Spoločnosť Marka Zuckerberga aktuálne prechádza poriadne krušnými chvíľami. Všetko sa prevalilo po tom, čo sa na verejnosť dostali informácie o úniku osobných údajov desiatok miliónov používateľov. Na nelichotivú situáciu reagoval aj Steve Wozniak, ktorý ostal zaskočený prístupom Facebooku k používateľom a nakladaním s ich citlivými informáciami. 

Napriek tomu, že Steve Wozniak nemá so spoločnosťou Apple už dlhé roky mnoho spoločného, jeho meno je po celom svete dobre známe. Spoluzakladateľ Apple taktiež žije životom na sociálnych sieťach. Svoj účet má aj na Twitteri, ktorý zverejňuje automatické tweety o tom, kam cestuje, alebo kde práve obeduje. Donedávna však mal Steve svoj profil aj na Facebooku.

Spoluzakladateľ Apple už odsúdil Facebook

Biznis model tejto sociálnej siete bol už od počiatku založený na zárobkoch z reklám, ktoré používateľom ponúka na základe osobných informácií. Tie Facebook poctivo zbiera dlhé roky, aby mohol s ich pomocou každému posúvať relevantné reklamy produktov a služieb. Čo však dostali po 14 rokoch fungovania tejto sociálnej siete jej používatelia na oplátku? Únik informácií a ich podvodné využitie spoločnosťou Cambridge Analytica. Na túto situáciu okamžite reagoval celý svet a Európska únia už sprísňuje zákon o ochrane osobných údajov.

Nenechaj si ujsť
Na „slovenský“ Facebook dorazil podvod zo zahraničia. Slováci horlivo „overujú“ svoje účty

Mnohé známe tváre sa „obuli“ do Facebooku a jeho zakladateľa, ktorý teraz musí všetko vysvetľovať. K celému problému sa vyjadril aj aktuálny CEO Apple, Tim Cook, no svoj názor si pre seba nenechal ani spoluzakladateľ tejto spoločnosti, Steve Wozniak. Ten v rozhovore pre denník USA Today povedal:

 „Zisk Facebooku je založený iba na základe informácií o používateľoch, no tí nedostávajú na oplátku nič späť. Apple dokáže zarábať peniaze vďaka skvelým produktom a nie na zákazníkoch. Ako hovoria oni vo Facebooku, vy ste produktom.“ – Steve Wozniak.

Zobraziť celú galériu (1)
Mark Zuckerberg / Facebook

Wozniak tiež prezradil, že táto sociálna sieť mu priniesla viac negatívnych skúseností, ako tých pozitívnych. Aj z toho dôvodu sa rozhodol preskúmať možnosti súkromia Facebooku a odstrániť všetky osobné informácie, no to nebolo vôbec jednoduché. Konečným rozhodnutím Steva Wozniaka tak bolo zrušenie profilu, no jeho prezývka v tejto sociálnej sieti žije ďalej. Nechcel totiž, aby mu ju niekto zabral. Mark Zuckerberg sa už verejnosti ospravedlnil, prisľúbil nápravu problému a väčšiu bezpečnosť osobných informácií. Ani tento krok však mnohých používateľov nepresvedčil o tom, aby naďalej využívali služby Facebooku, a tak sa z neho jednoducho rozhodli odísť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú