Mnoho ľudí nedokáže zniesť fakt, že produkty Apple sú drahé. Vždy po predstavení zariadenia sa ukáže aj jeho výrobná cena, ktorá je však len zlomkom popri ostatných výdavkoch. A aj keď na tom Apple stále zarobí, tak je to hlavne preto, lebo musí.

A nie, nie je to z dôvodu, žeby spoločnosť mala núdzu o zisky. Koniec koncov, ide vôbec o prvú biliónovú spoločnosť na svete. To je z ďalších dôvodov, prečo nemôže predávať lacné zariadenia. Jednak by s veľkou pravdepodobnosťou klesla hodnota spoločnosti a už by to nebol ten pravý Apple.

Rastú aj náklady

Počuť sa nechal aj samotný Tim Cook, ktorý povedal, že videl veľa analýz, ktoré ukazovali výrobnú cenu zariadení. Podotkol však, že tieto odhady nie sú ani zďaleka výslednou sumou a je nutné započítať aj vývoj, návrh, zostavenie a mnoho ďalších faktorov, ktoré sú následne pretavené do výslednej ceny. Rastú taktiež náklady, nakoľko zákazníci sú čoraz náročnejší a vyžadujú to najlepšie. Stále je však jasné, že marža spoločnosti Apple patrí medzi najvyššie.

Prečítaj si tiež
Apple zarába na úložisku iPhonov nehorázne sumy. Každý gigabajt predraží aj 3-násobne

Nové technológie a prémiovejšie materiály tlačia aj samotnú výrobcu cenu nahor a neplatí to len pre Apple, ale pre všetkých popredných výrobcov. Kým pred pár rokmi sme za vlajkovú loď dali približne 500 €, dnes je to aj raz toľko. Trefne to zobrazuje aj graf spoločnosti IHS Markit, ktorý ukazuje rast koncových cien podľa toho, ako sa zvyšovala aj samotná výrobná cena.

Poznámka autora:

Dovolím si k danej téme vyjadriť aj svoj osobný názor. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že zariadenia Apple neboli nikdy lacné. Ako som spomínal aj v predošlých článkoch, pokiaľ sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní minúť napr. za smartfón toľko peňazí, tak prečo by cena mala znižovať?  To odporuje akejkoľvek logike a ekonomickému zmýšľaniu. Ako už bolo spomenuté, spoločnosť Apple je vôbec prvou biliónovou spoločnosťou na svete. A vďačí tomu aj kvôli vysokým cenám.

Práve cena evokuje u používateľov pocit prémiovosti a o tom to vždy bolo. Aj keď dnes môže mať iPhone ktokoľvek a má ho mnoho ľudí, tak si tento titul ponecháva. A to aj napriek tomu, že na trhu je viacero smartfónov, ktoré sú možno lepšie a ponúkajú lepší pomer cena/výkon. Dnes nie je problém kúpiť si vlajkovú loď s Androidom za 1000 €, Apple teda potrebuje zvýšiť cenu.

Vždy to tak bolo a aj bude. A stále tu budú milióny ľudí, ktorí si ho kúpia. Spoločnosť Apple vyniká aj v schopnosti niečo predať. Ak si pozeral predstavenie nových iPhonov, určite si si povedal, že aký je nový iPhone super. A pritom možno ani nie je. No ak nie si stotožnený so stratégiou Apple, kúp si starší model, prípadne si obzri ponuku konkurencie. Ale nadávať na to, že si niekto pýta za nejaký produkt veľa peňazí, je smiešne. Každý si kúpi to, na čo má a zváži za vhodné. Rozdiely sú, koniec koncov, všade. V autách, elektronike, nábytku…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú