Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Predstava investovať stovky eur do výkonnejšieho procesora alebo grafickej karty nie je veľmi lákavá, obzvlášť ak súčasné herné tituly majú z roka na rok vyššie požiadavky na hardvér.

Napriek tomu, že technológia grafických kariet a procesorov je stále výkonnejšia a silnejšia, herní vývojári sú stále o krok vpredu a predstavujú verejnosti novinky, ktorých úplný grafický potenciál môžu otestovať len skutočne silné zostavy. Zoznam 10 najlepších hier, pri ktorých sa zapotili aj tie najlepšie počítačové monštrá si môžeš teraz pozrieť v našom rebríčku.

Red Dead Redemption 2

Jednou z graficky najnáročnejších hier súčasnosti je bezpochyby Red Dead Redemption 2. Akčná adventúra sa v roku 2018 predstavila so svojím dokonale autentickým westernovým svetom najprv konzolovým hráčom a o rok neskôr sa dočkali aj tí za počítačmi.

Pre najkrajší vizuálny zážitok si museli pripraviť skutočne výkonné stroje s minimálnou grafickou kartou Nvidia GTX 1060 alebo AMD Rzen 5 1500X a operačnou pamäťou 12 GB. Príchod na PC však vôbec nebol podľa predstáv majiteľov herných zostáv ani samotného herného štúdia Rockstar Games.

Launch hry sprevádzalo viacero technických problémov – od sekania a prepadov snímkovej frekvencie až po celkové zamŕzanie. Red Dead Redemption 2 dokonca obsahoval chybu v kóde hry, keď sa vo westernovom svete objavila cesta, ktorá spôsobovala samovoľné vznietenie všetkých živých predmetov a spravila tak z herného sveta hromadný cintorín.

Hráči si tak museli počkať na masívny prísun patchov a aktualizácií, aby si mohli vychutnať fantasticky prepracovaný svet, ktorý si vyžaduje obrovský priestor na disku s veľkosťou 150 GB. Na vývoji dnes už ikonickej značky spoločnosti Rockstar Games pracovalo v minulosti viac než neuveriteľných 2 000 ľudí.

Pokračovanie Red Dead Redemption 2 len za prvé tri dni predaja zarobilo ohromných 725 miliónov dolárov, vďaka čomu sa doteraz drží v desiatke historicky najpredávanejších titulov v histórii.

Crysis 3

Žiadna herná značka ešte tak nevystavala svoj marketing na grafickej stránke ako Crysis. Nemecké štúdio Crytek sa prvýkrát v minulosti preslávilo spoluprácou s kanadskou hernou spoločnosťou Ubisoft, z ktorej vzišiel prvý diel série Far Cry. Excelentná vizuálna stránka, voliteľné prístupy k cieľom misií, exotická lokalita a chytľavá hrateľnosť spôsobili v hernom priemysle malú revolúciu.

Nemeckí vývojári nakoniec odstúpili od ďalšej spolupráce a svoj unikátny herný engine CryEngine využili pri zrode ďalšej hernej série Crysis, ktorá sa stala v minulosti akýmsi benchmarkom pri hodnotení výkonu herných zostáv a otázka „Dokážeš spustiť Crysis?“ sa medzi hráčmi stala už legendárnou.

Posledným titulom zo série je tretie pokračovanie z roku 2013. Akčná hi-tech strieľačka s vojakmi v nanoblekoch a mimozemšťanmi je síce zasadená rovnako ako Crysis 2 do New Yorku, rozsiahlosťou jednotlivých segmentov pripomína skôr tropický ostrov z prvého dielu.

Z mrakodrapov sú ruiny, ktorými pretekajú rieky a z Central Parku je nepriepustná džungľa. Nechýbajú samozrejme objekty reagujúce na fyziku, lámajúce sa vetvy stromov či rozpadávajúce sa budovy pod tlakom striel a granátov. Samozrejme toto všetko vyžaduje aj určité nároky na počítač, kde si vychutnáte najvyššiu kvalitu len na silných grafických kartách.

Odporúčanie vlastniť minimálne grafickú kartu typu Nvidia GTX 560 je trošku zavádzajúce, hlavne v prípade, keď chcete hrať v 4K rozlíšení. Dokonca ani silné železo ako Nvidia RTX 3080 nedokáže zaručiť stabilných 60 fps pri rozlíšení 4K. Ak si pripomenieme, že hra vyšla pred ôsmimi rokmi, môžeme sa stále baviť ako o jednej z najtvrdších skúšok pre viaceré súčasné herné zostavy.

The Witcher: Wild Hunt

Jednou z najlepších RPG v otvorenom svete je už dnes legendárna fantasy trilógia Witcher. Nočnou morou pre hráčov a ich grafické karty sa stal v roku 2015 posledný diel s názvom Wild Hunt. Poľské štúdio CD Projekt Red prinieslo jedinečný otvorený svet, ktorý ohúril verejnosť svojimi detailmi a neustálymi zmenami v prostredí.

Hráč sa tak s ikonickým Geraltom môže pohybovať v otvorenom priestore, kde sa neustále mení flóra a fauna a mestá prekypujú životom. Zmeny počasia zas ukážu herný svet v rôznych podobách. Celé prostredie obsahuje veľa zaujímavých objektov, neopakovateľných lokalít a búrky, ktoré krásne ohýbajú stromy a vytvárajú nepríjemný autentický vizuál.

Autori dbali aj na detaily postáv a Geraltov vzhľad sa mení podľa použitej výbavy. Celá hra je navyše perfektne zoptimalizovaná a plynulá v prechodoch, či už sa prechádzate mestom, alebo vchádzate do jaskyne. The Witcher: Wild Hunt obsahuje viacero možností ako vyladiť grafické nastavenia.

Ak si používateľom Nvidie, môžeš si zapnúť funkciu HairWorks alebo si vylepšiť tieňovanie objektov a ich zostrenie za použitia HBAO+. Ich zapnutie je tvrdým testom aj pre tú najvýkonnejšiu grafickú kartu. Ani zvyšok Witchera 3 nevyzerá príliš ošumelo a pokojne si vyslúži označenie ako jedna z najlepšie vyzerajúcich hier v otvorenom svete všetkých čias.

Vrstva dynamických poveternostných podmienok a najmä močiare, môžu byť nočnou morou stabilného výkonu. Pre zážitok so všetkými funkciami v rozlíšení 1440 p je potrebná operačná pamäť 8 GB a karta minimálne na úrovni Nvidie RTX 2060, čo však ani tak nezabezpečí viac ako uzamknutých 60 fps.

GTA 5

GTA séria už prakticky od svojho prelomového tretieho dielu pravidelne dáva zabrať herným zostavám a inak to nebolo ani pri príchode posledného piateho titulu v roku 2015. Rockstar Games investovali do svojho virtuálneho eposu neuveriteľných 137 miliónov dolárov a podľa portálu Marketwatch sa posledný diel stal s 90 miliónmi v tržbách po celom svete a príjmom 6 miliárd dolárov „finančne najúspešnejším mediálnym titulom všetkých čias“.

Nová kampaň ponúkla oproti predošlým dielom trio postáv, medzi ktorými sa hráč môže striedavo prepínať a spoznávať masívnu hernú mapu a mesto Los Santos. Virtuálny svet opäť ponúka jedinečný grafický vizuál a obrovské možnosti, ktoré ťa prikovajú k stoličke na dlhé desiatky hodín.

Herný titul sa navyše dostavil k PC hráčom až dva roky po vydaní na konzolách a priniesol podstatne ostrejší obraz, krajšie textúry, lepšie svetlo a hustejšiu premávku, čo pôvodný engine ešte z GTA IV výrazne vylepšilo. Hráči si tak užijú detailnejší a farebnejší obraz a citeľne predĺžený výhľad, čím celý tento obrovský svet pôsobí veľmi živo.

Novinkou sa stala tiež podpora 3D zobrazenia. Piata časť legendárnej gangsterskej akčnej hry sa od svojho vydania dočkala mnohých skvelých úprav a módov. Najdokonalejším vylepšením GTA V pre PC je však mód NaturalVision.

Prerobená verzia módu NaturalVision prináša skutočne veľké množstvo skvelých grafických úprav, ktoré robia z GTA V dokonalú hru často so scénami ako z reality. Hardverové nároky v dobe vydania potrápili nejeden špičkový počítač a po šiestich rokoch stále treba mať k dispozícii kvalitné príslušenstvo, aby si hráč užil otvorený svet v 4K rozlíšení s maximálnymi nastaveniami.

Máš rád GTA? Tu je super novinka
OFICIÁLNE: Trilógia ikonických GTA hier prichádza, zahráš si ich ešte tento rok

GTA V vyžaduje na mierne nastavenie grafickú kartu minimálne typu Nvidia 9800 GT alebo AMD HD 4870, na čo netreba veľký rozpočet. Pre hráčov, ktorí chcú získať maximálny zážitok a hladkých 60 fps v rozlíšení 1440 p alebo 4K je absolútna nevyhnutnosť Nvidia GTX 660 alebo AMD HD 7870.

Deus Ex: Mankind Divided

Pohľad do nie veľmi pozitívnej budúcnosti prinieslo aj montrealské štúdio Eidos so svojím akčným titulom Deus Ex: Mankind Divided, ktoré je pokračovaním oceňovaného Deus Ex: Human Revolution. Dej hry sa točí okolo Adama Jensena, mechanicky upraveného človeka, odsunutého na okraj spoločnosti, ktorý ako tajný agent musí podstúpiť náročnú cestu, aby odhalil konšpiráciu namierenú na kontrolu ľudstva.

Čo robí tento titul vizuálne a graficky príťažlivým je zasadenie spomínaného deja do futuristického sveta hlavného mesta našich českých susedov. Kombinácia typickej historickej architektúry Prahy s rôznymi hi-tech technológiami je jednoducho úchvatná. Spolu s kryštalicky čistými textúrami a osvietením je titul grafickým skvostom.

Napriek tomu, že drvivá väčšina základu mesta je fiktívna, znalci českej metropoly môžu občasne rozpoznať pod nánosom grafitov a holografických billboardov aj viaceré miesta ako Prašnú bránu či mestskú časť Malá strana. S príležitostnými česky hovoriacimi postavami to skutočne dotvára pre slovenského hráča unikátnu atmosféru. Pochvalu si však vývojári nezaslúžia za technickú stránku, na ktorú sa pri uvedení titulu na PC vo viacerých fórach spustila vlna kritiky za mizerný výkon a prepady snímkovania.

Tento problém sa však údajne líšil od počítača k počítaču, viacerí sa nemohli stotožniť, že titul bol nehrateľný v najvyššej kvalite s výkonnou grafikou typu Nvidia GTX1080, zatiaľ čo iní bezproblémovo zvládli plynulý chod aj na slabších kartách na úrovni GTX960. Okrem zlej optimalizácie si Deus Ex: Mankind Divided vyslúžil kritiku aj za zlú akceleráciu myši, ktorá sa v ponuke nedala vypnúť.

Tieto nedostatky dokázala kanadská spoločnosť opraviť prostredníctvom viacerých opráv a aktualizácií až po niekoľkých mesiacoch. Tento ideálny stav so sebou následne priniesol odporúčanie pripraviť si grafickú kartu minimálne typu Nvidia GTX 1080 alebo lepšiu, ak si chcel hráč užiť plynulé a konzistentné snímkovanie približne 60 fps.

Forza Horizon 4

Jednou z graficky najnáročnejších závodných hier je rozhodne Forza Horizon 4, ktorá v roku 2018 ohromila verejnosť svojou novou verziou realistických pretekov. Vďaka ohromujúcemu vizuálu, veľkému množstvu automobilov a rozsiahlemu prispôsobiteľnému režimu kariéry je štvrté pokračovanie obľúbeného závodného formátu to najlepšie v tomto žánri.

Tradične špičkovo spracované modely vozidiel a detailne navrhnutú mapu dopĺňa kvalitné osvetlenie prinášajúce kvalitné efekty počasia a dynamické tiene. Nechýbajú tu pobrežia zaliate slnkom, veľké vodné plochy, pestrofarebné lesy či vysoko položené štíty hôr so snehovou pokrývkou. Už aj samotný herný svet je svojím životom opäť o niečo bližšie k realite.

Na lúkach stretnete hospodárske zvieratá, na cestách veľké traktory a pluhy odhŕňajúce sneh, všetko podľa toho, v akom ročnom období sa hráč nachádza. Pre najkvalitnejší zážitok z Forza Horizon 4, ktorá má licencovaných až 700 vozidiel, je odporúčané maximálne nastavenie grafiky, čo však vyžaduje silné hardverové železo.

Aj keď hra odporúča mať Nvidia GTX 970 alebo AMD R9 290X, najnáročnejšou špecifikáciou je v skutočnosti pamäť, pričom na optimálny chod je potrebná 12 GB RAM. Užívatelia, ktorí disponujú len 8 GB RAM, by mali zvážiť aktualizáciu pred tým, než dajú šancu štvrtému dielu populárnych závodov. Ak si chceli hráči užiť závody v dobe vydania v 4K rozlíšení a so stabilným snímkovaním, museli si pripraviť grafickú kartu aspoň Nvidia GTX 1080 Ti a operačnú pamäť 16 GB.

Microsoft Flight Simulator

V roku 2020 Microsoft priniesol na svet niečo, čo má len krôčik od reality. Predstavil posledný diel zo série Microsoft Flight Simulator, ktorý hráčov opäť posadil do kokpitov a priniesol im dychberúcu simuláciu ovládania lietadiel. Unikátnym prvkom v hre je komplexný a reálny svet, do ktorého je simulátor zasadený.

Nájdeš v ňom reálne budovy, skutočné letiská či úchvatné prírodné scenérie a zažiješ aj autentické počasie z celého sveta. Realistický zážitok z diela však so sebou priniesol aj tvrdé hardverové nároky. Vychutnať si potenciál titulu pre čo najreálnejší pocit z letu so všetkými detailmi je totiž možné len pri tých najvyšších nastaveniach.

Okrem obrovského priestoru na disku si musia užívatelia pripraviť zostavu s grafickou kartou minimálne AMD Radeon RX 590 alebo Nvidia GTX 970 a operačnou pamäťou aspoň 16 GB. Pre dokonalý zážitok však treba aj vysokorýchlostný internet s odporúčanou rýchlosťou 50 Mbps. Dôvodom je požiadavka permanentného pripojenia na internet.

V hre sa neustále vykresľujú dáta zo serverov Microsoftu nielen o teréne a ostatných lietadlách z reálneho sveta, ale aj informácie o počasí, ktoré sa neustále prenášajú do hry a hráč tak môže vždy lietať v autentickom počasí kdekoľvek na svete, čo robí z hry najkomplexnejší simulátor, aký kedy vznikol. Veľkosť tohto titulu je naozaj ohromná a v obchodoch sa predáva na 10-tich dvojvrstvových DVD nosičoch a miesto na disku si vyžaduje až 150 GB voľného priestoru.

Control

Viaceré herné zostavy sa museli zapotiť aj pri sci-fi strieľačke Control od štúdia Remedy. Fínske vývojárske štúdio so svojimi titulmi Max Payne či Quantum Break v minulosti prišlo s originálnou grafikou a ich posledná novinka z roku 2019 nie je výnimkou. Control beží na grafickom engine obohatenom o implementáciu stále viac žiadanejšieho ray tracingu.

Control je dokonalou ukážkou ako aplikácia tejto technológie dokáže v hre zvýrazniť prvky difúzneho svetla, efekty tieňov aj priehľadné odlesky. Prostredie plné sklenených plôch, lesknúcich sa podláh a stien s viacerými svetelnými zdrojmi je ideálne na jej prezentáciu.

Ďalšou prednosťou hry je fyzika, ktorá je perfektne využitá pri ukážkach mimoriadnych schopností hlavnej hrdinky – telekinéza či levitácia. Všetky tieto aspekty s aktiváciou ray tracingu si samozrejme vyberajú aj svoju hardvérovú daň. Aby si hráč mohol plnohodnotne užiť Control vo full HD so zapnutým ray tracingom, musí si pripraviť grafickú kartu typu Nvidia RTX 2060 s minimálnou operačnou pamäťou 16 GB.

Nehovoriac o tom, že na správnu činnosť väčšiny funkcií je potrebný procesor ôsmej generácie. V prípade, že spomínaný hardvérovo náročný ray tracing nie je zapnutý, dá sa ísť s požiadavkami aj nižšie.

Rozlíšenie v 4K s najvyššími parametrami a optimálnym snímkovaním je potom možné už len s viacerými obmedzeniami a zapnutím technológie DLSS. Bez ohľadu na to ako sa na to pozeráte, Control je jednou z graficky najnáročnejších hier na súčasnom trhu.

Cyberpunk 2077

Je to už takmer rok, čo poľské štúdio CD Projekt Red, preslávené sériou hernej adaptácie Witchera, priviedlo na svet dlho odkladaný Cyberpunk 2077. Akčné sci-fi RPG z pohľadu prvej osoby posadilo všetkých fanúšikov na zadok a ohromilo ich masívnym svetom s obrovskou rozlohou v meste Night City.

Význam masívnosti však tentokrát dostal iný charakter, keďže jeho komplexnosť spočíva predovšetkým v spojení veľkej horizontálnej rozlohy s obrovskými mrakodrapmi. Hráč sa tak môže preháňať v rozmanitom futuristickom svete, ožiarenom všadeprítomnými neónmi a ich odrazmi dopadajúcimi na sklo auta so stekajúcimi kvapkami dažďa.

To je len minimum vizuálneho skvostu, čo môže hráč zažiť v meste, ktoré nikdy nespí a kde vám spoločnosť robí hologram Keanu Reevesa. Všetky tieto vlastnosti poriadne otestujú výkon každej hernej zostavy a nejedna z nich svojimi parametrami pri nastavovaní grafických prvkov hráča nepoteší, obzvlášť ak si chce vychutnať hru aj so zapnutým ray tracingom.

Jedna z najlepších grafických kariet na trhu Nvidia RTX 3090 zvláda hru na ultra nastavenia v 4K rozlíšení so 46 fps v priemere, pri zapnutí ray tracingu na medium však ihneď padnú fps na hranicu 26. Pri Ultra ray tracingu na rovnakých nastaveniach sa titul nedostane ani na 20 snímok za sekundu.

Hral si už novinku Far Cry 6?RECENZIA Far Cry 6: Je až mrazivo brutálny s najlepším záporákom v histórii. Doplatil len na tradíciu Ubisoftu

Avšak pre hráčov PC sa v tomto prípade dá hovoriť ako o banálnom probléme, ak si porovnáme uvedenie titulu na starých konzolách, ktoré skončilo doslova katastrofou. Kyberpunková RPG sa pre verzie PS4 a Xbox One uviedla mimoriadne zlou technickou stránkou, keď hra občas prepadala so snímkovaním až na úroveň 17 fps a častým javom boli aj početné bugy a neuveriteľne rozmazaný obraz.

Poľské štúdio čiastočne vyriešilo situáciu po viacerých žalobách a žiadostiach o vrátenie peňazí až masívnym prísunom viacerých opráv a patchov s celkovou veľkosťou viac ako 50 GB.

Metro Exodus

Ukrajinská vývojárska spoločnosť 4A Games vymenila stiesnené metro za priestranné lokality a v roku 2019 predstavila nádherný post-apokalyptický svet v Metro Exodus. Tretí diel adaptácie knižnej série síce stále hrdo nesie názov Metro, avšak opúšťa jeho útroby a vydáva sa naprieč rozsiahlymi lokalitami spustošeného sveta, čo dáva priestor vyniknúť perfektnému vizuálu krajiny a hustej atmosfére.

Autori si pre nás pripravili rozmanité prostredie od podzemných základní cez lesy a púšte až po zamrznuté mestá. Oproti predošlým dielom zapracovalo štúdio na detailoch postáv a doplnili aj HairWorks a pokročilú PhysX fyziku, vďaka čomu vyzerajú boje aj nepriatelia dynamickejšie.

Ak k týmto zlepšeniam pridáme aplikáciu ray tracingu, robí to z tohto titulu ťažkú skúšku pre všetky moderné herné zostavy. Rozbehnúť hru na najvyšších možných nastaveniach si žiada to najlepšie železo na trhu, ak stojíte o 4K, ray-tracing a HairWorks zároveň, v opačnom prípade treba urobiť kompromisy.

Hráči, ktorí plánujú spustiť hru na nižších nastaveniach, môžu mať problémy, pretože hra ponúka iba niekoľko možných vylepšení na zvýšenie výkonu systémov nižšej triedy.

Porovnania pri najnižších nastaveniach odhaľujú v priemere menej ako 60 fps na akejkoľvek grafickej karte horšej ako Nvidia GTX 1070. S nastaveniami všetkého na maximum pri operačnej pamäti minimálne 8 GB budú aj tie najvýkonnejšie karty (RTX 3090 Ti, Radeon 6900 XT) márne dobíjať métu 40 fps.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú