V roku 2014 bola svetu predstavená donedávna najčiernejšia farba sveta, ktorá dostala pomenovanie Vantablack. Dlho ju nikto nemohol prekonať a otázne je, či sa o to vôbec niekto pokúšal. No ako to často vo svete stáva, nové veci sa objavujú náhodou, čo sa podarilo aj vedcom z MIT, ktorí predstavili novú najčiernejšiu čiernu, ktorá oproti predchodcovi odráža 10-krát menej svetla. 

Už samotná farba Vantablack pritom pohlcovala 99,965 % dopadajúceho svetla a dokonca bolo v tejto úprave bolo predstavené špeciálne BMW X6, ktoré vďaka tomu na prvý pohľad pôsobilo, akoby išlo o dvojrozmerný objekt. Ak by to BMW vedelo, zrejme by ešte pár dni počkalo. Hoci bolo vozidlo predstavené len pred pár dňami, už sa viac nemôže pýšiť titulom vozidla s najčiernejšou farbou.

Zatiaľ bez pomenovania

Nový materiál bol vytvorený podobnou technikou ako Vantablack, a to pomocou vertikálne uložených uhlíkových nanorúrok (CNT). Hoci je spôsob viac-menej rovnaký (presné detaily nie sú známe), nová farba dokáže pohltiť až 99,995 % dopadajúceho svetla. Objav pritom prišiel úplnou náhodou. Vedci len hľadali spôsob, ako by mohli aplikovať CNT na elektricky vodivý materiál (hliník) a počas experimentu si všimli, že materiál je až neprirodzene tmavý.

Ukážka novej verzie Vantablack a jej schopnosti pohlcovať drvivú väčšinu dopadajúceho svetla

Nie je pritom jasné, prečo k tomu došlo. Predpoklad je taký, že hliník nejakým spôsobom reaguje s CNT, no všetko bude ešte predmetom ďalšieho výskumu. Jedno je však isté – na svete je nová najčiernejšia farba.

Využitie hlavne v optických prístrojoch

Na ukážku objavu zavítali vedci na výstavu umenia do New Yorku, kde nový materiál ukázali v kontraste so žltým diamantom. Vzhľadom na mimoriadne vysokú absorpciu svetla môžeš vidieť len akýsi čierny otvor bez tieňov (pôvodne ide takisto o žltý diamant). Potencionálne využitie materiálu však presahuje umelecké výstavy.

najčiernejšia farba
R. Capanna, A. Berlato, and A. Pinato/MIT

Ako píše portál ScienceAlert, nový materiál nájde využitie predovšetkým v optických prístrojoch, ako sú fotoaparáty, teleskopy či ďalekohľady, kde je veľmi dôležité, aby záber nenarúšalo svetlo z okolia. Napriek objavu sú však vedci z MIT presvedčení, že v dohľadnej dobe sa nájde niekto ďalší, kto objaví ešte tmavší materiál.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú