Určite si si všimol, že počas roka sme veľké množstvo článkov venovali práve Muskovi a jeho Tesle. Bolo to aj z toho dôvodu, že pre azda najpopulárnejšiu automobilku, ktorá sa zaoberá výrobou elektrických automobilov to bol naozaj vydarený rok. Máme tu koniec roka a po viacerých úspechoch je Tesla pripravená vstúpiť do nového roka s novými ambíciami a je na ceste k počtu pol milióna dodaných elektromobilov. Aký však bude nasledujúci rok?

Úspech môže čiastočne zabrzdiť ekonomické spomalenie rastu v USA či prvé štádia volieb, ktoré sa budú konať v roku 2020. Na druhej strane sa však črtá aj potešujúca správa, ktorou je dlho očakávané odhalenie prvého SUV modelu Y spolu s ďalšími vozidlami. Poďme si teda zosumarizovať jednotlivé mesiace roku 2019, od ktorých môžeme očakávať zasa veľké udalosti a potešujúce správy.

Zobraziť celú galériu (0)
Servisné náklady sú oveľa lacnejšie v porovnaní s bežným vozidlom, nakoľko mnoho úkonov odpadá, Tesla

Január

Ako to už býva zvykom v nejednej firme, aj Tesla bude hneď začiatkom roka podávať štvrťročné a celoročné správy, ktoré budú obsahovať čísla predaných vozidiel. Predpokladá sa, že rok 2018 bude z pohľadu predaja a čísel úspešný aj vďaka Modelu 3, pričom oproti roku 2017 by mohlo dôjsť k dvojnásobnému počtu dodaných elektromobilov Model 3.

Február

Aj február sa ponesie v duchu zhodnotení minulého roka, no tentokrát budú predstavenstvo zaujímať zisky. Napriek viacerým stratám či slabých chvíľkach by nakoniec mali byť výsledné čísla zelené a výnosy by mali rásť aj naďalej. Na presné čísla si teda budeme musieť zopár dní počkať, no už teraz existujú dohady o tom, že v roku 2019 by mohli výnosy predstavovať 30 miliárd dolárov.

Marec

A je to tu. Práve tretí mesiac by mohol byť tým, na ktorý čakalo mnoho fanúšikov elektromobilov. V marci by totiž po viacročných odkladoch mohlo konečne dôjsť k predstaveniu prvého SUV vozidla s názvom Tesla Model Y.

Prečítajte si tiež!
Model Y je podľa Muska „cyber-punkovým“ projektom budúcnosti. Záujem zákazníkov ho však príliš netrápi

Apríl

Kvôli viacnásobnému zvýšeniu výrobného procesu je známe, že Tesla má už nejaký ten čas problém s kapacitou, nakoľko nemá dostatočný priestor. Spoločnosť sa preto rozhodla vybudovať novú fabriku v čínskom Šanghaji. Na dokončenie výstavky však potrebujú ešte zopár miliárd dolárov a v tomto mesiaci sa dozvieme ďalšie informácie ako to s touto továrňou bude v praxi. Očakáva sa, že po dokončení by mala vyrábať vozidlá určené výlučne pre čínsky trh.

Máj

Napriek tomu, že máj predstavuje čas lásky, v Tesle sa bude diskutovať najmä o peniazoch. V tomto mesiaci sa bude rozhodovať, či dôjde k navýšeniu kapitálu a využitiu dlhových trhov.

Prečítajte si tiež!
Toto je čínsky klon Tesly. Svojou cenou by zaujal aj nejedného Slováka, ktorý chce kúpiť elektromobil

Jún

S príchodom prvých teplejších dní do letnej sezóny plánuje spoločnosť prísť vo veľkom. Rok 2019 by tak mohol znamenať prvú letnú sezónu vo veľkom štýle. V tomto roku bol v letných mesiacoch problém s vozidlami, ktoré sa predávali v lete, nakoľko výroba Modelu 3 akosi nešla podľa predstáv. Tento rok by mal byť úplným opakom, nakoľko produkcia Modelu 3 je na tom veľmi dobre a dokonca dochádza k predstaveniu lacnejších verzií.

Júl

Etablovaní výrobcovia sú zvyknutí na výrobu miliónov vozidiel ročne. Tesla síce vyrába pôsobivé elektromobily, no ich počet predstavuje ‚‚len‘‘ niekoľko stotisíc kusov. Investori boli ochotní tieto číslo brať do úvahy, no raz dôjde trpezlivosť aj im a možno to bude práve v roku 2019.

Zobraziť celú galériu (0)
Výrobné linky spoločnosti Tesla majú prejsť automatizáciou, no ani to nemusí pomôcť k tomu, aby bola zisková, Tesla

August

Prvá polovica roka 2019 je programom doslova preplnená. Aj kvôli tomu nie sú zo strany spoločnosti v Auguste plánované žiadne veľké udalosti. Bude to teda mesiac bez správ od Tesly? V najhoršom prípade sa možno dočkáme aspoň nejakého vtipného vyjadrenia či incidentu zo strany Muska.

September

Približne v tomto čase sa bude predstavenstvo zaoberať svojím ďalším pôsobením. V tejto oblasti bol rok 2018 naozaj rušným. Okrem odstúpenia Muska z pozície predsedu správnej rady sa udialo ešte viacero zmien, pričom pribudlo viacero členov nového predstavenstva.

Prečítajte si tiež!
Tesla za svoje meno draho zaplatila. Doména jej oficiálneho webu stála milióny

Október/November

Október sa ponesie v znamení hodnotenia zárobkov za tretí štvrťrok. Ten bol doposiaľ pre Teslu vždy tým najdôležitejším, tak uvidíme ako to bude v novom roku. S výslednými zárobkami priamo úmerne súvisí aj továreň vo Fremonte, ktorá pre spoločnosť môže predstavovať zásadný problém.

Zobraziť celú galériu (0)
V závode sa nachádza niekoľko hál, z ktorých každá slúži na rôzne výrobné činnosti. V závode prebieha väčšina procesov, ktoré sú potrebné na výrobu vozidiel, Wikipedia

December

Ak všetko pôjde podľa plánov a neprihodí sa žiadna neočakávaná situácia, ktorých mimochodom bolo v roku 2018 viacero, koniec roka 2019 bude naozaj veľkolepým. Tesla by mohla predávať viac než 500 000 vozidiel a pripojí sa tak ako prvá americká automobilka k trom veľkým detroitským automobilkám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom