Film, ktorý nám spoločnými silami priniesli Kevin Feige, jeho štúdio, scenáristi Markus a McFeely, režiséri Russovci a gigantické herecké obsadenie, toto leto zlomil takmer každý rekord, čo sa týka financií. Vyzerá to tak, že cieľom Marvel Studios je pridať predponu “naj” ku každému slovu, ktoré opisuje najnovšiu tímovku MCU. No a to sa nakoniec stalo aj s najväčším rekordom zo všetkých, keď film Avengers: Endgame porazil Avatara. Pohľad na túto situáciu teraz odhalil James Cameron v rozhovore pre portál Deadline.

Marvelovka dokázala prekonať dlhoročného šampióna Avatara (2009), čím sa z Avengers: Endgame stal film s najvyššími tržbami v histórii. Celosvetovo nadšení diváci priniesli do kasy neskutočných 2,79 miliardy amerických dolárov, informuje web Box Office Mojo.

Reakcia Jamesa Camerona

Portál Deadline zverejnil zaujímavý rozhovor s režisérom Jamesom Cameronom, ktorý stojí za originálnym Avatarom. Ten dlhú dekádu držal titul najlepšie zarábajúceho filmu histórie, až kým mu tento titul neprevzalo MCU. Zaujímavo to však Camerona vôbec neštve – práve naopak, vlastne sa z toho teší. Prečítajte si, prečo:

“Dáva mi to veľa nádeje. Avengers: Endgame je jasný dôkaz, že ľudia stále chodia do kín. Vec, ktorá ma ohľadom produkcie filmov Avatar 2 a Avatar 3 desila najviac bola neistota, či sa trh nezmenil natoľko, že už jednoducho nebolo možné ľudí tak navnadiť na sedenie v temnej miestnosti s kopou cudzích ľudí, aby niečo pozerali.”

James Cameron má súčasne v pláne ďalšie štyri Avatar filmy. Ako sme sa dávnejšie dozvedeli, dátumy vydania sa nakoniec opäť posunuli. Okrem toho, že už vieme niečo málo o príbehu nadchádzajúceho pokračovania, poznáme už aj presné dátumy premiér všetkých filmov:

  • Avatar 2 – 17. december 2021
  • Avatar 3 – 22. december 2023
  • Avatar 4 – 19. december 2025
  • Avatar 5 – 17. december 2027
Stres z pokračovaní

S takto veľkolepými plánmi by malo byť jasné, že Cameronovi nechýba pot na čele. Nakrútiť len jeden film týchto rozmerov je neuveriteľná investícia, ktorej výška dosahuje stovky miliónov amerických dolárov. A keď je reč o všetkých štyroch pokračovaniach, môžeme počítať zhruba s miliardovým produkčným rozpočtom. Započítajme marketing a mohli by sme sa dostať na 1,5 až 2 miliardy dolárov.

Camerona teda milo prekvapilo, že mainstreamové filmy majú aj v dnešnej dobe, napriek vzostupu služieb ako Netflix či nadchádzajúceho Apple TV+, stále veľký finančný potenciál. Znamená to preňho menej stresu a dosť veľký výdych spokojnosti, pretože aj keď sa Avatarovi 2 zadarí čoby len z polovice tak ako Avengers: Endgame, stále sa dočká zisku. A to by malo potešiť nielen jeho, ale aj štúdiá Fox a materskú spoločnosť Disney.

Snaha napriek pokračujúcej neistote

“Dokážu Avatar 2 a 3 spôsobiť taký úspech a zachytiť nadšenie divákov? Ktovie. Snažíme sa. Možno áno, možno nie, ide však o to, že je to stále možné. Rád to vidím, narozdiel od alternatívneho scenára s rýchlou dostupnosťou a prispôsobenými zážitkami, ktoré si môže každý vytvoriť pomocou streamovacích služieb a ďalších platforiem, kde by potenciál filmov v kinách už nemusel existovať.”

Legendárny James Cameron toto leto oslávil 65 rokov. Ako si môžete pozrieť na jeho profile na portáli IMDb, stojí za niektorými z najväčších a najznámejších filmov všetkých čias. Je preto jasné, že je zanietený advokát starého dobrého kina, ktoré však v posledných rokoch začalo padať do úzadia.

S nástupom dostupného internetu, mobilných zariadení a koniec koncov oných obávaných streamovacích služieb sa filmári ako Cameron boja, že menšie televízne produkcie skôr či neskôr nahradia veľkolepé umenie kinematografie, ktoré je určené pre strieborné plátno. Podobný názor v minulosti vyjadril už aj Steven Spielberg. Cameron sa však od nenávisti dištancuje a zhŕňa pozitíva internetovej konzumácie masovo tvoreného obsahu:

“Som proste rád, že to stále existuje, pretože som fanúšik strieborného plátna… Nie že by som sa vyslovene vyhol niečomu pre streamovacie služby, kde môžete postavy preskúmať inými spôsobmi, no to, čo milujem najviac, je tvorba takého druhu sústredeného zážitku, kedy si vypnete mobil a ste do toho zažraný. Vy, ako divák, na na dve, dve a pol hodiny alebo akokoľvek dlho sústredíte. A ono to stále existuje!“

To, že film Avengers: Endgame porazil Avatara, je nepodstatné

James Cameron nie je žiadny lúzer len za to, že stratil titul najzárobkovejšieho filmu všetkých čias. Aj keď je teraz na prvom mieste film Avengers: Endgame, druhé a tretie miesto stále patri tomuto legendárnemu filmárovi. Avatar má celosvetovo na konte len o 6,6 milióna dolárov menej ako štvrtá veľká tímovka Marvel Entertainment. A to len preto, lebo Endgame sa na chvíľu vrátil do kín s novými scénami.

Nenechaj si ujsť
Marvel vystrihol scénu z finále Avengers: Endgame. Čo v nej bolo?

Nebyť tohto kroku štúdia, modrí humanoidi z Pandory by sa dodnes zvrchu smiali na superhrdinov. No a potom je tu, samozrejme, Cameronov ikonický Titanic, ktorý sumou 2,18 miliardy dolárov držal prvenstvo v tržbách od roku 1997. Nech už sa teda filmom Avatar 2, 3, 4 a 5 zadarí akokoľvek (aj keď aspoň “dobré” tržby sú isté), v podstate na tom až tak nezáleží. Cameron sa totižto už tak veľmi dávno zapísal do histórie kinematografie ako jeden z najväčších režisérov vôbec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom