Perseverance prešiel na Marse ďalšie desiatky metrov. Hľadá vhodné miesto pre helikoptéru
Marťanský rover Perseverance prešiel v uplynulých dňoch ďalšími skúškami, ktoré overili funkčnosť jeho systémov, robotického ramena a pohonu. NASA vo svojom blogu informovala, že vozidlo úspešne prešlo na marťanskej pôde prvé metre. Ešte predtým rover roztiahol aj svoje 2-metrové rameno a dostal softvérovú aktualizáciu.
Rover Perseverance pristál na Marse 18. februára v kráteri Jezero. NASA pomenovala miesto pristátia ako „Octavia E. Butler Landing“ podľa americkej autorky sci-fi Octavie E. Butler.
V uplynulých 2 týždňoch od pristátia vedci kontrolovali funkčnosť jeho systémov, vrátane dlhého robotického ramena určeného na odoberanie vzoriek a 6-kolesového pohonu, ktorým sa bude rover po planéte pohybovať.
Doplnené 9. marca:
NASA informovala, že rover sa vydal po kontrole pohonu na svoju ďalšiu cestu. Aktuálne sa presúva po Marse a hľadá vhodné miesto pre vysadenie helikoptéry Ingenuity. Doteraz mal Perseverance prejsť prvých 70 metrov po povrchu planéty. Na Zem poslal aj ďalšiu fotografiu z tejto dlhšej cesty. Polohu rovera na Marse je možné sledovať aj na webe s interaktívnou mapou.
I’ve continued driving to scout a spot where I’ll drop off the Mars Helicopter, if the area gets certified as a flight zone. So far, about 230 feet (70 meters) of wheel tracks behind me.
See my latest location: https://t.co/uPsKFhW17J pic.twitter.com/tlPvnlK8Qt
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 8, 2021
Rover bude pokračovať v hľadaní vhodného miesta pre vysadenie helikoptéry, ktoré musí najprv schváliť NASA. Ideálnym priestorom má byť rovina 10 x 10 m, na ktorej by mohla byť Ingenuity spustená z roveru. Aktuálne je helikoptéra ešte napájaná z rovera. Neskôr jej bude energiu zaisťovať len solárny panel nad dvojicou karbónových vrtúľ. Detailné informácie o Ingenuity sme priniesli v samostatnom článku.
Pôvodný článok:
Rover rozhýbal dlhé rameno. Funguje ako ľudská ruka
Perseverance roztiahol 2. marca 2,1 metra dlhé robotické rameno, ktoré sa môže pohybovať podobne ako ľudská ruka. Inžinieri pri jeho vývoji využili viacero kĺbov, ktoré mu umožňujú flexibilný pohyb pri odoberaní vzoriek pomocou vedeckých nástrojov.
Rameno rovera má celkovo 5 stupňov voľnosti, ktoré dosahuje vďaka ramennému azimutálnemu a elevačnému kĺbu, lakťovému kĺbu, zápästnému kĺbu a otočnému kĺbu. Na konci tohto dlhého ramena sa nachádza otočný kĺb, ktorý funguje podobne ako ľudská ruka a nesie viacero vedeckých nástrojov.
Medzi nimi sú vedecké kamery či analyzátory chemického a minerálneho zloženia odoberaných vzoriek. Vo výbave nechýba ani vŕtačka, ktorá bude počas misie získavať vzorky, pričom obsahuje aj sadu vymeniteľných bitov určených pre získanie vzoriek hornín a regolitu.
NEPREHLIADNI
Najvyspelejší mechanizmus vo vesmíre. Rover letiaci na Mars obsahuje vybavenie, v ktorom nie je nič pozemské
Táto vŕtačka potom bude schopná vyvrtávať otvory s priemerom 27 mm. Získané vzorky budú uložené do špeciálnych túb, ktoré sa podobajú laboratórnym skúmavkám. Perseverance je vybavený sadou 43 titánových túb, z ktorých každá váži iba necelých 57 gramov. Tuby sú navyše potiahnuté bielou vrstvou, ktorá ich ochraňuje pred teplom.
Na Marse prešiel prvé metre
Po otestovaní pohybu tohto komplexného robotického ramena NASA pristúpila aj k testu samotného pohonu, ktorý je zložený zo 6 špeciálne vyvinutých kolies. Každé z nich má vlastnú pohonnú jednotku. Motory dvoch predných a dvoch zadných kolies umožňujú nielen pohyb vpred a vzad, ale aj otáčanie na mieste o 360°. Každé z kolies má v priemere 52,5 centimetra.
Samotné „nohy“ kolies sú vyrobené z titánových trubíc, kolesá boli vyrobené z hliníka a obsahujú aj titánové lúče, ktoré majú tlmiť nárazy. Správna funkčnosť celého pohonného systému je teda kľúčová pre úspech misie na Marse, kde sa bude rover pohybovať. NASA však potvrdila, že pohon rovera reagoval „vynikajúco“. Perseverance tak má za sebou prvé prejdené metre na marťanskej pôde.
Počas overovacieho testu pohonu prešiel rover počas 33 minút vzdialenosť 6,5 metra. Prvé 4 metre prešiel smerom vpred, následne sa o 150° otočil a ďalších 2,5 metra prešiel cúvaním a zaparkoval na dočasnom mieste.
Pri tomto dôležitom teste využili inžinieri NASA aj kamery Navcams pre navigáciu a HazCams (Hazard Avoidance Cameras). Kamerami snímali miesto pristátia rovera a okolie s rozvíreným prachom, ktorý rozvíril pohon pristávacieho modulu. Po pristátí zachytil rover aj jeho pád.
NASA pokračuje v kontrole rovera
Tieto systémy však neboli jedinými, ktoré prešli dôkladnou kontrolou. Inžinieri už na 8. sol od pristátia rovera (ôsmy deň na Marse) a pred testom ramena nahrali do rovera softvérovú aktualizáciu, ktorá nahradila program určený pre pristátie rovera novým softvérom, ktorý ho bude riadiť pri skúmaní planéty.
V tom čase skontrolovali aj funkčnosť ďalších vedeckých nástrojov. NASA bude ďalej pokračovať v kontrole systémov a nástrojov. Rover bude tak v najbližších týždňoch pokračovať v „zahrievaní“a vydá sa aj na prvú dlhšiu cestu.
NEPREHLIADNI
„Bonusy“ ako odkaz ľudstva. Rover Perseverance nesie na Mars na prvý pohľad divné veci. Prečo?
Zároveň sa bude Perseverance pripravovať aj na vysadenie helikoptéry Ingenuity. Termín jej vysadenia a prvého vzletu však určí agentúra počas uvedenia rovera do prevádzky.
Hoci tak rover stále nezbiera prvé vzorky a nepohybuje sa na dlhšie trate, dokázal toho naozaj veľa. Pre NASA je kľúčové detailne overiť správnu funkčnosť všetkých systémov, nástrojov a pohonu rovera predtým, ako sa s ním vydá skúmať Mars. Doteraz si však Perseverance vedie skvelo. Na Zem už stihol medzičasom poslať až 7000 fotografií, prvé sme videli už krátko po jeho pristátí vo februári.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené