Škandál, ktorý sa prevalil pred niekoľkými mesiacmi, obletel celý svet a najväčšia sociálna sieť zožala za predávanie osobných informácií používateľov poriadnu kritiku. Spoločnosť Marka Zuckerberga stratila u mnohých ľudí dôveru a následky na seba nenechali dlho čakať. Facebook začal po odhalení úniku citlivých dát zaznamenávať pokles používateľov, ktorí si zo svojho smartfónu kvôli obavám odinštalovali jeho aplikáciu. 

Celá vlna udalostí sa spustila na jar tohto roku, keď sa ukázalo ako Facebook nakladal s osobnými údajmi svojich používateľov. Miesto správneho zabezpečenia ich spoločnosť predávala tretej strane, ktorou v tomto prípade bola firma Cambridge Analytica. Pochybnosti o dôveryhodnosti Facebooku sa vynárali po tom, čo mali byť prostredníctvom tejto sociálnej siete ovplyvnené voľby v USA. Neskôr nasledovalo vyšetrovanie a veľké zmeny, ktoré zaviedla pre ochranu osobných údajov aj Európska únia.

Dôsledky nesprávneho konania

Nové pravidlá vstúpili do platnosti ešte počas mája, avšak ani to výrazne neovplyvnilo dôveru ľudí. Facebook dokonca kritizovali aj mnohé celosvetovo známe osobnosti a medzi nimi aj Steve Wozniak či Tim Cook. Mark Zuckerberg neskôr ohlásil správy, že sa chystá zaviesť veľké novinky, ktorými chce získať späť dôveru ľudí. Ani to však nestačilo a podľa posledného prieskumu vyčlenili Facebook zo svojho života mnohí používatelia.

Nenechaj si ujsť
Na Facebooku sa bezhlavo porušujú autorské práva, no spoločnosť s tým nemôže nič spraviť

Výskumné centrum Pew uskutočnilo v USA anketu, v ktorej mali ľudia prezradiť ako únik osobných informácií ovplyvnil ich používanie tejto sociálnej siete. Výsledky potvrdili to, čo sa dalo očakávať. Za posledné mesiace prestalo Facebook na celé týždne používať až 42 % opýtaných a celkovo až 54 % z nich zvýšili bezpečnostné nastavenia svojho účtu. Okrem toho si 26 % zo 4 500 ľudí v prieskume odstránilo mobilnú aplikáciu Facebooku. Stále sa však jedná len o malý počet účastníkov. Celkové číslo používateľov, ktorí zanevreli na sociálnu sieť Marka Zuckerberga, môže byť po celom svete omnoho vyššie.

Zobraziť celú galériu (1)
Pew Research Center

Situáciu ešte zhoršil hashtag „#deletefacebook“, ktorý sa objavoval na mnohých iných stránkach, Instagram nevynímajúc. Facebooku stále ostáva dosť používateľov, ktorí to s ním ešte nevzdali. Viac ako dve miliardy registrovaných profilov hovorí za všetko, no pokiaľ by z odstraňovania účtov vznikol nový trend, spoločnosť by mohla mať veľmi vážny problém, ktorý by sa odrazil aj na jej finančnej stránke. Tú živia prevažne reklamy, kvôli ktorým boli zneuctené údaje desiatok miliónov ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú