Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dve americké spoločnosti získali dôležitý kontrakt, v rámci ktorého majú vyvinúť špeciálnu komunikáciu pre sieť satelitov, ktoré majú stáť miliardy amerických dolárov.

Ako informuje portál SpaceNews, firmy Lockheed Martin a Raytheon dostali na vývoj nových systémov, ktoré majú prežiť aj jadrovú vojnu, 30 miliónov dolárov a stanú sa súčasťou oveľa väčšieho projektu.

Miliardy pre vesmírnu armádu

V rámci kontraktu majú obe firmy za úlohu vytvoriť pozemné systémy, ktoré sa používajú na komunikáciu so satelitmi. Jedná sa o pomerne bežnú prax a takýchto systémov sa na Zemi nachádza obrovské množstvo, avšak v tomto prípade pôjde o nesmierne odolnú infraštruktúru, ktorá má prežiť aj výbuchy jadrových bômb.

Tieto kontrakty síce primárne získali dve firmy, avšak súčasťou tímu Lockheed Martin sú aj firmy ako Stratagem či BAE Systems. Ešte väčší je tím firmy Raytheon, ktorého súčasťou sú Dell, Kratos, Northrop Grumman, Quantum Research, Kythera a množstvo ďalších, ktoré poznajú najmä záujemcovia o armádnu techniku a špičkovú elektroniku.

Pixabay

Na predvedenie svojich prototypov majú oba tímy 18 mesiacov, pričom Veliteľstvo vesmírnych systémov následne vyberie jeden z tímov, ktorý dostane dodatočné financie a bude vo svojom projekte pokračovať.

Pozemné systémy sa stanú súčasťou oveľa väčšieho projektu, ktorý je známy ako ESS (Vyvinutá strategická satelitná komunikácia), pre ktorý má Pentagón pripravených až 6,5 miliardy dolárov len v najbližších piatich rokoch.

Satelit si postaví ktokoľvek

Ako sme nedávno vysvetľovali v samostatnom článku, vlastný malý satelit si dokáže postaviť prakticky ktokoľvek s dostatočne hlbokou peňaženkou a množstvom času vzdelávať sa v tejto oblasti. Všetky komponenty sú komerčne dostupné, problémom však môže byť vynesenie takéhoto satelitu do vesmíru, ktoré je oveľa drahšie.

Dostanú aj špeciálne satelity

Súčasťou projektu ESS sú pochopiteľne aj samotné satelity, ktoré vyvíjajú spoločnosti Boeing a Northrop Grumman. Vesmírne technológie sa už mnohokrát preukázali, že sú kľúčovou súčasťou armády a bezpečnosti veľmoci. Úlohou ESS bude aj v tých najhorších situáciách zabezpečovať komunikáciu so strategickými bombardérmi, ponorkami s balistickými strelami a tiež so samotnými medzikontinentálnymi balistickými strelami.

rommma/freepik

V budúcnosti sa môžu stať o niečo dôležitejšími aj odolné satelity, ktoré síce dosiahnu vyššiu hmotnosť kvôli svojmu pancieru, avšak odolajú rôznym protisatelitným zbraniam. Tými sa vyhráža Rusko aj Čína a vynášanie takýchto ťažkých satelitov môžu umožniť rakety novej generácie, najmä v podobe Starship, ktorá unesie vyše 100 ton nákladu.

Rusko sa v minulosti vyhrážali aj ničením civilných satelitov spoločnosti SpaceX, keďže megakonštelácia Starlink poskytuje internetové pripojenie aj na Ukrajine, kde je dokonca využívaná armádou na obranu krajiny. Pre znemožňovanie tohto využitia sa firma nedávno dostala do nepríjemnej kontroverzie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú