Nemecká automobilka Volkswagen spustila v stredu na maličkom gréckom ostrove Astypalea s populáciou asi 1300 obyvateľov päťročný projekt, ktorý otestuje prijatie elektrických vozidiel v oblastiach prechodu na udržateľnú tvorbu energie.

Iniciatíva v hodnote 20 miliónov eur bude mať finančnú podporu aj od gréckej vlády. Obyvatelia ostrova budú môcť využiť stimuly ako výmena konvenčných vozidiel za elektrické automobily či skútre.

Koncept budúcej série elektromobilov Volkswagen ID. / Zdroj: VW

Toto sú veľmi cenné poznatky, pretože to, čo na tomto ostrove uvidíme v nasledujúcich piatich, šiestich alebo siedmich rokoch, bude pravdepodobne trvať vo zvyšku Európy dve alebo tri desaťročia,“ uviedol počas prezentácie na ostrove výkonný riaditeľ Volkswagenu Herbert Diess.

Volkswagen v ostatných rokoch zintenzívnil svoje plány na výrobu elektrických vozidiel v dôsledku veľkého škandálu s emisiami. Grécko sa usiluje rozvíjať na svojich ostrovoch výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ktorá by nahradila drahú lokálne vyrobenú elektrinu, väčšinou pomocou nafty.

VW na Slovensku vyrába ekologickejšie

Volkswagen Slovakia uzavrel minulý rok s takým zložením vozového parku, vďaka ktorému splnil prísne emisné limity. Priemer emisií CO2 sa teda dostal pod 95 g/km.  Ako ďalej informovala automobilka, zároveň plánuje do roku 2025 vyrábať vozidlá o 45 % ekologickejšie v porovnaní s referenčným rokom 2010.

NEPREHLIADNI
VW chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Vozidlá bude vyrábať výrazne ekologickejšie už o pár rokov

Na každé vyrobené vozidlo chce vyprodukovať okrem skoro polovičného množstva emisií CO2, aj menej prchavých organických látok a skládkového odpadu. Spolu so znižovaním CO2 pri produktoch sa spoločnosť zameriava tiež na zmenšovanie uhlíkovej stopy priamo vo výrobe a logistike a možnosti hľadá aj v rámci firemnej mobility.

Predaje elektromobilov rapídne stúpnu

Volkswagen, rovnomenná značka nemeckej automobilovej skupiny Volkswagen (VW), plánuje do roku 2030 viac ako zdvojnásobiť podiel plne elektrických vozidiel na celkovom európskom predaji. Oznámila to pri zverejnení svojej stratégie s názvom Accelerate (Urýchliť), ktorej cieľom je zrýchliť posun smerom k automobilom na batériu.

Druhá najväčšia automobilová skupina na svete najnovšie očakáva, že plne elektrické vozidlá budú do roku 2030 predstavovať viac ako 70 % celkového predaja áut v Európe. Viaceré automobilky už pritom avizovali prechod k výlučnej výrobe elektromobilov do roku 2030.

VW

Už v novembri minulého roka značka Bentley patriaca pod Volkswagen informovala, že všetky jej modely budú do roku 2030 plne elektrické, a minulý mesiac americká spoločnosť Ford uviedla, že do roku 2030 chce mať plne elektrickú svoju flotilu v Európe.

Podobným spôsobom reagovalo aj Volvo, ktoré taktiež plánuje, že do roku 2030 budú všetky jej autá plne elektrické. Ešte skorší nástup elektromobilov avizovala firma Jaguar Land Rover, ktorá plánuje mať vozidlá svojej luxusnej značky Jaguar plne elektrické do roku 2025 a čo sa týka celej flotily, aj britská firma uviedla rok 2030.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom