Marťanský rover Perseverance prešiel v uplynulých dňoch ďalšími skúškami, ktoré overili funkčnosť jeho systémov, robotického ramena a pohonu. NASA vo svojom blogu informovala, že vozidlo úspešne prešlo na marťanskej pôde prvé metre. Ešte predtým rover roztiahol aj svoje 2-metrové rameno a dostal softvérovú aktualizáciu.

Rover Perseverance pristál na Marse 18. februára v kráteri Jezero. NASA pomenovala miesto pristátia ako „Octavia E. Butler Landing“ podľa americkej autorky sci-fi Octavie E. Butler.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

V uplynulých 2 týždňoch od pristátia vedci kontrolovali funkčnosť jeho systémov, vrátane dlhého robotického ramena určeného na odoberanie vzoriek a 6-kolesového pohonu, ktorým sa bude rover po planéte pohybovať.

Doplnené 9. marca:

NASA informovala, že rover sa vydal po kontrole pohonu na svoju ďalšiu cestu. Aktuálne sa presúva po Marse a hľadá vhodné miesto pre vysadenie helikoptéry Ingenuity. Doteraz mal Perseverance prejsť prvých 70 metrov po povrchu planéty. Na Zem poslal aj ďalšiu fotografiu z tejto dlhšej cesty. Polohu rovera na Marse je možné sledovať aj na webe s interaktívnou mapou.

Rover bude pokračovať v hľadaní vhodného miesta pre vysadenie helikoptéry, ktoré musí najprv schváliť NASA. Ideálnym priestorom má byť rovina 10 x 10 m, na ktorej by mohla byť Ingenuity spustená z roveru. Aktuálne je helikoptéra ešte napájaná z rovera. Neskôr jej bude energiu zaisťovať len solárny panel nad dvojicou karbónových vrtúľ. Detailné informácie o Ingenuity sme priniesli v samostatnom článku.

Pôvodný článok:

Rover rozhýbal dlhé rameno. Funguje ako ľudská ruka

Perseverance roztiahol 2. marca 2,1 metra dlhé robotické rameno, ktoré sa môže pohybovať podobne ako ľudská ruka. Inžinieri pri jeho vývoji využili viacero kĺbov, ktoré mu umožňujú flexibilný pohyb pri odoberaní vzoriek pomocou vedeckých nástrojov.

Rameno rovera má celkovo 5 stupňov voľnosti, ktoré dosahuje vďaka ramennému azimutálnemu a elevačnému kĺbu, lakťovému kĺbu, zápästnému kĺbu a otočnému kĺbu. Na konci tohto dlhého ramena sa nachádza otočný kĺb, ktorý funguje podobne ako ľudská ruka a nesie viacero vedeckých nástrojov.

Medzi nimi sú vedecké kamery či analyzátory chemického a minerálneho zloženia odoberaných vzoriek. Vo výbave nechýba ani vŕtačka, ktorá bude počas misie získavať vzorky, pričom obsahuje aj sadu vymeniteľných bitov určených pre získanie vzoriek hornín a regolitu.

NEPREHLIADNI
Najvyspelejší mechanizmus vo vesmíre. Rover letiaci na Mars obsahuje vybavenie, v ktorom nie je nič pozemské

Táto vŕtačka potom bude schopná vyvrtávať otvory s priemerom 27 mm. Získané vzorky budú uložené do špeciálnych túb, ktoré sa podobajú laboratórnym skúmavkám. Perseverance je vybavený sadou 43 titánových túb, z ktorých každá váži iba necelých 57 gramov. Tuby sú navyše potiahnuté bielou vrstvou, ktorá ich ochraňuje pred teplom.

Na Marse prešiel prvé metre

Po otestovaní pohybu tohto komplexného robotického ramena NASA pristúpila aj k testu samotného pohonu, ktorý je zložený zo 6 špeciálne vyvinutých kolies. Každé z nich má vlastnú pohonnú jednotku. Motory dvoch predných a dvoch zadných kolies umožňujú nielen pohyb vpred a vzad, ale aj otáčanie na mieste o 360°. Každé z kolies má v priemere 52,5 centimetra.

Samotné „nohy“ kolies sú vyrobené z titánových trubíc, kolesá boli vyrobené z hliníka a obsahujú aj titánové lúče, ktoré majú tlmiť nárazy. Správna funkčnosť celého pohonného systému je teda kľúčová pre úspech misie na Marse, kde sa bude rover pohybovať. NASA však potvrdila, že pohon rovera reagoval „vynikajúco“. Perseverance tak má za sebou prvé prejdené metre na marťanskej pôde.

Zobraziť celú galériu (2)
Fotografia z rovera po prvej ceste na Marse. Na zábere je vidieť stopy po kolesách. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Počas overovacieho testu pohonu prešiel rover počas 33 minút vzdialenosť 6,5 metra. Prvé 4 metre prešiel smerom vpred, následne sa o 150° otočil a ďalších 2,5 metra prešiel cúvaním a zaparkoval na dočasnom mieste.

Pri tomto dôležitom teste využili inžinieri NASA aj kamery Navcams pre navigáciu a HazCams (Hazard Avoidance Cameras). Kamerami snímali miesto pristátia rovera a okolie s rozvíreným prachom, ktorý rozvíril pohon pristávacieho modulu. Po pristátí zachytil rover aj jeho pád.

NASA pokračuje v kontrole rovera

Tieto systémy však neboli jedinými, ktoré prešli dôkladnou kontrolou. Inžinieri už na 8. sol od pristátia rovera (ôsmy deň na Marse) a pred testom ramena nahrali do rovera softvérovú aktualizáciu, ktorá nahradila program určený pre pristátie rovera novým softvérom, ktorý ho bude riadiť pri skúmaní planéty.

V tom čase skontrolovali aj funkčnosť ďalších vedeckých nástrojov. NASA bude ďalej pokračovať v kontrole systémov a nástrojov. Rover bude tak v najbližších týždňoch pokračovať v „zahrievaní“a vydá sa aj na prvú dlhšiu cestu.

Zobraziť celú galériu (2)
Helikoptéru Ingenuity vyloží na povrchu Marsu rover Perseverance. Zdroj: NASA

NEPREHLIADNI
„Bonusy“ ako odkaz ľudstva. Rover Perseverance nesie na Mars na prvý pohľad divné veci. Prečo?

Zároveň sa bude Perseverance pripravovať aj na vysadenie helikoptéry Ingenuity. Termín jej vysadenia a prvého vzletu však určí agentúra počas uvedenia rovera do prevádzky.

Hoci tak rover stále nezbiera prvé vzorky a nepohybuje sa na dlhšie trate, dokázal toho naozaj veľa. Pre NASA je kľúčové detailne overiť správnu funkčnosť všetkých systémov, nástrojov a pohonu rovera predtým, ako sa s ním vydá skúmať Mars. Doteraz si však Perseverance vedie skvelo. Na Zem už stihol medzičasom poslať až 7000 fotografií, prvé sme videli už krátko po jeho pristátí vo februári.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú