Množstvo podvodov na slovenskom internete neutícha. Doteraz sme sa stretli s rôznymi formami falošných súťaží, no podvodníci sa nezdráhajú zneužiť vo svoj prospech ani mená známych spoločností. Obeťami takéhoto konania sa už stali viaceré známe firmy na Slovensku, v mene ktorých boli napríklad vypísané rôzne fiktívne súťaže. Tentokrát si podvodníci zobrali na mušku meno predajcu elektroniky. DATART preto ľudí upozorňuje na podvodné správy s výhrou, za ktorú je potrebné zaplatiť poplatok. O téme ako prvý informoval Techbyte.

Správy o falošných výhrach sa v poslednom čase objavovali na Slovensku čoraz častejšie. Niektoré ľuďom sľubovali smartfón zadarmo, či iba za 1 € ako tomu bolo v prípade podvodu, ktorý zneužil meno spravodajského portálu Aktuality.sk. S podvodníkmi sa stretli aj obchodníci ako BILLA, Coop Jednota alebo operátori, vrátane O2 či Orangeu. Meno DATARTu bolo teraz zneužité v rovnako fiktívnej súťaži. Ľuďom začali prichádzať SMS správy a emaily, ktoré ich informujú o údajnej výhre nového smartfónu, no za dopravu musia zaplatiť poplatok.

Slováci dostávajú oznámenia o ďalšej falošnej súťaži

K získaniu výhry teda musí obeť zaplatiť poplatok za dopravu, pričom v správe sa ako odosielať uvádza práve DATART. Takéto správy sú rozosielané plošne a nielen zákazníkom spoločnosti. Tá zároveň svojich klientov ubezpečuje, že nedošlo k žiadnemu úniku informácií z databázy a klienti, ktorí vyhrali v súťaži vyhlásenej DATARTom, majú dopravu zadarmo. Pri poplatku za dopravu falošnej výhry tak príde obeť o peniaze, a preto je potrebné vyvarovať sa zadávaniu akýchkoľvek osobných alebo platobných údajov. Od tohto podvodu sa dištancuje aj samotná spoločnosť, spolu so Slovenskou poštou.

DATART

Ide o plošný útok (nielen na zákazníkov DATART) s cieľom vylákať peniaze. V prípade kliknutia na odkaz dokonca môže dôjsť k ukradnutiu prístupových údajov k platobným kartám. Značka DATART, ale aj Slovenská pošta, sa od tejto aktivity dôrazne dištancuje a vykonáva potrebné opatrenia na jej zastavenie.

Upozorňujeme všetkých našich zákazníkov a všetkých majiteľov mobilných telefónov, aby na uvedené správy neklikali a určite nikam nezadávali osobné či platobné údaje.“ – informuje DATART na oficiálnom webe.

Pri každej takejto podozrivej výhre alebo správe, ktorá má ľudí nalákať na ľahko zarobené peniaze či získanie hmotných vecí, treba byť opatrný. Stále nové podvody sú dôkazom, že ani súťaž s logom známej spoločnosti nemusí byť skutočná a v reále sa podvodníci môžu pokúsiť odcudziť osobné informácie či financie obetí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom