Na svete je niekoľko matematických problémov, ktoré skúsených akademikov trápia už niekoľko desaťročí. No ako to niekedy býva, problémy sa dokážu vyriešiť aj úplnou náhodou a aj nedávno k niečomu takému došlo.

Všetko začalo ešte 17. septembra 2011, keď istý používateľ siete 4chan položil do pléna otázku, aký je najkratší možný spôsob sledovania epizód anime seriálu Haruhi (celkovo 14 častí). Jednému používateľovi sa túto hádanku podarilo vyriešiť, čím zároveň zaujal matematikov, ktorým by toto riešenie mohlo pomôcť vyriešiť jeden matematický problém, s ktorým si lámu hlavu už viac ako 25 rokov.

Nerieši to však úplne celú podstatu problému

Problém rieši takzvané superpermutácie, čo sú vlastne všetky možné permutácie navzájom spojené do jednej. Permutácia predstavuje v matematike poradie množiny čísel a patrí pod sekciu kombinatoriky. Kombinatorika patrí medzi jednoduchšie odvetvia, nakoľko je prístupnejšia aj pre amatérov a nevyžaduje roky štúdia, aby sa v nej človek vedel orientovať.

Riešenie z portálu 4chan bolo matematikom Jayom Pantone tento týždeň preložené do formálneho tvaru, ktorý by bol pre matematikov ľahšie pochopiteľný. Aj keď prvé riešenie sa objavilo už v roku 1993, tak v roku 2014 sa prišlo na to, že táto metóda nefunguje pre množiny, ktoré obsahujú viac ako šesť čísel. Riešenie anonymného používateľa však možno použiť na akékoľvek veľké množiny a aj keď to úplne nerieši celý matematický problém, je to výrazný posun vpred. No spoločne s riešením matematika Grega Egana o spôsobe nájsť najväčšie možné číslo pre akýkoľvek superpermutačný systém to môže viesť k jeho vyriešeniu.

Teraz je tak na matematikoch, aby obe veci dokázali dať dohromady a vytvoriť tak všeobecný vzorec. Aj tento príbeh je tak dôkazom, že človek nemusí byť profesionálnym matematikom, aby dokázal posunúť hranicu vedomostí. O matematike sa tiež zvykne hovoriť, že je to jediná vedná disciplína, ktorá dokáže vyjadriť všetky možné javy. Len pre zaujímavosť, celkový počet možností sledovať jednotlivé epizódy seriálu je 93 884 313 611.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú