Z Číny sa začali šíriť šokujúce správy o jednom husárskom kúsku, ktorý sa podaril čínskemu ortopedickému chirurgovi a jeho tímu. Budú na sebe ľudia nosiť cudzie hlavy?

Celé sa to odohralo v čínskej Harbin Medical University a operácia trvala až 18 hodín. Prvý pokus o transplantáciu ľudskej hlavy bol, samozrejme, realizovaný na mŕtvole, no podľa talianskeho profesora Sergia Canaveroa sa podarila. Zároveň dodal, že už čoskoro by sa mala vykonať transplantácia na živom pacientovi.

Experti sú skeptickí

Mnohým expertom sa však takéto počínanie nepáči. Profesor sa ale obhajuje tým, že by chcel vyskúšať aj transplantáciu zmrazených mozgov do darovaných tiel, čím by účinne priniesol nový život. Ortopedický chirurg Dr. Xiaoping Ren navyše nie je v danej oblasti žiadny nováčik a má za sebou už veľké množstvo transplantácií. Na myšiach ich už vykonal okolo 1000 a experimentoval dokonca už aj s hlavami opíc.

Nejde mu o predlžovanie životov

Počas 18-hodinovej operácie teda tím dokázal, že je možné opätovne prepojiť chrbticu, nervy a krvné cievy s novou hlavou. Doktor ale zdôrazňuje, že celý jeho výskum chce smerovať na medicínske a neurologické účely, nie na predlžovanie životov. Experti by však chceli reálne vidieť transplantáciu na väčšom zvierati a dôkaz, že mu reálne zlepšila život. V opačnom prípade je to podľa nich nemorálne a zbytočné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom