Facebook v priebehu tohto týždňa prechádza najväčšou reorganizačnou zmenou vo svojej 15-ročnej histórií. Zmeny sa týkajú najmä infraštruktúry a manažmentu a výmena lídrov nastala takmer vo všetkých produktových oddeleniach. Ten najdôležitejší ale ostáva na svojej pozícii. Mark Zuckerberg je naďalej CEO Facebooku.

Facebook neustále rastie a inovuje, rozhodol sa preto urobiť zásadnú zmenu vo svojom fungovaní. Tou je reorganizácia jednotlivých oddelení. Po novom bude rozdelený do troch hlavných tímov:

Rodina Aplikácii

Chris Cox
Zobraziť celú galériu (3)

CBS This Morning/Youtube

Rodina aplikácií zahŕňa Instagram, WhatsApp, Messenger i samotný Facebook. Lídrom tohto tímu bude Chris Cox, bývalý viceprezident pre produkty a blízky priateľ samotného Marka Zuckerberga. Z aplikácií má nového lídra WhatsApp, keďže spoločnosť minulý týždeň opustil jej tvorca, Jan Koum. Jeho nástupcom je Chris Daniels, ktorý predtým pracoval na sprístupnení internetu do nedostatočne pokrytých oblastí. Kevin Systrom ostáva CEO pre Instagram, avšak bude mať nového viceprezidenta, ktorým bude Adam Mosseri.

Nové platformy a infraštruktúra

Mike Schroepfer, CTO spoločnosti, bude dohliadať na vývoj blockchain, rozšírenej a virtuálnej reality, umelej inteligencie, správy a bezpečnosti dát. Andrew Bosworth bude naďalej zodpovedať za rozšírenú a virtuálnu realitu. Zmenou naopak prechádza Blockchain tím. Hlavnou tvárou bude bývalý líder Messengeru, David Marcus.

Centrálne produktové služby

Javier Olivan
Zobraziť celú galériu (3)

Fortune Magazine/Youtube
Lídrom tímu bude Javier Olivan, viceprezident Facebooku pre rast. Úsek centrálnych produktových služieb zahŕňa reklamu, analýzu, integritu, rast a produktový manažment.

Organizačné zmeny pravdepodobne podnietili aj nedávne problémy spojené so súkromím používateľov a vyššie spomínaný odchod jedného zo zakladateľov WhatsAppu. Facebook už pred časom opustil aj druhý spoluzakladateľ tejto úspešnej aplikácie, Brian Acton. Ten sa v novembri minulého roku začal venovať organizácii Signal Foundation podporujúcej vývoj šifrovanej komunikačnej aplikácie Signal.

Okrem reorganizačných zmien Facebook chystá množstvo noviniek. Jednou z nich je používateľmi obľúbený Messenger, ktorý bude mať nový dizajn, jednoduchšie ovládanie a jeho hlavným cieľom bude efektívna a plynulá komunikácia. Druhou zaujímavosťou bude Facebook zoznamka zameraná na dlhodobé budovanie vzťahov. Inováciou by mali prejsť aj komentáre, ku ktorým má pribudnúť možnosť hlasovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom