Elektrické autá sú podstatne ťažšie, než autá so spaľovacími motormi. Batéria totiž váži od 300 kg do 500 kg v závislosti od jej kapacity.

Britská parkovacia asociácia (BPA) upozornila, že staršie poschodové parkovacie domy neboli na takúto hmotnosť áut dimenzované, čo podľa nej môže viesť až ku katastrofálnym následkom. Na tému upozornil DailyMail.

Predstava, že by došlo k zrúteniu poschodovej garáže, v ktorej sú zaparkované stovky áut a neustále do a z nej prúdia ich majitelia, je strašná. Podľa BPA ale s pribúdajúcim počtom elektromobilov takéto niečo naozaj hrozí, nakoľko garážové domy postavené pred desiatkami rokov neboli navrhnuté tak, aby v nich parkovali autá s hmotnosťou cez dve tony.

Väčšina garáží je postavená podľa starších noriem

BPA aktuálne žiada, aby úrady v Británii nariadili štrukturálne prieskumy budov, v ktorých parkujú autá. Tým sa majú uistiť, že parkovacie domy bezpečne unesú ťažké elektromobily a nedôjde tak ku ich kolapsu.

Na obrázku sa nachádzajú elektromobily v garážach.
FonTech

Väčšina zo 6 000 takýchto budov v krajine bola postavená na základe noriem, ktoré počítali s hmotnosťou populárnych áut z 80. rokov. Jedným z takýto áut bol napríklad Ford Cortina, ktorý váži 1,4 tony. Naproti tomu plne naložená Tesla Model 3 má hmotnosť až 2,2 tony, čiže je o 800 kg ťažia.

Ak by v takejto garáži bolo každé zaparkované auto elektrické, skutočne by mohlo dôjsť k tomu, že konštrukcia neunesie váhu elektromobilov a budova sa zrúti.

Problém nemusí byť len pri starších budovách, ale aj modernejších parkovacích domoch. Napríklad aj moderná Škoda Kodiaq s hmotnosťou do 1 800 kg je o 250 kg ľahšia než Enyaq s hmotnosťou okolo 2 050 kg. Pri počte 100 zaparkovaných vozidiel je to rozdiel 25 ton na jedno poschodie.

Garáže nie sú jediný problém

Vyššia hmotnosť elektromobilov nemá negatívny dopad iba na konštrukciu parkovacích domov, ale napríklad aj na mosty. Konštrukcie mostov boli takisto v minulosti dimenzované pre ľahšie vozidlá a nie pre elektromobily s dvojnásobnou hmotnosťou.

Je jasné, že budovy aj mosty sú dimenzované tak, aby mali podstatne vyššiu nosnosť ako v prípade, keď sú plne obsadené. Vyššie dlhodobé zaťaženie ale rozhodne môže spôsobiť problémy a minimálne skrátiť ich životnosť, tieto obavy tak rozhodne netreba brať na ľahkú váhu.

Na obrázku sa nachádza Škoda Enyaq počas nabíjania na nabíjačke ZSE Drive a batéria, ktorú VW požíva pri výrobe svojich elektromobilov.
FonTech/Michal Varga/Volkswagen (Úprava redakcie)

Elektromobily taktiež výraznejšie opotrebúvajú cesty. Na to už niektoré vlády reagujú zavádzaním dane cestnej dane na základe hmotnosti. Majitelia ťažších áut v Nórsku zaplatia na dani pri nákupe auta viac, než majitelia menších a ľahších elektromobilov.

Od 1. januára 2023 by tak po schválení tohto návrhu mali Nóri platiť niečo málo vyše 1 € za každý kilogram pri elektrickom vozidle. Elektrické SUV vážia v priemere niečo cez 2 000 kg, a tak by sa tieto autá v Nórsku pri nákupe predražili o vyše 2 000 €.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú