Sociálne siete sú často miestom, kde dochádza k porušovaniu autorských práv. Len na Facebooku sa nachádzajú desiatky skupín, kde sú zdieľané pirátske kópie známych filmov. Sociálna sieť sa od tohto dištancuje a neplánuje ich ani zrušiť.

Problém s pirátstvom na sociálnych sieťach je veľký. Aj keď má sociálna sieť vytvorený špeciálny algoritmus, ktorý by mal porušovanie autorských práv odhaliť, nie vždy funguje spoľahlivo. Výsledkom tak je hneď niekoľko skupín, v ktorých môžeš zadarmo sledovať nelegálne kópie známych filmov.

Facebook tieto skupiny ponechá

Vyhľadať takéto skupiny nie je vôbec zložité. Stačí do vyhľadávacieho okna napísať free movies a automaticky sa na teba vychrlia desiatky skupín. Tie majú niekoľko stoviek, až desiatky tisíc členov a s desiatkami príspevkami denne. Spoločnosť Facebook sa však ohradzuje a vraj s tým nemôže nič robiť. Napriek tomu, že má spoločnosť armádu zamestnancov, ktorí kontrolujú porušovanie práv, účinnosť nie je veľmi vysoká. Ako sa vyjadril zástupca spoločnosti, nemajú v podstate dôvod na to, aby podobné skupiny zrušili. Pokiaľ ich nenahlásia samotní vlastníci obsahu, nemôže si byť spoločnosť Facebook istá, že daný film je nelegálne zdieľaný.

Väčšinou ide pritom o kamerové zábery, pri ktorých je aj laikovi jasné, že nepochádzajú od filmového štúdia. A je tiež veľmi nepravdepodobné, že by napríklad Marvel dalo povolenie zdieľať niektorý zo svojich filmov v dobe, keď ešte stále beží v kinách.

Priamo na serveroch Facebooku

Čo sa týka lokácie samotných filmov, niektoré sú na iných webových stránkach, no veľa je takých, ktoré sú uložené priamo na serveroch Facebooku. V takýchto prípadoch sa administrátori skupín zriekajú akejkoľvek zodpovednosti a upozorňujú, že každé zdieľanie filmu by malo byť odsúhlasené jeho vlastníkom. Tam to však končí a filmy sa veselo zdieľajú. Bežný používať pritom nemá možnosť takýto obsah nahlásiť, nakoľko nie je jeho vlastníkom.

Hovorca sociálnej siete sa však opakovane zmieňuje o tom, že Facebook nezodpovedá za zdieľanie pirátskeho obsahu. Zakročuje len v tom prípade, ak ich kontaktuje ich vlastník. To však odporuje tvrdeniu Marka Zuckerberga, ktorý sa vyjadriť v zmysle, že Facebook je zodpovedný za obsah, ktorý sa na ňom objavuje. Vyhlásil to po tom, čo bol vypočúvaný senátom po tom, čo boli zneužité osobné údaje miliónov používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom