Francúzska automobilka Peugeot je jednou z prvých v Európe, ktorá ponúka kompletné portfólio elektrických úžitkových vozidiel. Týmto titulom sa môže pýšiť aj vďaka tomu, že aktuálne predstavila najmenší z nich, model e-Partner, informuje automobilka v tlačovej správe.

Nový e-Partner tak v portfóliu elektrických úžitkových áut dopĺňa dvojicu e-Expert a e-Boxer. Elektrický Partner je najmenší z tejto trojice a podľa automobilky by mal byť svojim dojazdom a parametrami schopný splniť požiadavky 80 % vodičov úžitkových áut.

Peugeot

E-Partner prichádza v dvoch karosárskych prevedeniach, furgon (3 miesta na sedenie), ktoré môže byť dlhé 4,4 m alebo 4,75 m a verzia kombi (5 miest na sedenie) s dĺžkou 4,75 metrov. Obe verzie disponujú rovnakým pohonným ústrojenstvom, kedy ide o elektromotor s výkonom 100 kW, krútiacim momentom 260 Nm a batériu s kapacitou 50 kW, ktorá zabezpečí dojazd 275 km podľa cyklu WLTP.

Rýchlonabíjanie je už štandardom

Skvelou správou je, že Peugeot e-Partner je možné nabíjať maximálnym výkonom až 100 kW, na 80 % sa tak na rýchlonabíjačke dokáže dobiť už za 30 minút. Na domáce nabíjanie je v štandarde 7,4 kW jednofázová nabíjačka, no za príplatok sa bude dať dokúpiť 11 kW trojfázová nabíjačka, s ktorou sa e-Partner z domáceho wallboxu nabije doplna už za 5 hodín.

Peugeot

Maximálna rýchlosť je obmedzená na 130 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h uvádza výrobca za 11,2 sekundy. Maximálna rýchlosť a zrýchlenie však nie sú príliš dôležité aspekty úžitkového vozidla. To, čo väčšinu ľudí pri takýchto autách zaujíma, je batožinový priestor a nosnosť vozidla.

Mnohých poteší, že e-Partner má rovnaký objem kufra, ako verzia so spaľovacím motorom. Užitočný priestor predĺženej verzie je 4,4 m3, pri štandardnej verzii to je 3,9 m3, pričom dĺžka nákladného priestoru je 3,09 m pri štandardnej verzii, respektíve 3,44 m vo verzii predĺženej. Ťažná kapacita je na úrovní 750 kg a užitočné zaťaženie je až 800 kg, čo je naviac pri elektrických úžitkových vozidlách F-kového segmentu.

Peugeot

Niekoľko jazdných režimov a množstvo asistentov

Peugeot e-Partner disponuje tromi jazdnými režimami, ktoré v podstate iba obmedzujú maximálny výkon, aby bol zabezpečili vyšší dojazd alebo v prípade potreby vyšší výkon. Je tu režim Eco (maximálny výkon 60 kW), režim Normal (maximálny výkon 80 kW) a režim Power (maximálny výkon 100 kW).

Peugeot

Za príplatok je k dispozícii plne digitálny virtuálny kokpit s 10″ displejom a nadstavbou Peugeot i-Cockpit. V štandardnej verzii bez príplatku sú dostupné analógové budíky. Uprostred palubnej dosky sa však v základe nachádza dotykový displej.

E-Partner bude dostupný v dvoch úrovniach výbavy (Pro a Premium) a taktiež v niekoľkých prevedeniach, ako napríklad Asphalt (bežná cestná jazda) alebo Grip (jazda v náročnejšom teréne). Okrem, v dnešnej dobe už štandardných asistentov, ako napríklad asistent jazdy v pruhu či asistent rozpoznávania únavy vodiča, disponuje e-Partner aj asistentami ako Systém kontroly stability pri jazde s prívesom či upozornením na prípadné preťaženie vozidla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom