Podvodné e-shopy rastú ako huby po daždi aj u nás a napriek tomu, že rok 2020 sa medzi podvodníkmi na Slovensku nesie najmä v duchu falošných e-mailov, nás Polícia SR upozorňuje na ďalšie dva falošné e-shopy, ktoré oklamali už mnoho Slovákov. Ide o stránky nakuplacno.sk a lookshop.sk, za ktorými stojí tá istá firma.

Podvodné e-shopy sú späť, lákajú na rôzne benefity

Strážcovia zákona na svojej Facebookovej stránke dnes upozornili na dva podvodné e-shopy, ktoré pôsobia ako nákupné galérie s rôznym sortimentom. Jedná sa o stránky nakuplacno.sk a lookshop.sk, pričom v oboch prípadoch hlásia zákazníci nedoručený zaplatený tovar, absenciu odozvy po kontaktovaní e-shopu či doručenie tovaru až po niekoľkých mesiacoch.

Polícia SR tiež dostala niekoľko správ od zákazníkov, ktorí si uplatnili právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu, ale peniaze doteraz nevideli.

Nákupné galérie vyzerajú veľmi podobne a používajú takmer identické rozpoloženie stránky, pričom lákajú na benefity ako bezplatná doprava či „darček zadarmo“.

Pri dôkladnom prehliadaní stránky je tiež vidieť množstvo nefungujúcich odkazov či opakujúcich sa pozitívnych recenzií údajných zákazníkov. Podľa informácií na webových stránkach je prevádzkovateľom oboch e-shopov spoločnosť Shaoxing Jiaqi Trade Co, ktorá sídli v Prahe.

Polícia odporúča poškodeným zákazníkom požiadať o vrátenie peňazí banku, keďže pri skúmaní a kontrole takýchto podvodov má zviazané ruky aj Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá je oprávnená na kontrolnú činnosť len pri subjektoch so sídlom v SR. Pokiaľ prevádzkovateľ a vlastník obchodu sídli v zahraničí, problém preberá Európske spotrebiteľské centrum v SR. Obrátiť sa však môžu zároveň aj na políciu, pretože v závislosti od výšky škody sa môže jednať o priestupok proti majetku alebo trestný čin podvodu.

O falošných e-shopoch sme ťa naposledy vo veľkom informovali v júli, kedy sa nám exkluzívne podarilo odhaliť celú sieť takýchto podvodných nákupných galérií. Rovnako ako teraz, aj vtedy boli viaceré podvodné galérie napojené na jednu konkrétnu spoločnosť a majiteľa, pričom využívali aj podobné alebo dokonca úplne rovnaké produktové fotografie zo zahraničia a dostupných databáz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú