Skupina HAKA pomáha odhaľovať odcudzené automobily na Slovensku už 4 roky a ľuďom priniesla aj unikátnu mobilnú aplikáciu. S pomocou nej je možné nájsť odcudzené autá kdekoľvek. Najnovšie dostane dôležitú aktualizáciu, ktorá prináša vylepšenie v podobe rozlišovania zahraničných EVČ. Informoval o tom tvorca projektu Štefan Farkaš na Facebooku.

Hľadanie ukradnutých automobilov na Slovensku je veľkým problémom, no už od minulého roka môžu pomôcť s hľadaním aj obyčajní vodiči na cestách. Občianske združenie HAKA (Hľadá sa auto krádeže automobilov) verejnosti poskytlo efektívny nástroj Hakatron na rozpoznávanie poznávacích značiek a vyhľadávanie odcudzených vozidiel v databáze.

Táto aplikácia bola vyvíjaná od začiatku minulého roka a pre verejnosť spustená v lete. Stiahnuť si ju môžu majitelia podporovaných smartfónov s operačným systémom Android a iOS. Zariadenie so zapnutou aplikáciou potom stačí využiť počas jazdy napríklad v držiaku na palubnej doske a o zvyšok sa postará softvér. To, ako Hakatron zvláda rozpoznávanie EVČ v reálnom čase, sme otestovali krátko po jeho spustení.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Aplikácia pre hľadanie kradnutých áut príde s veľkou novinkou. Rozpozná zahraničné EVČ

Po niekoľkých mesiacoch od vydania aplikácie však bola pred pár dňami ohlásená dôležitá aktualizácia, ktorá vylepší jej možnosti a prináša novú funkcionalitu. Vodiči tak budú môcť na cestách využiť aj rozpoznávanie štátnych poznávacích značiek z Maďarska a Česka.

Skupina HAKA totiž prepojila svoju aplikáciu aj s databázami maďarskej a českej polície, v ktorých porovnáva rozpoznané EVČ so značkami kradnutých vozidiel. V čase písania článku zatiaľ nebol update aplikácie dostupný vo virtuálnych obchodoch, no dostať by sa tam mal už čoskoro.

Okrem toho je druhá aplikácia združenia HAKA System+ napojená na databázy kradnutých vozidiel aj v Belgicku, Slovinsku, Nemecku, Litve a Holandsku. Na rozpoznávanie EVČ v reálnom čase je však určený Hakatron.

Doteraz sa skupine podarilo aj vďaka týmto aplikáciám vypátrať celkovo až 258 odcudzených automobilov. Pripomeňme len, že okrem toho sa HAKA pre hľadanie odcudzených áut zameriava aj na hľadanie ukradnutých bicyklov a nezvestných osôb.

Hakatron
Hakatron
Developer: Younics, s. r. o.
Price: To be announced
The app was not found in the store. :-(

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom