Elektrifikácia sa pre automobilky stala akousi „mantrou“ roka 2021, pričom výnimkou nie je azda žiadny svetový výrobca, keďže takmer každý predstavil určité plány svojich „zelených“ zmien, ktoré nás čakajú v najbližších rokoch.

Predstavitelia Audi len nedávno prezradili, že nemecká automobilka už nebude vyvíjať nové spaľovacie motory, čo v konečnom dôsledku znamená aj postupný koniec spaľovacích modelov výrobcu.

Klasické spaľováky Audi skončia už v roku 2026, tvrdí šéf automobilky

Podľa novej správy, ktorú priniesli nemecké noviny Sueddeutsche Zeitung, prestane automobilka predstavovať nové čisto spaľovacie modely už po roku 2026, pričom táto informácia pochádza priamo z úst šéfa automobilky Markusa Duesmanna, informuje InsideEVs. Ten to uviedol počas príhovoru k predstavenstvu automobilky 17. júna, kedy zdôraznil, že automobilka musí urýchliť svoje elektrifikačné plány.

Z informácie nie je úplne jasné, čo to znamená pre hybridné a plug-in hybridné modely automobilky, no podľa doterajších informácií plánuje koncern Volkswagen, do ktorého Audi patrí, predávať do roku 2030 viac ako 70 % plne elektrických vozidiel v Európe, čo znamená, že 30 % predajov budú stále tvoriť „spaľováky“. V tomto prípade to predstavuje skôr hybridné vozidlá.

Audi aktuálne ponúka už vo všetkých svojich modeloch určitú formu elektrifikácie, no zlomový bod pre spoločnosť má byť až nosný model Audi Artemis, ktorý podľa aktuálnych plánov predstavia v roku 2024. Podľa všetkého ponúkne lepší dojazd, pokročilé autonómne riadenie, špičkový výkon a popri súčasných elektromobiloch skupiny VW bude „vystupovať z radu“.

V prípade Ingolstadtskej automobilky sa s elektromobilitou aktuálne azda najviac spája „rodina“ e-tron, ktorá dostala v marci nový prírastok v podobe menšieho SUV Audi Q4 e-tron. Ďalším míľnikom pre automobilku má byť uvedenie modelov A6 E-Tron a Q5 E-Tron, ktoré budú predstavené v roku 2022.

NEPREHLIADNI
Súboj elektrických športiakov, aký tu ešte nebol. Audi RS e-tron GT a Tesla Model S v 1000 km závode – kto vyhral?

Audi samozrejme nie je jediným výrobcom zo skupiny VW, u ktorého sa takéto kroky v najbližších rokoch čakajú. Už v novembri minulého roka značka Bentley patriaca pod Volkswagen napríklad informovala, že všetky jej modely budú do roku 2030 plne elektrické a veľkým prepracovaným plánom sa pýši aj samotný Volkswagen.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom