkrát zapnutá a jej batérie boli poprvýkrát nabité priamo vo vesmíre. Tím analyzoval lítium-iónové batérie stroja počas 8-hodinovej operácie, kedy bolo skontrolovaných všetkých 6 článkov. Tie boli následne nabité na 35 % kapacity.

Práve takáto úroveň nabitia batérií je podľa vedcov ideálna pre správnu výdrž batérie počas dlhého letu. Nabíjanie akumulátorov pritom inžinieri plánujú každé 2 týždne.

Helikoptéra Ingenuity bola po rokoch vývoja, testovania a množstve simulácií v záverečnej fáze pripevnená na spodnú časť rovera Perseverance. Práve s ním sa dostane aj na Mars, kde následne nabije batérie už pomocou solárnych panelov, informuje Phys.

Nenechaj si ujsť
„Krtko“ sa zahrabal. Sonda na Marse je po 18 mesiacoch konečne celá pod povrchom

Lietať bude autonómne

Helikoptéru uložili do rovera horizontálne a pri vykladaní tak ostane dosť miesta na to, aby bola vysadená vertikálne a spustila podporné nohy na povrch. Pred samotným vypustením helikoptéry však rover odpojí špeciálny ochranný grafitový štít a presunie sa na miesto vyloženia.

To môže trvať až 6 dní. Komunikácia so Zemou bude potom prebiehať prostredníctvom rovera, ktorý odosiela signál orbitálnej sonde. Helikoptéra bude lietať autonómne, pričom letové príkazy jej budú zasielané v predstihu a vedci potom získajú dáta z letu až po pristáti.

Kde je aktuálne vesmírna sonda?

Presnú lokalitu a pohľad na sondu priamo vo vesmíre môžeš sledovať na oficiálnych stránkach NASA. V čase písania článku bola sonda takmer 43 miliónov kilometrov od Zeme a ešte 429 miliónov kilometrov od Marsu. Plánovaný čas pristátia je datovaný na niečo viac ako 188 dní a ako ďalšiu zaujímavosť dávame do pozornosti celkovú vzdialenosť misie, ktorá je stanovená na 480 miliónov kilometrov a 7 mesiacov nepretržitej cesty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom