Včerajšia tlačová správa ministerstva vnútra nás informuje o novele cestného zákona, ktorá má priniesť aj zmeny v sankciách za používanie mobilného telefónu počas šoférovania.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Ministerka vnútra Denisa Saková plánuje túto novelu predložiť na rokovanie do leta tohto roka. Novela sa má týkať vodičov a cyklistov a jedným z bodov je aj zvýšenie sadzby za používanie telefónu za volantom. Vodiči čoraz viac používajú svoj telefón počas jazdy tak, že ho držia v ruke. To pritom zákon nedovoľuje. Povolené je len používanie mobilného zariadenia za použitia systému „voľné ruky“. Tým, že vodič drží svoj telefón v ruke počas jazdy a zároveň ho používa, nevenuje dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla. To vedie k zvýšeniu počtu dopravných nehôd, ktoré sa často končia tragicky.

Riešením má byť podľa Ministerstva vnútra zvýšenie pokút za používanie telefónu za volantom. V súčasnosti je sadzba za tento priestupok stanovená na 50 € a po novele by sa mala zdvojnásobiť. „Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní,“ dodala v správe ministerka Saková.