Z Číny sa začali šíriť šokujúce správy o jednom husárskom kúsku, ktorý sa podaril čínskemu ortopedickému chirurgovi a jeho tímu. Budú na sebe ľudia nosiť cudzie hlavy?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Celé sa to odohralo v čínskej Harbin Medical University a operácia trvala až 18 hodín. Prvý pokus o transplantáciu ľudskej hlavy bol, samozrejme, realizovaný na mŕtvole, no podľa talianskeho profesora Sergia Canaveroa sa podarila. Zároveň dodal, že už čoskoro by sa mala vykonať transplantácia na živom pacientovi.

Experti sú skeptickí

transplantácia

Mnohým expertom sa však takéto počínanie nepáči. Profesor sa ale obhajuje tým, že by chcel vyskúšať aj transplantáciu zmrazených mozgov do darovaných tiel, čím by účinne priniesol nový život. Ortopedický chirurg Dr. Xiaoping Ren navyše nie je v danej oblasti žiadny nováčik a má za sebou už veľké množstvo transplantácií. Na myšiach ich už vykonal okolo 1000 a experimentoval dokonca už aj s hlavami opíc.

Nejde mu o predlžovanie životov

Počas 18-hodinovej operácie teda tím dokázal, že je možné opätovne prepojiť chrbticu, nervy a krvné cievy s novou hlavou. Doktor ale zdôrazňuje, že celý jeho výskum chce smerovať na medicínske a neurologické účely, nie na predlžovanie životov. Experti by však chceli reálne vidieť transplantáciu na väčšom zvierati a dôkaz, že mu reálne zlepšila život. V opačnom prípade je to podľa nich nemorálne a zbytočné.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
56%
Chcem to
11%
Mám to
22%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
11%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.