Štyridsaťpäť rokov po svojom uvedení je právom považovaný za kráľa hororového sci-fi žánru. Vďaka jeho dokonalej vizuálnej estetike a znepokojujúcim dizajnom od surrealistického maliara H.R. Gigera je stále nadčasovým dielom, ktoré vie vydesiť aj mladšie generácie.

Legendárny Votrelec od Ridleyho Scotta odhalil hrôzy vesmíru ako nikto pred ním a tiesnivá atmosféra spravila z izolovanej lode miesto, kde krik nemožno počuť.

Tento klasický hororový sci-fi film z roku 1979 nám priniesol na danú dobu nové dychberúce špeciálne efekty, desivé monštrum vkrádajúce sa aj po dlhých rokoch do našich snov a revolučnú hrdinku v podobe Ellen Ripleyovej.

Skywalkerovci dali Votrelcovi zelenú

Cesta filmového Votrelca na svet tak, ako ho poznáme, však bola rovnako bolestivá ako prerazenie jeho mimozemského antagonistu cez hrudník jedného z členov posádky Nostromo. Nebyť úspechu rovnako kultového sci-fi Star Wars, nikdy by dokonca ani nevznikol.

Ridley Scott opísal nakrúcanie prvého Votrelca v rozhovore pre The Telegraph ako nočnú moru, keď sa často dostával do názorových a kreatívnych konfliktov s producentmi a ďalšími členmi tímu.

TMDB

Dopomohla k tomu najmä skutočnosť, že mal ešte stále status neznámeho mena a pre 20th Century Fox bol podľa jeho slov dokonca až piatou voľbou na režisérsku stoličku. Okrem toho musel Scott pracovať s výrazne obmedzeným rozpočtom 11 miliónov dolárov a úzky časový harmonogram ho často dostával pod tlak.

Jeho záujem o samotný sci-fi žáner sa začal formovať ešte v 60. rokoch, keď prvýkrát zhliadol Kubrickov magnum opus 2001: Vesmírna odysea. Scott to opísal ako kľúčový okamih, keď si uvedomil, že príbehy odohrávajúce sa vo vesmíre a v budúcnosti nemusia zahŕňať len invázie mimozemšťanov, ale že sci-fi môže mať aj intelektuálny rozmer a zaoberať sa rôznymi filozofickými myšlienkami.

Vo všeobecnosti sa však tomuto prístupu režiséri v 70. rokoch vyhýbali a málokto z nich sa pokúsil konkurovať Kubrickovmu dielu.

Dokonca ani veľkolepá a pokročilá vízia Duny od Alejandra Jodorowskeho sa nikdy nedostala k realizácii, nakoľko sa nenašlo žiadne štúdio, ktoré by bolo ochotné zainvestovať do tak ambiciózneho a rizikového projektu.

TMDB

Všetko sa zmenilo, až keď George Lucas prepojil veľkoleposť sci-fi s fantazijnými prvkami i akčným dobrodružstvom a odštartoval sériu Star Wars.

Po jeho obrovskom komerčnom úspechu so Star Wars sa všetky veľké hollywoodske štúdiá ponáhľali dostať do produkcie niečo, čo aspoň trochu pripomínalo sci-fi a tak primäl štúdio 20th Century Fox dať scenáristom Danovi O’Bannonovi a Ronaldovi Shusettovi zelenú pre to, čo sa vo svete filmu stalo známym ako Votrelec.

Žaloba za plagiátorstvo
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú