Predstavenie elektrického nákladiaka Tesly je už skutočne blízko. Spoločnosť plánuje odhaliť svoje vozidlo 26. októbra a určite s ním narobí veľký rozruch v dopravnom priemysle. Zdá sa však, že ešte pred týmto odhalením tu máme prvú reálnu fotografiu. 

V súčastnosti nie je možné s istotou potvrdiť, že skutočne ide o produkt Tesly. Fotografiu zverejnil jeden z používateľov na platforme Reddit a mala byť zachytená na nešpecifikovanom mieste v Kalifornii. Pri porovnaní s tajomnou podobou kamiónu, ktorú zverejnil Elon Musk, je tu však niekoľko čŕt, ktoré nahrávajú myšlienke, že skutočne ide o nákladiak Tesly.

Všetko pre menší odpor vzduchu

V prvom rade dizajn zariadenia je rozhodne futuristický, čím je práve Tesla pri svojich produktoch známa. Priamo na fotografii sa navyše ponúka porovnanie s klasickým ťahačom, ktoré vo veľkom brázdia cesty najmä v USA. Veľký rozdiel je v aerodynamike. Tesla navrhovala vozidlo s určitosťou tak, aby ponúklo čo najmenší odpor vzduchu a šetrilo tak energiu v batériách. V tomto smere jednoznačne pomáha chýbajúca pohonná jednotka vpredu, elektromotor nákladiaka bude zrejme umiestnený medzi nápravami. Tento dizajn by mohol ponúknuť viac priestoru pre šoféra, respektíve ho v Tesla možno využijú pre uloženie batérií.

Súčasťou vozidla na fotografii sú aj aerodynamické kryty kolies a pre zníženie odporu vzduchu chýbajú po bokoch kamióna spätné zrkadlá. Či sa však dostane nákladiak do produkcie skutočne bez týchto prvkov, je otázne. V porovnaní s fotografiou zverejnenou Muskom a týmto únikom, tu však aj niečo nesedí. Vozidlu zdanlivo chýba výška. Aj v tomto prípade však zrejme nájdeme odpoveď priamo na uniknutom zábere. V ľavej časti fotografie sa nachádza aerodynamický kryt, ktorý pravdepodobne patrí na strechu vozidla, aby tak znížil odpor vzduchu pri ťahaní návesu.

Bude jazdiť ďaleko

Všetky aerodynamické prvky na vozidle opäť ukazujú, že Tesla bude so svojím elektro nákladiakom mieriť na dlhšie trasy a nie na krátku prepravu v mestách. V takomto prípade tak môže každé aerodynamické vylepšenie znamenať veľký rozdiel v dojazde.

Zobraziť celú galériu (2)
Johana Bhuiyan/Twitter

V automobilovom priemysle sú úniky fotografií ešte pred predstavením vozidiel bežnou záležitosťou (rovnako ako u smartfónov). Vozidlá jednoducho treba otestovať aj v reálnejších podmienkach, mimo krytých dráh a tu práve vzniká priestor na špionážne zábery. V takýchto prípadoch však výrobcovia väčšinou využijú rôzne kamufláže, aby neodhalili úplný dizajn. Jednoznačnej odpovede sa dočkáme už 26. októbra. Čo však hovoríš na možnú podobu elektrického nákladiaku od Tesly?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom