Mars rover Perseverance delí od pristátia v jeho cieľovej destinácii len niekoľko hodín, blíži k svojej záverečnej fáze cesty. Zariadenie za takmer 3 miliardy dolárov sa pokúsi o pristátie na povrchu planéty už zajtra. Misiu Mars 2020 čaká „7 minút teroru“, počas ktorých si prejde extrémne náročným letom. Ako bude prebiehať a čo môžeme očakávať? NASA zverejnila detaily.

Živý prenos:

Aktualizácia o 22:15:

Rover Perseverance dnes úspešne pristál v kráteri Jezero, ktoré kedysi obsahovalo tekutú vodu. Sonda tým zakončila historický február, počas ktorého sa k Marsu dostali až tri sondy a všetky boli niečím špecifické a lámali rekordy. Perseverance bude na Marse hľadať známky života a podrobne skúmať jeho prostredie. Tu náš živý komentár končí, ďakujeme ti za pozornosť.

Aktualizácia o 22:05:

Vedcov a technikov čakajú zložité chvíle testovania a starania sa o rover, aby mali istotu, že vše funguje tak, ako má. Perseverance priniesol na Mars takmer 11 miliónov mien vyrytých na kremíkovom čipe veľkom ako ľudský necht a množstvo dôležitých experimentov, medzi ktorými je aj prvá helikoptéra na cudzej planéte. Kvalitnejších snímok sa dočkáme až neskôr, Perseverance so sebou niesol výkonné kamery. Obdržané snímky sú zatiaľ len zo servisných kamier, ktoré personál využíva pre obsluhu a kontrolu.

NASA

Aktualizácia o 21:59:

Perseverance vysiela z povrchu Marsu signál a plavidlo je v dobrom stave, pristátie prebehlo ukážkovo a podľa plánu. Na Zemi máme prvú fotografiu z Marsu vyhotovenú roverom Perseverance.

Aktualizácia o 21:56:

NASA úspešne dostala sondu Perseverance na Mars, pristátie prebehlo úspešne.

Aktualizácia o 21:55:

Sonda používa vlastnú navigáciu a sleduje nerovný terén, na ktorom si sama volí vhodné miesto na pristátie.

Aktualizácia o 21:53:

Sonda úspešne otvorila svoj padák, ktorý je doteraz najväčším použitým padákom na cudzej planéte. Plavidlo spomaľuje na rýchlosť nižšiu, než je rýchlosť zvuku. Výška je 9,5 km nad povrchom Marsu.

Aktualizácia o 21:51:

Sonda je vystavená preťaženiu 10G, spomaľuje ju pomerne riedka atmosféra Marsu, do ktorej vletela obrovskou rýchlosťou. Telemetria je naďalej v norme a všetky systémy sú v poriadku.

Aktualizácia o 21:50:

Sonda s roverom Perseverance klesá atmosférou Marsu k jeho povrchu, všetci zúčastnení v riadiacom stredisku momentálne tŕpnu. Celý proces má na starosti samotná sonda a ostáva len dúfať.

Aktualizácia o 21:48

Perseverance vstupuje do atmosféry Marsu a komunikuje so Zemou, nastáva sedem minút teroru. Všetka telemetria je naďalej v norme a sonda sa blíži k historickému míľniku pre celé ľudstvo.

Aktualizácia o 21:43:

Perseverance naďalej vysiela takzvané „tóny tepu“, ktoré sa stratia pri vstupe do atmosféry. Do príjmu informácií ostáva 5 minút a všetka telemetria je v norme.

Aktualizácia o 21:38:

Ostáva 10 minúť od príjmu informácií od Perseverance, ktoré nám povedia viac o jej stave počas vstupu do atmosféry Marsu. Sonda sa práve zbavila letového stupňa, ktorý pomáhal pri jej ceste k Marsu.

Aktualizácia o 21:35:

Sonda sa začína zbavovať nepotrebných zariadení, ktoré jej pomáhali pri ceste na Mars. Pri pristávaní je potrebné mať čo najnižšiu hmotnosť pre zabezpečenie úspešného vstupu do atmosféry a následného spomalenia.

Pôvodný článok:

Posledné 2 týždne zažíva Mars krušné dni, počas ktorých k nemu prilietala jedna medziplanetárna sonda za druhou. V utorok 9. februára sa ako prvá z trojice vyslaných sond priblížila k planéte arabská sonda Hope, po ktorej sa hneď na ďalší deň dostala na orbitu aj čínska sonda Tianwen-1. Túto sezónu príletov zavŕši už zajtra misia Mars 2020 s roverom Perseverance a helikoptérou Ingenuity na palube.

Spomedzi týchto troch misií však na planéte pristanú dve. Arabská sonda Hope ostáva na orbite, no Tianwen-1 sa o pár mesiacov pokúsi o pristátie na povrchu.

LIVE prenos od NASA:

V tomto smere predbehne čínsku sondu NASA a jej sonda, ktorá má pristáť na Marse zajtra 18. februára vo večerných hodinách. Predpokladaný čas je 21:55 SEČ. Podobne ako jej predchodcov, aj túto misiu čakajú najťažšie minúty celej cesty.

Začína sa „7 minút teroru“

Vstup do atmosféry Marsu, zostup a pristátie na jeho povrchu NASA pomenovala ako „7 minút teroru“. Práve toľko totiž bude trvať, pokým sa táto misia dostane cez všetky ťažké fázy letu, až po pristátie. Pôjde o doteraz najzložitejšie a zároveň najprecíznejšie pristátie misie z NASA na tejto planéte. Zvládnuť to má vďaka najmodernejším technológiám.

Sonda nesúca rover Perseverance, helikoptéru Ingenuity a pristávací modul sa v čase písania článku nachádzala podľa údajov NASA už „len“ zhruba 2,7 milióna kilometrov od Marsu. Do cieľa jej teda ostáva už len relatívne krátka.

Vo vzdialenosti približne 3500 kilometrov od miesta pristátia sa od zvyšku kapsuly odpojí modul so solárnymi panelmi, ktorý bol k sonde pripojený počas celej cesty. Podľa NASA sa tak stane o 21. hodine a 38. minúte v deň pristátia.

Zobraziť celú galériu (4)
Priebeh pristátia misie Mars 2020 s roverom Perseverance a helikoptérou Ingenuity. Zdroj: NASA

Nenechaj si ujsť
Pred miliardami rokov bol plný vody a môže obsahovať život. Toto je kráter Marsu, v ktorom pristane sonda NASA

Nasledovať bude o 21:48 nášho času vstup do vrchnej časti marťanskej atmosféry, do ktorej kapsula prenikne pri rýchlosti 19 500 km/h o 10 minút neskôr po oddelení spomenutého modulu. Už o minútu neskôr sa  pri tomto zostupe atmosférou tepelné štíty zahrejú na teplotu až 1300 °C. Celý let v tejto fáze by nemal trvať viac ako zhruba 3 minúty, než sa otvorí padák.

NASA vybavila sondu pre pristátie na Marse doteraz najväčším supersonickým padákom, ktorý ju podľa simulácie dokáže spomaliť pred odpojením tepelného štítu z rýchlosti 1500 km/h „len“ na necelých 600 km/h za 20 sekúnd. Pre precíznejšie pristátie sa bude sonda spoliehať na technológiu „The Range Trigger“, ktorá zúži miesto pristátia o 50 % a umožní naviesť sondu bližšie a presnejšie k povrchu.

Po odpojení tepelného štítu bude zo spodnej časti sondy odhalený rover Perseverance s pripevnenou helikoptérou Ingenuity. Rover v ďalšej fáze pristávacieho manévra využije unikátnu technológiu pre skenovanie povrchu Marsu.

Navigácia relatívna voči terénu pod ním mu s využitím systémov LVS (Lander Vision System) a STSS (Safe Target Selection System) umožní skenovať v reálnom čase povrch a lokalizovať a nasmerovať sa k vytýčenému miestu pristátia. NASA využije takýto spôsob navigácie pri pristávaní rovera vôbec prvýkrát v histórii.

Približne minútu pred pristátím a 2 minúty po vypustení padáku dôjde k odpojeniu vrchnej časti „škrupiny“ sondy a rover bude pokračovať v pristávaní „na vlastnú päsť“. Využije pritom pristávací modul so spúšťacím lanom, vybavený vlastným pohonom, ktorý ďalej zníži rýchlosť pred vypustením nákladu len na rýchlosť chôdze, teda pár kilometrov za hodinu.

Zobraziť celú galériu (4)
Ilustrácia pristátia rovera Perseverance s helikoptérou Ingenuity na Marse. Zdroj: NASA

Nenechaj si ujsť
Najvyspelejší mechanizmus vo vesmíre. Rover letiaci na Mars obsahuje vybavenie, v ktorom nie je nič pozemské

Rover s helikoptérou bude potom spustený lanom z pristávacieho modulu z výšky približne 20 m nad povrchom. K pristátiu rovera Perseverance by malo dôjsť presne po 7 minútach od vstupu sondy do atmosféry Marsu, teda o 21:55 nášho času. Tým sa ukončí spomínaných „7 minút teroru“, ktoré sú najťažšou časťou cesty na túto planétu. Skutočná misia rovera a helikoptéry sa však začne až potom.

Pristátie si už teraz môžeme pozrieť v simulácii

Celý priebeh pristátia NASA odhalila aj v simulácii, ktorú si môže každý detailne pozrieť na webe alebo aj v mobilnej aplikácii NASA, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Skutočné pristátie budeme môcť potom sledovať v živom vysielaní NASA na YouTube.

‎NASA
‎NASA
Developer: NASA
Price: Free

NASA
NASA
Developer: NASA 
Price: Free

Bonusom v mobilnej aplikácii sú však aj modely rôznych družíc, roverov, teleskopov či Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktoré si môžeš detailne pozrieť zo svojho smartfónu alebo tabletu v rozšírenej realite (AR) v pohodlí domova.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom