Moment, na ktorý všetci netrpezlivo čakáme, je tu. Čínska automobilka Xpeng prináša skutočne lacný, no zároveň plnohodnotný elektromobil nabitý technológiami, ktorý začína na sume niečo málo cez 20 000 € a ktorý dokonca plánuje priniesť do Európy, informuje Electrek.

Preteky Tesly a Volkswagenu v tom, ktorá automobilka prinesie prvý lacný elektromobil s cenovkou 20 000 € akoby zatienili ostatných výrobcov áut, ktorí majú podobné ambície priniesť zákazníkom auto s vysokým dojazdom a nízkou cenou.

Z tieňa týchto dvoch velikánov vykročil čínsky Xpeng, ktorý na domáci trh uviedol model P5 s cenovkou 20 800 €. Ide o plnohodnotný elektrický sedan, ktorý ponúka v základnej verzii dojazd 460 km podľa čínskej normy NEDC.

Solídny dojazd aj pokročilé autonómne technológie

Za cenu okolo 20 000 € by si zrejme očakával „oholené“ auto, ktoré dokopy neponúka takmer nič. Opak je pravdou a Xpeng P5 aj v základnej verzii disponuje naozaj pokročilými a vyspelými funkciami, informuje automobilka v tlačovej správe.

Xpeng

Verzia 460G ponúka 55,9 kWh batériu s dojazdom 460 km. Po technologickej stránke disponuje vozidlo systémom X-PILOT 2.5 a stojí spomínaných 20 800 €. Verzia 460E má rovnakú batériu a dojazd, no navyše dostala systém X-PILOT 3.0 za cenu 22 700 €.

NEPREHLIADNI
Tesla prehrá do pár rokov. S elektromobilmi ju zvalcuje obľúbená značka Slovákov

Modely 550G a 550E sa taktiež líšia iba vo verzii autonómnych systémov, no obe dostali väčšiu, 66,2 kWh batériu s dojazdom 550 km podľa normy NEDC. Ich cena začína na 23 400 €, respektíve 25 400 €.

Xpeng

Model 550P má oproti dvom vyššie spomenutým autonómne systémy vo verzii X-PILOT 3.5, ktorá je navyše vybavená až dvojicou LiDAR senzorov, a to všetko za sumu 26 400 €.

Xpeng

Najlepšie vybavený model nesie označenie 600P a do výbavy dostal 71,4 kWh batériu a rovnako pokročilého asistenta jazdy X-PILOT 3.5 s dvomi LiDAR senzormi. najlepšie vybavený model stojí 29 500 € a na jedno nabitie prejde 600 km podľa normy NEDC.

Európsky trh je jednou z priorít

Najzásadnejšou správou pre Európanov je, že Xpeng plánuje priniesť model P5 aj do Európy. Európska premiéra by navyše nemusela byť tak ďaleko, nakoľko čínsky výrobca už jeden zo svojich modelov v Európe predáva.

Xpeng

Konkrétne ide o luxusný sedan Xpeng P7, ktorý si odkrútil európsku premiéru v „mekke“ elektromobility v Nórsku. Európske verzie ale, žiaľ, nie sú tak „vyspelé“, ako tie čínske.

Automobilka totiž musí pre európsky trh upraviť funkcie hlasového ovládania, zmeniť mapové podklady a celkovo absolvovať naše bezpečnostné testy, ktoré umožnia využívať pokročilé autonómne technológie aj na našich cestách.

Xpeng

Prvé kusy začne automobilka doručovať zákazníkom v Číne už budúci mesiac, kedy presne by sa mal dostať model P5 do Európy, zatiaľ nevieme. Veríme však, že to bude čoskoro a že automobilka rozšíri jeho dostupnosť do viacerých krajín a že nezostane iba pri Nórsku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP