Nie je biela ako biela. Vedia o tom aj vedci z univerzity v Purdue, ktorí iba nedávno vytvorili „najbelšiu bielu farbu“ na svete.

Ich farba odráža slnečné žiarenie dokonca tak efektívne, že v budúcnosti vraj možno nahradí klimatizácie a tým prispeje k záchrane planéty. Na tému upozornil portál Engadget.

Najbelšia farba na svete

Ako píše Purdue University na svojom webe, nová farba sa vo štvrtok 16. septembra 2021 zapísala do Guinnessovej knihy rekordov ako najbelšia farba na svete. Cieľom ich výskumu pritom pôvodne vôbec nebol zápis do knihy rekordov, ani skúmanie farby samotnej. Odborníci na čele s Xiulin Ruanom chceli jednoducho prispieť k zníženiu globálneho otepľovania.

Purdue University/John Underwood

Ako ukazuje ich práca publikovaná v periodiku ACS Publications, primárnym cieľom bolo vytvorenie farby, ktorá dokáže efektívne odrážať slnečné lúče. Vytvorili tak ultra-bielu farbu s vysokou odrazivosťou, ktorá odráža až 98,1 % slnečného žiarenia – ide tak o úplný opak „vantablack“ čiernej, ktorá naopak takmer všetko dopadajúce svetlo pohlcuje.

Vzhľadom na to, že farba emituje viac tepla ako príjme zo Slnka, môže povrch, na ktorom je nanesená ochladiť, čím v budove redukuje potrebu využívania klimatizácie.

Podľa zainteresovaných odborníkov použitím tohto náteru na plochu s rozlohou asi 92m2 môže dôjsť k vytvoreniu chladiaceho výkonu rovnému 10 kilowattom. Podľa hlavného autora štúdie je tak „výkonnejšia, ako klimatizácie používané vo väčšine domov“.

Pri výskume vychádzali z rôznych pokusov, pričom niektoré z nich majú svoje korene už v 70. rokoch minulého storočia. S cieľom vyvinúť farbu, ktorá by mohla konkurovať klimatizáciám, Ruan spolu so svojim tímom otestoval viac ako 100 rôznych látok a zúžil ich na 10 vhodných kandidátov.

Ukázalo sa, že najlepšie funguje chemická zlúčenina známa ako síran bárnatý, ktorá sa používa aj v kozmetike. Okrem toho experti pri vytváraní farby využili aj široký rozsah veľkostí jednotlivých častíc síranu bárnatého, čo umožnilo ešte väčší rozptyl svetelného spektra, píše portál InterestingEngineering.

Pre zaujímavosť, ani tie najlepšie farby, ktoré sú dnes vyvíjané na to, aby odrážali teplo, nedokážu odraziť viac ako 90  % slnečného svetla. Nehovoriac o tom, že na rozdiel od novej rekordne bielej farby povrchy nechladia.

Zdá sa však, že hoci nová biela farba dokáže konkurovať klimatizáciám a možno sa v budúcnosti postará o ich aspoň čiastočnú náhradu, ešte stále existuje je priestor na zlepšovanie. Ako však hovoria vedci, nie je príliš veľký, pretože by mohlo dôjsť k narušeniu farby samotnej.

Aktuálne sa odborníci stojaci za vývojom novej farby snažia farbu patentovať a dostať na trh. Kedy si aj ty budeš môcť natrieť dom touto farbou a vyhodiť klimatizáciu, zatiaľ nevieme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú