V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí, pričom celkovo stúpol aj počet nakazených na viac ako 4 000. Vo včerajšom článku sme ti priniesli niekoľko najčastejších odpovedí na otázky, ktoré trápia ľudí po celom svete. Medzi nimi boli aj odporúčania na dodržiavanie hygienických zásad. Existuje však možnosť ako sa proti koronavírusu chrániť?

Situácia je naďalej veľmi vážna, pričom vírus sa pomaly začína rozširovať aj do ďalších krajín sveta. Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Austrálie, Kanady, Spojených štátov, Srí Lanky či Francúzska.

Dôležitá je najmä hygiena

Ako už bolo vyššie spomenuté, tak dodržiavanie hygienických zásad je v danej situácii zvlášť veľmi dôležité. Ak je to možné, tak sa absolútne neodporúča cestovať do oblastí, kde je počet vysoký počet nakazených. Navyše je nevyhnutné časté umývanie rúk, zakrývanie úst pri kýchaní či vyhýbaniu sa kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky chrípky.

Okrem toho sa odporúča, hlavne v ázijských krajinách konzumovať jedlo až po jeho dôslednej tepelnej úprave (týka sa to hlavne mäsa a vajíčok). Proti koronavírusu v súčasnosti neexistujú žiadne očkovacie vakcíny a nie je vôbec isté či sa takých dočkáme. V každom prípade je potrebné byť veľmi zodpovedný a ak spozorujeme na sebe príznaky chrípky, je potrebné ihneď vyhľadať lekára.

Aj napriek vyčíňaniu koronavírusu nie sú zatiaľ pozastavené medzinárodné lety z a do Číny. Z tohto dôvodu preto riziko prenosu rastie. Nielen letiská, ale aj rôzne autobusové či vlakové stanice sú preplnené, a preto je nutné dávať na seba pozor hlavne pri cestovaní, informuje NewScientist. Odporúča sa používať hlavne respirátor alebo ochranné rúško. Sú však tieto pomôcky naozaj efektívne?

Nedostatok respirátorov a zdravotníckych rúšok

Svetové e-shopy či lekárne majú problémy s nedostatkom zdravotníckych rúšok či respirátorov. Výnimkou nie sú ani niektoré e-shopy pôsobiace na Slovensku, pričom respirátory a rúška sa javia ako nedostatkový tovar. Niet sa čomu čudovať, nakoľko ľudia cestujú stále a pred nebezpečným koronavírusom sa chcú chrániť. Nie je však respirátor ako respirátor.

 

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že medzi respirátorom a rúškom je veľký a podstatný rozdiel. Zdravotnícke rúško je určené skôr pre ľudí, ktorí už sú vírusom nakazení a jeho používaním budú brániť ďalšiemu šíreniu. Naopak respirátor je určený pre zdravých ľudí, ktorí sa chcú pre koronavírusom chrániť.

Respirátory sú totiž určené na ochranu pred vdychovaním nebezpečných látok alebo prachových častíc rozptýlených v ovzduší. V závislosti od druhu látok, pred ktorými má respirátor chrániť rozoznávame viacero druhov a veľkostí respirátorov. Zdravotnícke rúško taktiež spadá pod respirátory, no ide o tú najjednoduchšiu formu, ktorá nie je účinná na 100 %.

Dôležitá najmä ochranná škála

Väčšina respirátorov disponuje filtrami, ktoré filtrujú vzduch a zbavujú ho určených nežiaducich látok. Ďalej sa respirátor oproti rúšku líši v samotnej konštrukcii, nakoľko musí pevne priľnúť k tvári. K tomu mu dopomáhajú elastické popruhy, ale aj správne vybraná veľkosť. Veľmi dôležitým údajom pri výbere správneho respirátora je jeho ochranná škála FFP, ktorá určuje ochranné schopnosti.

Zobraziť celú galériu (5)
AP Photo/Heng Sinith

Poznáme tri stupne ochrannej škály, ktorá sa označujú číslom. FFP1 dokáže zachytiť približne 80 % – 90 % jemných prachových častíc a aerosólu na olejovom či vodnom základe, pričom najčastejšie sa používa pri vŕtaní, rezaní alebo leštení. FFP2 by mal zachytiť aj niektoré toxické látky s účinnosťou do 95 %. Tretí FFP3 označuje respirátory najvyššej triedy s účinnosťou najvyššej triedy, ktoré sa používajú aj v zdravotníctve či farmaceutickom priemysle. Na lepšiu ochranu je preto vhodné používať respirátory s ochranou FFP2 alebo FFP3.

Je potrebné však brať na vedomie aj fakt, že niektoré veľmi agresívne vírusy sú schopné do tela preniknúť napríklad aj cez oči. V takýchto prípadoch je preto potrebné chrániť nielen dýchacie cesty, ale celú tvár. Na to však už slúžia takzvané celotvárové masky, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú klasické plynové masky.

Respirátory zo Švédska ako etalón medzi respirátormi

Najväčším nepriamym zdravotným rizikom je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie škodlivý vzduch, ktorý dýcha viac ako 90 % svetovej populácie. Aj práve preto sa švédska spoločnosť Airinum rozhodla pre výrobu respirátorov, ktoré sú z jednej strany účinné, no na strane druhej aj dobre vyzerajú a komfortne sa nosia.

Spoločnosť začala svoju cestu úspešnou crowdfundingovou kampaňou na portály Kickstarter, pričom svoje masky majú postavené na 3 základných pilieroch, ktorými sú – ochrana, pohodlie a dizajn. O ochranu sa v tomto prípade stará špeciálny filter pozostávajúci z piatich vrstiev, pričom každá z nich má inú hustotu, aby sa mohli filtrovať častice rôznych veľkostí.

Samotný filter je vymeniteľný, pričom jeho výdrž je stanovená na približne 100 hodín používania. Nosenie masky je veľmi pohodlné vďaka nastaviteľným popruhom na ušiach a hlave. Okrem toho sú k dispozícii až 4 veľkosti pre deti, dospievajúcich a dospelých. Jednu masku sme si kúpili aj do redakcie a musíme uznať, že jej nosenie je naozaj veľmi pohodlné.

Okrem toho maska sedí takmer na každom type tváre, k čomu prispievajú aj 3D výstuž z pamäťovej peny. Dva exhalačné ventily na maske fungujú ako ventilačný systém, vďaka čomu sa v maske ľahšie dýcha a nedochádza tým pádom k zahrievaniu alebo zaroseniu. Ventily sú skonštruované tak, aby vynášali iba vydychovaný vzduch a zároveň, aby zabránili vniknutiu nefiltrovaného vzduchu do masky.

Povrch masky je umývateľný a navyše ošetrený špeciálnou technológiou, ktorá zabraňuje šíreniu baktérií spôsobujúcich zápach. Ak teda cestuješ do krajiny, kde je výskyt koronavírusu naozaj veľmi vysoký, pomôcť ti môže napríklad aj tento respirátor od spoločnosti Airinum. Na internete sa nachádza nespočetné množstvo rôznych druhov za rôzne ceny, no dôležité je dbať najmä na ochrannú škálu FFP. Svoje riešenie má napríklad aj Xiaomi, ktoré ponúka respirátor s aktívnym filtrom a štandardom N95, ktorý je totožný s európskym FFP2.

Ako už však bolo spomenuté vyššie, respirátory predstavujú pomerne účinnú formu prevencie a ochrany pred nákazou, no nie sú prostriedkom, ktorý ťa ochráni na 100 %. Je to hlavne z toho dôvodu, že koronavírus sa teoreticky môže do tela dostať aj prostredníctvom očí, no tieto dohady neboli zatiaľ potvrdené ale ani vyvrátené.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Vesmír a veda