Spoločnosť Raytheon Intelligence & Space predstavila novú formu ťažkého armádneho vozidla v podobe 8-kolesového obrneného transportéru Stryker, ktorý so sebou nesie vysoko výkonný laser, informuje Interesting Engineering.

Pomocou neho dokáže zostreľovať nielen rôzne druhy dronov, ale dokonca mínometné strely a firma tvrdí, že prinesie revolúciu na bojovom poli.

Výkon až 50 kW

Novú zbraň opísal Raytheon v tlačovej správe na svojej webovej stránke, podľa ktorej dosahuje táto laserová veža výkon až 50 kW a počas štvortýždňového testovanie zneškodnila viacero 60 mm mínometných striel a niekoľko malých, stredných a veľkých dronov.

„Vojaci na bojovom poli čelia čoraz komplexnejším hrozbám a naše bojom odskúšané senzory, softvér a lasery sú pripravené poskytnúť im novú úroveň ochrany. Armáda nám dala doteraz najťažšiu výzvu – boj proti raketám, delostrelectvu a mínometom a vykonali sme dôležitý krok na ceste k poskytnutiu manévrovateľnej, vzdušnej obrany na krátku vzdialenosť, ktorú vojaci potrebujú,“ vyhlásil Annabel Flores, šéfka Systémov elektronického boja spoločnosti Raytheon.

Samotný laser produkuje práve Raytheon, kým Kord je zodpovedný za jeho integráciu do vozidla Stryker. Pozostáva z vysoko energetického laserového modulu, špecializovaného radarového systému, navádzacieho systému a systému pre kontrolu lúča.

Rozmach dronov

Najväčší úspech zažije takto vybavený Stryker zrejme práve proti dronom, ktorý ovládli modernú vojnu a ako je možné vidieť aj na Ukrajine, sú jednou z najefektívnejších zbraní vôbec. Ukrajinskej armáda sa za neuveriteľne nízke náklady a s minimálnym rizikom darí pomocou menších dronov zneškodňovať aj väčšie vozidlá či dokonca tanky.

Je ich viac

Ako píše ArmyRecognition, vlastný laser podobného typu vyvíja aj Northrop Grumman a takisto ním vybavia Stryker, takmer 20 ton vážiaci kolos, ktorého vyrobila spoločnosť General Dynamics Land Systems už okolo 5 000 kusov. Primárne je používaný armádou USA a po niekoľkých neúspešných pokusoch o predanie niekoľkých kusov ďalším štátom ho okrem Spojených štátov používa len Thajsko.

Práce prebiehajú dokonca ja na vývoji oveľa silnejšieho 300 kW laseru, na ktorom pracujú spoločnosti Lockheed Martin a Aculight Corporation. Svetlo sveta má podľa aktuálnych plánov uzrieť v roku 2024 a takisto sa dočká nasadenia na mobilných vozidlách. 300 kW laser konštruuje aj firma Dynetics, ktorá je okrem iného známa aj neúspešným uchádzaním sa o kontrakt pre stavbu lunárneho transportného modulu programu Artemis.

Raytheon/US Army

Transportéry Stryker sú vyrábané od roku 2002 a dočkali sa množstva rôznych variácií, či už v podobe klasického transportéru s kapacitou 9 ľudí, mobilného 105 mm kanónu, mínometného nosiča či dokonca verzie s protitankovými strelami TOW. Laserová zbraň je tak len ďalším pochopiteľným krokom vo vývoji tohto všestranného stroja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú