Škandál spoločnosti Cambridge Analytica, do ktorého je výrazne zapletený Facebook, naďalej neutícha. Kauza spustila veľkú diskusiu ohľadom ochrany dát používateľov najväčšej sociálnej siete sveta. Svoj názor teraz pridal aj šéf Apple, Tim Cook.

CEO technologického giganta poskytol svoje stanovisko počas špeciálneho fóra v čínskom Pekingu, jeho slová cituje agentúra Bloomberg. Aj keď Cook vo vyhlásení priamo nespomenul Facebook, ide práve o reakciu na udalosti posledných dní. Jeho vyjadrenie je pritom celkom jasné, poukazuje napríklad na potrebu regulácie či dokonca na to, že podobné zbieranie dát by ani nemalo existovať.

„Myslím si, že táto istá situácia je tak alarmujúca a stala sa tak veľkou, že pravdepodobne je nevyhnutná istá forma dobre pripravenej regulácie. Možnosť vedieť, čo ste na internete prehliadali už celé roky, kto sú vaše kontakty, kto sú ich kontakty, veci, ktoré sa vám páčia a nepáčia a všetky intímne detaily vášho života – z môjho vlastného pohľadu by nemala existovať. „

Každý pritom vie, že aj Cook je šéf spoločnosti, ktorej produkty využívajú milióny používateľov. Rozdielom však je, že Apple nemá svoje príjmi postavené na predávaní reklám a priestoru inzerentom ako Facebook. Cook upozorňuje, že jeho spoločnosť sa dlho obáva a venuje problému zdieľania dát od používateľov, ktorí nemajú plné vedomie, ako môžu byť použité.

„Už niekoľko rokov sa obávame, že ľudia v mnohých krajinách sa vzdali dát pravdepodobne bez toho, aby úplne vedeli, čo robia, a že tieto detailné profily používateľov, ktoré sa z nich stavali, že sa niekedy vyskytne niečo a ľudia by boli neuveriteľne poškodení tým, čo sa stalo bez ich vedomia. Bohužiaľ sa táto predpoveď splnila viac ako raz.“

Je to stále horšie

Sociálna sieť s Markom Zuckerbergom čelí tvrdej kritike po tom, čo sa prevalilo benevolentné zdieľanie dát používateľov s vývojármi aplikácií. V tomto prípade išlo o psychológa Aleksandra Kogana, ktorý prostredníctvom osobnostného testu získal prístup k citlivým dátam takmer 50 miliónov ľudí. Problémom je, že tieto informácie boli posunuté ďalej a získala ich aj spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá ich dokonca mala využiť na špeciálne cielené reklamy počas posledných prezidentských volieb v USA.

Zobraziť celú galériu (0)
Mark Zuckerberg / Facebook

Následkom týchto udalostí sa rozbehol aj trend #DeleteFacebook, ktorý združuje používateľov rozhodnutých zmazať svoj profil z najväčšej sociálnej siete sveta. K tým sa prekvapivo pridal aj spoluzakladateľ aplikácie WhatsApp, ktorú neskôr kúpil Facebook, či Elon Musk. Oficiálne vyhlásenie Marka Zuckerberga prišlo až po piatich dňoch od prevalenia kauzy, ospravedlnil sa a prisľúbil nápravu, no pochybnosti ostali. Obzvlášť, keď sa na povrch dostávajú ďalšie kontroverzie, akým je napríklad aj zaznamenávanie detailných informácií ohľadom telefonátov používateľov.

Nenechaj si ujsť
Je to čoraz horšie: Facebook zhromažďoval detailné údaje možno aj o tvojich telefonátoch

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú