Byť online je v dnešnej dobe vo veľkej miere nevyhnutné. Internet potrebujeme predovšetkým k svojej práci, ale aj na každodenné činnosti spojené s prehliadaním rôznych stránok či sociálnych sietí. Prístup k internetu má na Slovensku už takmer každá domácnosť, a to aj vďaka tomu, že na trhu sa nachádza množstvo operátorov. Ktorý internet je ten najvýhodnejší?

V poslednom období je trendom hlavne zvyšovanie rýchlosti, o čom sme ťa informovali aj v nedávnom článku. Operátori navyše upravujú balíky o dodatočné služby, aby boli pre zákazníka čo najlákavejšie. Niet sa čomu čudovať,  konkurencia je v tejto oblasti veľmi silná. Operátori poskytujú svojim zákazníkom pevný internet, ktorý môže fungovať na základe DSL technológie alebo na optike. DSL pripojenie je prenášané telefónnymi káblami, ktoré napájajú aj pevnú linku a sú vyrobené z kovu. Dokážu prenášať vlny, ale nie svetlo.

Pri optike sú vlákna v kábloch vyrobené zo špeciálneho druhu skla, ktoré dobre vedie aj svetlo. Internet cez optiku je aj vďaka tomu veľmi rýchly, pričom dovoľuje pripájať sa aj na väčšiu vzdialenosť a spotrebovať pri tom menej energie. Optický internet je aj z toho dôvodu najobľúbenejší a najpoužívanejší, no, samozrejme, na takých miestach, kde sú tieto káble zavedené.

K internetu aj hlasový paušál

Orange môžeš mať optický internet už za 10 € mesačne. Program Basic Fiber je určený pre nenáročných zákazníkov, ktorí potrebujú internet na základné použitie, čo znamená prezeranie e-mailov a občasné surfovanie.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Internet dosahuje rýchlosť 30 Mbit/s pri sťahovaní a 5 Mbit/s pri odosielaní. Dáta sú však neobmedzené. Basic Fiber za 10 € je s viazanosťou na 2 roky, pričom sa ešte platí poplatok 19,90 € za inštaláciu. K internetu si môžeš dokúpiť aj televíziu, čím sa v konečnom dôsledku dostaneš na ešte výhodnejšiu cenu. Tiež je možnosť rozšírenia o paušál Go, čo je výhodné, nakoľko budeš mať všetko v jednom balíku za jednotnú sumu.

V Telekome aj so skúšobnou dobou

Telekom má vo svojej ponuke najlacnejší Magio Internet M za 10,90 € mesačne. Internet ponúka rýchlosť 30/3 Mbit/s a je bez časových a dátových obmedzení. Telekom ti poskytuje aj 14-dňovú skúšobnú lehotu, kedy si môžeš službu vyskúšať a ak ti z nejakého dôvodu nebude vyhovovať, tak ju jednoducho prestaneš využívať bez akýchkoľvek zmluvných pokút.

Táto možnosť sa však platí, len ak si službu zakúpiš cez web. Kúpa cez web sa oplatí aj z toho dôvodu, že Telekom ti poskytne 10 € zľavu. Neznamená to však, že za Internet M teraz budeš platiť len 0,90 € mesačne. Každý mesiac počas prvých troch mesiacov ti Telekom odpočíta z faktúry alikvotnú čiastku, ktorej súčet bude už spomínaných 10 €. Podobne ako v Orange, máš možnosť pridať si k Internetu aj televíziu alebo pevnú linku za výhodnejšiu cenu.

O2 s inou technológiou, Antik láka na prechod od konkurencie

Operátor 02 poskytuje svojim zákazníkom internet cez technológiu LTE TDD. Ide teda o bezdrôtovú technológiu pre domácnosti, ktorá využíva frekvenčné pásmo 3,5 GHz a 3,7 GHz. Prenosová rýchlosť je 15/2 Mbit/s, pričom objem dát je síce neobmedzený, ale po dosiahnutí 100 GB dát v rámci jedného mesiaca klesne maximálna prenosová rýchlosť na 2/1 Mbit/s.

Aktuálne stojí Biely O2 Internet 10 € na 10 mesiacov, pričom akcia platí do konca októbra 2019. Inštaláciu internetu si dokážeš zabezpečiť sám bezplatne, alebo za pomoci technika za 35 €.

Operátor Antik Telecom má vo svojej ponuke najlacnejší balík Štandard za 17,92 € mesačne. Do konca októbra 2019 ešte platí akcia, ktorá sa vzťahuje na zákazníkov, ktorí prejdú od konkurencie. Týmto spôsobom vieš získať 3 až 9 mesiacov zdarma podľa dĺžky viazanosti. Internet Štandard ponúka rýchlosť do 1 Gbit/s (presná rýchlosť neznáma) a tiež môžeš doobjednať služby ako televíziu či pevnú linku. Zriadenie pripojenia si dokážeš zabezpečiť svojpomocne alebo ti s ním pomôžu pracovníci za zriaďovací poplatok v prípade rodinných domov.

Internety so službami naviac

Spoločnosť SWAN má vo svojej ponuke optický Internet S za 9,99 € mesačne. Dáta sú neobmedzené a rýchlosť je 50/5 Mbit/s. Cena platí pri dvojročnej viazanosti, no na výber máš aj ročnú alebo bez viazanosti, no pri týchto variantoch je už cena o niečo vyššia. Zriaďovací poplatok je 1 €, pričom zároveň si môžeš k internetu dokúpiť rôzne ďalšie služby ako je antivírus od ESET, zvýšenú rýchlosť odosielania dát, pevnú linku či rôzne zariadenia.

Najlacnejší internet od Slovanetu stojí 11 € mesačne. Optik 15 ti ponúka neobmedzený prenos dát a rýchlosť 15/1 Mbit/s. Ako uvádza samotný operátor, internet je vhodný pre menej náročných používateľov. Optik 15 je dostupný len v niektorých lokalitách a zriaďovací poplatok je 50 €.

Aj Slovanet ponúka doplnkové služby ako antivírus od ESET, prípadne webhosting či online úložisko. Vybrať si môžeš aj pevnú linku, prípadne niektorý z balíkov, ktoré obsahujú internet, pevnú linku a televíziu.

Najlacnejší internet má UPC

Najlacnejší optický internet od UPC stojí 5 € mesačne. Internet je bez dátových limitov s rýchlosťou 50/5 Mbit/s. K internetu získaš navyše antivírus na tri mesiace zdarma či TV Start, ktorý obsahuje 19 slovenských, českých a maďarských TV staníc či 15 digitálnych rádií. Aktivácia internetu stojí 3 € a môžeš si tiež vyskladať svoj vlastný balík, ktorý vychádza lacnejšie, ak si k internetu pripojíš televíziu či pevnú linku.

Ponuka slovenských operátorov je naozaj bohatá a rozhodne je z čoho vyberať. Lacné internetové služby sú zaujímavé predovšetkým pre ľudí, ktorí využívajú internet sporadicky, a preto hľadajú čo najvýhodnejšiu cenu.

Internet vieš získať už od 5 € mesačne, no na výber máš aj množstvo balíkov, ktoré obsahujú okrem internetu aj televíziu či pevnú linku alebo mobilný paušál. Takto  máš všetky služby za výhodnejšiu cenu v jednom balíku, čo je navyše aj prehľadné. V prehľadnej tabuľke nižšie nájdeš všetkých operátorov s najnižšími cenami optických internetov.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom