Včerajšia tlačová správa ministerstva vnútra nás informuje o novele cestného zákona, ktorá má priniesť aj zmeny v sankciách za používanie mobilného telefónu počas šoférovania.

Ministerka vnútra Denisa Saková plánuje túto novelu predložiť na rokovanie do leta tohto roka. Novela sa má týkať vodičov a cyklistov a jedným z bodov je aj zvýšenie sadzby za používanie telefónu za volantom. Vodiči čoraz viac používajú svoj telefón počas jazdy tak, že ho držia v ruke. To pritom zákon nedovoľuje. Povolené je len používanie mobilného zariadenia za použitia systému „voľné ruky“. Tým, že vodič drží svoj telefón v ruke počas jazdy a zároveň ho používa, nevenuje dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla. To vedie k zvýšeniu počtu dopravných nehôd, ktoré sa často končia tragicky.

Riešením má byť podľa Ministerstva vnútra zvýšenie pokút za používanie telefónu za volantom. V súčasnosti je sadzba za tento priestupok stanovená na 50 € a po novele by sa mala zdvojnásobiť. „Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní,“ dodala v správe ministerka Saková.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom