Ukrajina hlási zlé správy. Požiar zasiahol zakázanú oblasť Černobyľu, miesta známeho vďaka jednej z najhorších jadrových havárií v histórii. Tentoraz však oheň okrem bežných škôd spôsobil aj zvýšenie radiácie.

Portál The Guardian upozornil na lesný požiar, ktorý sa rozhorel v zakázanej zóne blízko Černobyľskej atómovej elektrárne. Oheň podľa informácií z agentúry Ukrinform v oblasti zúri už tretí deň a z pôvodnej plochy 20 hektárov sa už stihol rozšíriť na plochu 100 hektárov. Okrem zúriaceho požiaru sa však objavili aj horšie správy.

Požiar zapríčinil zvýšenie radiácie

Yegor Firsov, šéf štátneho ekologického inšpektorátu, sa na sociálnej siete Facebook vyjadril, že požiar spôsobil zvýšenie radiácie. V príspevku sa nachádza aj video, ktoré zobrazuje namerané hodnoty. Tie sú až 16-násobne vyššie ako normálne hodnoty. Kyjev preto zmobilizoval dve lietadlá, helikoptéru a 100 hasičov, ktorí bojovali s plameňom.

Вогнеборці продовжують боротися з пожежою, яка виникла у Чорнобильській зоні. Ситуація складна. Вогонь поширився на…

Gepostet von Єгор Фірсов am Sonntag, 5. April 2020

V nedeľu ráno tak už oheň nebol viditeľný a rovnako nebolo zaznamenané žiadne ďalšie zvýšenie radiácie vo vzduchu, uviedla vo vyhlásení pohotovostná služba. V sobotu však ešte služba informovala,  že zvýšené žiarenie v niektorých oblastiach viedlo k „ťažkostiam“ v boji proti požiaru. Zároveň však zdôraznila, že ľudia žijúci v okolí neboli v nebezpečenstve.

Požiar bol pravdepodobne spôsobený vypaľovaním suchých tráv

Ako Ferisov ďalej uvádza vo svojom príspevku na Facebooku, príčina vzniku požiaru pravdepodobne tkvie v jarnom vypaľovaní suchej trávy obyvateľmi oblasti. Oheň sa tak neskôr z tráv rozšíril aj na stromy a lesy. Trestom za takéto vypaľovanie je pokuta vo výške len 175 hrivien (takmer 6 €). Ferisov preto navrhuje, aby pokuty boli zvýšené minimálne na 50 až 100-násobok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom