Koncern Volkswagen rozhodne nemá nízke ambície, práve naopak. Analytici navyše predpovedajú nemeckej automobilke svetlú budúcnosť a už do pár rokov by sa mohla stať jednotkou na trhu elektromobility čo sa týka podielu globálne predaných áut, informoval portál InsideEVs.

Elektromobilita je pre nemecký Volkswagen aktuálne prioritou číslo jeden. Automobilky spadajúce pod koncern predstavujú jeden elektromobil za druhý, no z globálneho hľadiska stále VW za jednou automobilkou v predajoch zaostáva.

Volkswagen

Domnievaš sa správne, je ňou Tesla. Americký výrobca si drží prvenstvo v trhovom podiele, no podľa analytikov z  LMC Automotive sa na tróne dlho neudrží. Volkswagen má totiž všetky predpoklady, aby do roku 2025 predával najviac elektromobilov na svete.

Brutálna elektroofenzíva a sila veľkého koncernu

Podľa odborníkov má Volkswagen oproti Tesle hneď niekoľko výhod. Najzásadnejšou je, že pod Volkswagen spadá viacero veľkých automobiliek a VW Group je sám o sebe najväčším automobilovým koncernom na svete.

Ďalej sú tu skúsenosti, ktorých má VW podstatne viac, keďže sa v automobilovej brandži pohybuje už dlhé desaťročia. Niektorí odborníci sa ale vyjadrili, že je príliš skoro vydávať závery, kedy a či vôbec sa Volkswagen stane jednotkou na trhu elektromobilov.

Tesla totiž aktuálne dokončuje dve nové továrne, ktoré by mali spustiť výrobu ešte do konca tohto roka. Tým pádom sa rapídne zvýši produkcia automobilky a do roku 2025 navyše môže vybudovať ďalšie továrne či dokonca predstaviť nové modely.

Twitter

Volkswagen ich chce mať do roku 2030 na trhu až 70, no vzhľadom na množstvo veľkých automobiliek, ktoré spadajú pod koncern, toto číslo nie je až tak veľké.

V prvom polroku sa mu nesmierne darilo

Nemecká automobilka predala za 1. polrok celosvetovo takmer 171 000 plne elektrických vozidiel. V porovnaní s 1. polrokom predchádzajúceho roka to predstavuje takmer trojnásobný rast.

Spoločnosť nedávno informovala, že od januára do konca júna dodala zákazníkom vo svete 170 939 elektromobilov. Výsledky podporil najmä vysoký dopyt na európskom trhu, ktorý bol pre pandémiu koronavírusu na začiatku minulého roka takmer úplne odstavený.

Firma počíta s rastom aj v ďalších mesiacoch roka. Veľa si sľubuje od čínskeho trhu, na ktorom sa predaj elektromobilov viac než zdvojnásobil. Ako uviedol šéf odbytu Volkswagenu, Christian Dahlheim, očakávajú, že tento rok spoločnosť dodá zákazníkom prvýkrát milión elektrifikovaných vozidiel (plne elektrických áut aj plug-in hybridov).

Dôležitá je cenová dostupnosť

Šéf koncernu Herbert Diess je veľkým vizionárom a jeho názory by sme preto nemali brať na ľahkú váhu. Nedávno sa pre nemecký portál WiWo vyjadril, že elektromobily sa už do pár rokov cenami vyrovnajú spaľovákom alebo ich dokonca podlezú.

Toto bude veľmi dôležitý moment a automobilka, ktorá ako prvá prinesie skutočne cenovo dostupný a zároveň plnohodnotný elektromobil si na svoju stranu môže nakloniť množstvo zákazníkov.

Volkswagen

Aj v tomto smere zohráva Volkswagen a Tesla pomerne tichý, no rozhodne veľký súboj. Americký výrobca sa už údajne pripravuje na výrobu svojej Tesly s cenovkou do 21 000 €. Ani VW rozhodne nezaháľa, zatiaľ čo lacnú Teslu sme naživo ešte nevideli, nemecký výrobca na výstave IAA v Mníchove ukázal koncept ID Life.

Tento malý, lacný a ultra moderný elektromobil by podľa automobilky nemal stáť viac ako 20 000 € a do výroby sa dostane už do roku 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú