Tím vedcov zo súkromnej Univerzity Duke v Durhame má na svojom konte pozoruhodný vynález, ktorý môže zlepšiť život miliónom ľudí každý rok. Vyvinuli nový typ hydrogélu, ktorý má rovnaké vlastnosti ako ľudská chrupavka v kĺboch, informuje ScienceAlert.

Problémy s kĺbmi nastávajú u ľudí pomerne často a či už sa jedná o zranenia, alebo nastanú komplikácie a opotrebovanie kĺbov vekom, väčšinou to končí nutnou operáciou pacienta, a výmenou celého kĺbu. Objav vedcov zo Severnej Karolíny však môže už čoskoro všetko zmeniť.

Najviac namáhaným kĺbom v našom tele je koleno. Kolenná chrupavka tak musí byť dostatočne pevná, aby udržala kĺb pohromade, no musí byť aj veľmi pružná, aby tlmila nárazy a otrasy pri chôdzi. Nový hydrogél disponuje presne takýmito vlastnosťami a vďačí za to najmä svojmu zloženiu, ktoré tvorí niekoľko rôznych polymérových vláken.

Pixabay

Ako píše NewAtlas, jedna zo sietí polymérových vláken je pružná, zatiaľ čo druhá je pevná. Tretia sieť potom obsahuje celulózové vlákna, ktoré držia všetky štruktúry pohromade. Celkovo tieto tri štruktúry dávajú hydrogélu schopnosť natiahnuť sa a vrátiť späť do pôvodného stavu.

Vedci nový hydrogél podrobili aj niekoľkým záťažovým testom. Gél o veľkosti mince dokázal udržať približne 45 kg závažie bez toho, aby sa poškodil alebo stratil svoj pôvodný tvar. Pri ďalšom teste sa vzorka gélu natiahla viac ako 100 000-krát a vôbec nestratila svoj tvar a pružnosť.

Výsledky testov sú teda veľmi sľubné, no do praxe sa však tento gél tak skoro zrejme nedostane. Vedci musia totiž otestovať, či nemá gél toxické vedľajšie účinky. Testy sa ale najskôr budú vykonávať na zvieratách, v tomto prípade na ovciach. Až po priaznivých výsledkoch v tomto teste sa prejde na testovanie na ľuďoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP