Rok 2021 sa okrem mnohých vecí nesie aj v duchu veľkých oznámení a plánov elektrifikácie, ktoré priniesla už takmer každá veľká automobilka. S novinkami prichádza aj Audi, ktorého šéf Markus Duesmann v rozhovore pre nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung prezradil, že automobilka už nebude vyvíjať nové spaľovacie motory, upozornil portál Electrive.

Elektromobilita je budúcnosť. Túto vetu nám v posledných týždňoch a mesiacoch potvrdzujú najmä kroky veľkých automobiliek ako Volkswagen, ktorý mal v pondelok dokonca vlastné „batériové“ podujatie Power Day, kde predstavil zásadné novinky, či postupný koniec spaľovacích motorov v Európe, ktorý sa pomaly ale isto blíži.

Koniec spaľovacích motorov Audi prichádza

V prípade Ingolstadtskej automobilky sa s elektromobilitou azda najviac spája „rodina“ e-tron, ktorá dostal pred pár dňami nový prírastok v podobe menšieho SUV Audi Q4 e-tron. Podľa najnovších slov šéfa automobilky Markusa Duesmanna sa však Audi pozerá už aj na postupný koniec „spaľovákov“ a do budúcna už nebude vyvíjať žiadne nové spaľovacie motory.

Neznamená to však koniec spaľovacích modelov Audi. Duesmann pre Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že spoločnosť sa bude viac venovať prispôsobeniu súčasných spaľovacích motorov novým emisným predpisom, vyzdvihujúc budúcu normu Euro 7, ktorá má vstúpiť do platnosti v roku 2025 a predstavuje v mnohých ohľadoch koniec „klasických“ spaľovacích motorov.

NEPREHLIADNI
Ďalšia megainvestícia na Slovensku? Volkswagen tu zvažuje veľký závod na výrobu batérií

Duesmann sa však v rozhovore nevyhol ani miernej kritike normy Euro 7, ktorá bude mať podľa neho len minimálny prínos pre životné prostredie.

Zobraziť celú galériu (2)
Nové Audi Q4 e-tron / Zdroj: Audi

Zo slov šéfa nemeckej automobilky sme tiež nedostali žiadny dátum, kedy Audi predstaví posledné auto so spaľovacím motorom ani nič podobné, no CEO sa zmienil o regiónoch sveta, kde je infraštruktúra dodávok energie a nabíjania zatiaľ menej rozvinutá, čo dáva automobilkám priestor predávať „spaľováky“ ešte mnoho rokov.

Videl si už?
Ďalšia obeť elektrifikácie. Dcérska značka BMW od tohto dátumu ukončí predaj spaľovacích motorov

Audi sa však pochopiteľne momentálne vo veľkom zameriava na elektromobilitu, pričom do 5 rokoch chce ponúkať až 20 elektrických modelov. Duesmann dáva veľkú nádej aj do nového modelu Q4 e-tron, ktorý má rozhodne potenciál uspieť viac než jeho drahší kolega e-tron Sportback, ktorý sme začiatkom roka otestovali aj my. Ten totiž odhliadnuc od špičkových technológií stále zaostáva za konkurenciou najmä v oblasti dojazdu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom