GPS sledovače sa stávajú čoraz populárnejším gadgetom, ktorý sa využíva najmä na sledovanie polohy detí, vozidiel či rôznych drobností, ako sú napríklad kľúče. Zhruba 30 modelov od čínskej spoločnosti Shenzhen i365 Tech však obsahuje vážne bezpečnostné problémy, informuje česká spoločnosť Avast.

Bezpečnostné problémy sa podľa výskumu týkajú približne 600 000 takýchto zariadení, ktoré patria do zoznamu 30 kritických modelov. Tieto GPS sledovače je možné zakúpiť prostredníctvom stránky Amazon a vo veľkom ich nakupujú aj ľudia z Európy či USA, informuje portál TheNextWeb.

Sledovače fungujú na princípe IMEI kódov, čo znamená, že fungujú podobne ako klasický mobilný telefón, čiže je do neho nutné vložiť SIM kartu. Prístupové heslo do týchto sledovačov v továrenských nastaveniach je navyše veľmi primitívne. Výrobca sa totižto rozhodol pre „overenú“ sekvenciu čísel, teda „123456“. Údaje o polohe zo sledovačov sa odosielajú na cloud, odkiaľ môžeš tieto dáta sledovať prostredníctvom mobilnej či webovej aplikácie.

Dáta sa však na server odosielajú úplne nezašifrované prostredníctvom HTTP protokolu namiesto bezpečného HTTPS protokolu. Čínska spoločnosť vyrábajúca tieto zariadenia navyše neodpovedá na žiadne upozornenia ohľadom týchto obrovských bezpečnostných chýb. Výskumníkom sa pri teste zariadení podarilo lokalizovať 167 000 týchto sledovačov. Takéto citlivé údaje o polohe v reálnom čase majú pre hackerov obrovskú hodnotu. Ak teda vlastníš nejaké zariadenie od tejto spoločnosti, mal by si zvážiť jeho ďalšie používanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom