Facebook plánuje rázne zakročiť proti dezinformačným príspevkom, ktoré sa týkajú koronavírusu. Príspevky navádzajúce ľudí na kroky, ktoré by im mohli dokonca ublížiť, bude spoločnosť úplne mazať, informuje TheVerge.

Po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav núdze spojený s neustálim šírením nebezpečného koronavírusu, sa na internete začalo objavovať množstvo článkov a príspevkov o „alternatívnych“ metódach liečby či o podivných spôsoboch prevencie proti nákaze. Množstvo takýchto článkov tak nabádalo ľudí na kroky, ktoré by samotným čitateľom mohli ublížiť, alebo ich dokonca zabiť.

FOTO TASR/AP

Ako informuje portál CNBc, napríklad v jednom z príspevkov, ktorý sa objavil na Facebooku, sa písalo, že pitie bielidla dokáže zabiť vírus a nakazenú osobu vylieči. Samozrejme sa jedná o absolútny blud a práve proti takýmto príspevkom bude Facebook v najbližších dňoch bojovať.

V minulosti už spoločnosť totižto začala boj proti dezinformačným príspevkom, ktoré napríklad propagovali anti-vakcinačné teórie, no samotné príspevky nemazala, iba upozorňovala, že príspevok obsahuje nepravdivé informácie. Príspevky týkajúce sa koronavírusu, ktoré budú mať podobný charakter, však nadobro zmiznú zo sociálnej siete.

Podobné kroky Facebook uplatí aj sociálnej sieti Instagram, kde chce taktiež obmedziť používanie dezinformačných hashtagov. Do boja proti dezinformáciám sa už zapojili aj ďalšie veľké spoločnosti, ako Google či Twitter.

Google pri vyhľadávaní informácií ohľadom koronavírusu uprednostňuje články od Svetovej zdravotníckej organizácie a na platforme YouTube naopak propagujú videá od dôveryhodných zdrojov.  Rovnako aj Twitter propaguje príspevky od overených a dôveryhodných používateľov, ktoré sa zobrazujú na vrchnej časti stránky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom