Nový koronavírus si doteraz vyžiadal celkovo už 259 obetí, no po celom svete je potvrdených už viac ako 12 000 prípadov nákazy týmto vírusovým ochorením. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav núdze a Čína, kde je za epicentrum považované mesto Wu-chan, robí prísne opatrenia, aby zabránila šíreniu vírusu.

Kritickú situáciu ale zneužívajú aj mnohí podvodníci, pričom sa stále častejšie v spojení s týmto ochorením objavujú aj útoky na ľudí prostredníctvom internetu. Koronavírus teraz zneužívajú útočníci, ktorí prostredníctvom emailov šíria správy, ako sa vyhnúť nákaze. Príloha správy ale obsahuje počítačový vírus, informuje Bleeping Computer.

Svet poprvýkrát začul o koronavíruse ešte pred niekoľkými týždňami. Prvý prípad nákazy bol potvrdený v decembri minulého roka, no od tej doby sa vírus rozšíril do mnohých kútov sveta. Viaceré krajiny, kde boli potvrdené prípady infekcie koronavírusom, prijali opatrenia, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu. Mnohé lety boli zrušené a najhoršia situácia momentálne vládne v Číne, kde je najviac infikovaných ľudí. Po rozšírení vírusu začali mať pochybnosti a otázky aj ľudia v iných krajinách a na niekoľko dôležitých otázok sme ti priniesli odpovede v našom článku.

Na tému koronavírusu sme sa porozprávali aj s pracovníkom biomedicínskeho centra SAV, pánom Borisom Klempom, ktorý pracuje priamo na virologickom oddelení. Všetky informácie z rozhovoru nájdeš v tomto článku.

So stále horšou situáciou sa začali na internete objavovať aj dezinformácie, proti ktorým sa rozhodol bojovať na svojej sociálnej sieti Facebook. Podľa nedávnych informácií sa podarilo austrálskym vedcom vypestovať v laboratóriu „kópiu“ koronavírusu, čo významne pomôže pri vývoji vakcíny a boji proti tejto novodobej nákaze.

Útočníci šíria nebezpečné emaily. Zneužívajú kritickú situáciu so šírením koronavírusu

Okrem toho sa však na internete objavuje stále väčšie množstvo podvodov, ktorými útočníci zneužívajú koronavírus na šírenie škodlivých kódov a súborov. Antivírusová spoločnosť Kasperky nedávno informovala o niekoľkých nebezpečných súboroch, ktoré sa šíria rôznymi spôsobmi. Jedným z tých najčastejších sa stávajú emailové správy obsahujúce nebezpečné prílohy s počítačovými vírusmi, ktoré môžu odcudziť dáta používateľov, ich platobné či osobné údaje, ale tiež šíriť takéto emaily z ich počítačov ďalej. Phishingovú kampaň zameranú na ľudí v USA a Veľkej Británii zaznamenala aj spoločnosť Mimecast. Ďalšie sa objavili v Japonsku, informuje IBM X-Force.

Mimecast

Nenechaj si ujsť
Ľudia si mýlia, čo ich ochráni pred koronavírusom. Rúška to nie sú

V podvodných emailoch, ktoré majú napohľad len informovať o bezpečnosti a prevencii pred nákazou koronavírusom, sa nachádza príloha s informáciami. Tento súbor však infikuje počítač obete a získa nad ním kontrolu.

Takýto phishingový email nabáda používateľa, aby si bližšie informácie prečítal práve v prílohe. Útočník môže týmto spôsobom ukradnúť citlivé dáta a údaje, či infikovať zariadenie ešte nebezpečnejším malvérom.

V emailoch zaznamenaných viacerými spoločnosťami sa pritom šíri Emotet, sofistikovaný trójsky kôň, ktorý napáda počítače práve cez email. Doteraz prešiel viacerými zmenami, no dokáže využiť aj funkcionalitu, kvôli ktorej ho neodhalia ani niektoré antivírusové programy, informuje Malwarebytes.

KnowBe4

Emotet sa šíri ako počítačoví červ a môže z napadnutého počítača odosielať ďalšie správy so škodlivým obsahom. V ďalšej phishingovej kampani, ktorú odhalila firma KnowBe4, sa email tvári ako oficiálna správa od CDC Health Alert Network a príjemcu nabáda na otvorenie priloženého odkazu, ktorý má obsahovať aktualizovaný zoznam nakazených ľudí v okolí ich mesta. Takéto správy sa ale šíria predovšetkým v Japonsku.

Dá sa predpokladať, že počet takýchto útokov bude ešte stúpať a naďalej budú útočníci zneužívať situáciu s koronavírusom na infikovanie počítačov malvérom. Pokiaľ však niekto dostane podozrivý email, rozhodne by ho nemal otvárať, sťahovať prílohy alebo otvárať priložené odkazy.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú