Zimná olympiáda v juhokórejskom Pjongčangu je v plnom prúde a ako Slovensku, tak aj Česku sa zatiaľ podarilo získať cenné kovy. Málokto však vie, že len kúsok od miesta hlavného dejiska sa odohrávala ešte jedna súťaž.

Niektoré profesie sú postupom času nahrádzané strojmi a robotmi, ktoré dokážu podať omnoho väčší výkon než ľudia. Zatiaľ sa tento trend nepresunul do športu a hlavne olympijských hier, ktoré sú stále výhradnou udalosťou pre ľudí. Neďaleko dejiska olympiády sa však konala bizarná lyžiarska súťaž, v ktorej súťažili roboty.

Podpora robotických technológií v Južnej Kórei

Týchto pretekov sa zúčastnilo osem tímov z univerzít a  inštitúcií a jeden súkromný tím. Preteky prebiehali v lyžiarskom stredisku Welli Hilli a okrem výhry 10 000 € šlo hlavne o propagáciu Južnej Kórei ako poprednej krajiny v oblasti robotiky. Roboty rôznych rozmerov a veľkostí súťažili v pondelok na pretekoch Robot Ski Challenge. Samozrejme aj pre nich platili isté pravidlá, aby bolo zabezpečené, že roboty budú vhodné na svah.

Nenechaj si ujsť!
Pripravme sa na najhoršie. Tento robot vie otvoriť dvere pre svojho parťáka

Každý tak musel byť vyšší ako 50 cm, stáť na dvoch nohách a mať kĺby pripominajúce lakte a kolená. Aby sa mohli po svahu pohybovať a vyhýbať bránkam boli vybavené kamerami. Medzi podmienkami bola aj nutnosť autonómnych systémov a schopnosť stáť na lyžiach.

Ako môžeš vidieť vo videu, nezaobišlo sa to bez nehôd a vtipných situácií. Je však veľmi nepravdepodobné, žeby roboty nahradili ľudí aj v tomto smere. Olympijské hry boli a vždy budú o výkonoch ľudí a aj preto sú tak divácky atraktívne. To isté si myslí aj samotný organizátor súťaže Kim Dong-uk, no dodáva, že v budúcnosti budú súbežne organizované olympijské hry ako pre ľudí, tak aj pre stroje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom