Mars rover Perseverance delí od pristátia v jeho cieľovej destinácii len niekoľko hodín, blíži k svojej záverečnej fáze cesty. Zariadenie za takmer 3 miliardy dolárov sa pokúsi o pristátie na povrchu planéty už dnes večer. Len nedávno sme publikovali článok o najkomplexnejšom a najvyspelejšom ľudskom mechanizme vo vesmíre, ktorý sa nachádza v jeho vnútri.

Okrem toho je rover „nadupaný“ aj technológiami, ktoré mu umožnia z povrchu červenej planéty odoberať a analyzovať rôzne vzorky, ale taktiež zachytiť zvuky z cesty vesmírom.

Ako píše NASA na svojom webe, Perseverance okrem vedeckých nástrojov na Mars vezie aj rôzne zaujímavé predmety, o ktorých si zrejme nevedel. Tieto „bonusy“, alebo ako ich NASA nazýva „extras“, však nie sú žiadnou novinkou. Ide o dlhoročnú tradíciu a stretnúť si sa s ňou mohol už napríklad aj pri sondách Voyager.

NASA/JPL-Caltech

Tie totiž so sebou nesú tzv. Zlatú platňu Voyageru, slúžiacu ako „pozdrav“ v prípade, že by ju objavila vzdialená mimozemská civilizácia. Platňa obsahuje 115 rozličných obrázkov, zvuky prírody, hudobné skladby rôznych žánrov, pozdravy obyvateľov Zeme v 55 svetových jazykoch, ale aj inštrukcie na použitie platne vyjadrené matematickými pojmami. Viac zaujímavostí o našich najvzdialenejších sondách nájdeš v tomto článku.

Tieto „bonusy“ letiace do vesmíru však nie sú len pre zábavu alebo na okrasu. Napríklad taká penca z roku 1909 na palube roveru Curiosity nielenže pripomína 100. výročie Lincolnovej pence, ale slúži aj ako kalibračné meradlo pre geológov, alebo pre správne nastavenie kamery Mars Hand Lens Imager.

Kalibračný terč

Keď už je reč o kamerách, práve kamery sa pre vedcov javia ako ideálne miesto na pridanie určitých ozdôb, symbolov alebo hesiel určených pre verejnosť. Výnimkou nie je ani Perseverance, vybavený dvojicou kamier s možnosťou približovania s názvom Mastcam-Z, ktoré slúžia na vytváranie farebných panoramatických fotografií povrchu Marsu. Ich primárnym kalibračným nástrojom je veľmi pôsobivo skomponovaný kalibračný terč, ktorý zároveň slúži ako slnečné hodiny.

Kalibračný test s farebnou paletou a obrázkovou grafikou. NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/U of Copenhagen

Samotný terč je zložený z palety ôsmich farieb, z ktorých sú hneď tri odtiene sivej, pričom podľa farieb budú vedci nastavovať farebnosť snímok, aby presne zodpovedali aktuálnej polohe Slnka a prašnosti oblohy. Okrem toho tento terč nesie aj nápis „Two Worlds, One Beginning“ (Dva svety, jeden začiatok), čo je odkaz na myšlienku, že Zem aj Mars majú rovnaký vesmírny pôvod.

Podobné nadpisy niesli aj rovery Spirit, Opportunity a Curiosity, pričom prvé dva menované mali na svojich slnečných hodinách vyryté rovnaký nadpis „Two Worlds, One Sun“ (Dva svety, jedno Slnko) a slnečné hodiny Curiosity sú obohatené o nadpis „To Mars To Explore“ (K prieskumu Marsu)

Ďalej je kalibračný terč vybavený aj kresbami skorých foriem života, vrátane sinic, papradí a dinosaurov. Na terči sa tiež nachádza kresba muža a ženy, ktorá odkazuje na hlavný cieľ Perseverance, ktorým je hľadanie stôp mikrobiálneho života.

Na vonkajšom okraji, ktorý na obrázku nie je vidieť, je tiež nápis „Are we alone? We came here to look for signs of life, and to collect samples of Mars for study on Earth. To those who follow, we wish a safe journey and the joy of discovery“, ktorý možno preložiť ako „Sme sami? Prišli sme sem hľadať známky života a zbierať vzorky Marsu pre štúdium na Zemi. Tým, ktorí nasledujú, prajeme bezpečnú cestu a radosť z objavovania“.

Najcennejšia schránka v hre Geocaching

Ďalším zaujímavosťou, ktorú v sebe rover Perseverance ukrýva, je aj minca vyrobená z materiálu, aký sa používa na výrobu priezoru na prilbách. Na minci tiež nachádza nápis 221BBAKER, čo je odkaz na adresu slávneho fiktívneho detektíva Sherlocka Holmesa.

Kalibračný terč pre prístroj SHERLOC. NASA/JPL-Caltech

Určite ťa preto neprekvapí fakt, že táto minca je súčasťou kalibračného terča pre prístroj SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). Čo by to však bolo za Sherlocka, keby nemal po svojom boku verného priateľa Watsona. V tomto prípade je WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) širokouhlá kamera, ktorá automaticky po vytvorení fotografie uloží snímku do verejnej galérie na adresu mars.nasa.gov.

Navyše uvedená minca by mala byť akási „schránka“ nazývaná tiež „cache“, ktorá je súčasťou hry na pomedzí športu a turistiky s názvom Geocaching. Ide o hru, pri ktorej hráči s použitím GPS hľadajú skryté schránky pomocou zemepisných súradníc. Za najcennejšie schránky sa pritom považujú tie, ktoré sa nachádzajú na zaujímavých, ale málo navštevovaných miestach. Minca je teda zrejme tá najcennejšia schránka v tejto hre.

Na kalibračnom terči prístroja SHERLOC sa však nachádza oveľa viac. Za účelom presného doladenie prístroja je terč vybavený aj kúskom marťanského meteoritu a štyrmi vzorkami materiálov, z ktorých sa vyrábajú skafandre. Materiál slúži pre vedcov na porovnanie toho, ako by si skafandre v priebehu rokov poradili s kozmickým žiarením.

Geológovia sa nenechali zahanbiť

Fragment meteoritu vznášajúceho sa na palube ISS a teraz už aj na palube rovera Perseverance. NASA/JPL-Caltech /LANL/CNES/ESA/Thomas Pesquet

Zahanbiť sa však nenechali ani tvorcovia prístroja SuperCam, čo je špeciálny nástroj určený na diaľkovú chemickú a mineralogickú analýzu Marsu. Tí svoj prístroj vybavili „vlastným“ meteoritom, ktorý si však už pred letom na Mars stihol strihnúť aj cestu na ISS.

Mikročipy s menami

Ďalšou zaujímavosťou na rovery Perseverance sú aj tri mikročipy obsahujúce až 10,9 milióna mien spolu so 155 finálovými esejami predloženými do súťaže „Name the Rover“ (Pomenuj rover). Samotné mikročipy s menami však nie sú žiadnou novinkou a využívajú sa už od čias roverov Spirit a Opportunity, kedy po prvýkrát mohli ľudia dobrovoľne zaslať svoje meno a nechať ho „putovať  po Marse“. Perseverance je však novodobým rekordérom, ktorý s prehľadom prekonáva rover Curiosity nesúci mikročip s 1,2 miliónom mien.

Čipy s menami spolu so štítkom s kódom umiestnené na nosníku rovera Perseverance. NASA/JPL-Caltech

Mikročipy sú pod drobnohľadom kamery a zdieľajú priestor s kovovou doskou nachádzajúcou sa na zadnom nosníku. Doska je navyše ozdobená laserom vypálenou grafikou znázorňujúcou hviezdu, ktorá svojimi lúčmi spája Zem a Mars. Svetelné lúče sú zároveň kódom v Morseovej abecede a predstavujú nápis „Explore as one“ (Preskúmajme ako jeden)

Poďakovanie zdravotníkom

Keďže celý rok 2020 sa niesol v znamení pandémie Covid-19, ktorá skomplikovala nielen každodenný život, ale výrazne spomalila aj dokončenie prác na tomto rovery, vedci sa rozhodli poďakovať všetkým zdravotníkom, ktorí riskovali svoj život, aby pomohli iným.

Asklepiova palica nesúca Zem. NASA/JPL-Caltech

Ich poďakovanie je vo forme špeciálnej hliníkovej doštičky pripevnenej na ľavej strane roveru, na ktorej je vyobrazená Zem ležiaca na vrchole známej Asklepiovej palice, znaku všetkých lekárov a farmaceutov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom