Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Koronavírus je dnes veľkým mediálnym pojmom (viac sme sa mu venovali z hľadiska bezpečnosti v tomto článku) a okrem čoraz častejšieho šírenia paniky či nebodaj falošných informácií sa vo svete objavujú aj prvé prípady online nebezpečenstva spojeného s koronavírusom, píše Kaspersky vo svojej správe. Detekčné technológie Kaspersky odhalili škodlivé súbory maskované ako dokumenty súvisiace s novoobjaveným koronavírusom – vírusovým ochorením, ktoré bolo z hľadiska šíriaceho sa nebezpečia top správou novinových titulkov posledných dní.

Detekované škodlivé súbory sa vydávali za správy o koronavíruse a boli skryté pod príponami súborov .pdf, .mp4 či .docx. Samotné názvy súborov naznačovali, že by mohli obsahovať video inštrukcie s pokynmi na ochranu pred vírusom, nové informácie o tejto hrozbe a dokonca aj postupy detekcie tohto vírusu, no v realite to bolo úplne inak.

Treba si dať pozor!

O samotnom koronavíruse koluje internetom množstvo zlých a nepresných informácií. FonTech.sk priniesol rozhovor s virológom, kde tieto neprenosti vyvrátil a všetky veci uviedol na správnu mieru.

V skutočnosti tieto súbory obsahovali celý rad hrozieb, od trójskych koní až po červy, ktoré sú schopné ničiť, blokovať, upravovať alebo kopírovať údaje, ako aj zasahovať do prevádzky počítačov alebo počítačových sietí. 

„Koronavírus, o ktorom sa momentálne široko diskutuje a sú ho aj plné médiá, už stihli kyberzločincii využiť ako návnadu. Doteraz sme boli schopní rozpoznať 10 jedinečných súborov, a keďže takéto aktivity zaznamenávame v súvislosti s populárnymi mediálnymi témami často, očakávame, že ich počet bude len rásť.

Vzhľadom na to, že sa ľudia aj naďalej obávajú o svoje zdravie, pravdepodobne budeme svedkami toho, že sa čoraz viac bude rozširovať malvér ukrytý vo falošných súboroch týkajúcich sa koronavírusu,“ vysvetľuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Produkty Kaspersky detekovali škodlivé súbory týkajúce sa koronavírusu s nasledovnými názvami:
  • Worm.VBS.Dinihou.r
  • Worm.Python.Agent.c
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.WinLNK.Agent.gg
  • Trojan.WinLNK.Agent.ew
  • HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen
  • HEUR:Trojan.PDF.Badur.b

Hrozieb na internete je v dnešnej dobe obrovské množstvo. Platí však niekoľko zásadných znakov prevencie voči takýmto útokom – neotvárať pofidérne emaily, kontrolovať sťahované súbory, kontrolovať emailové adresy, z ktorých správy dostávaš a vyvarovať sa nášvteve neoverených stránok, ktoré nemajú adekvátne zabezpečenie HTTPS.

Nedávny podvod v slovenčine

Útočníci sú však čoraz rafinovanejší, pričom neustále vymýšľajú nové praktiky. Naposledny pri digitálnom vydieraní alebo snahe sa dostať k citlivým dátam vylepšili svoju taktiku. Posielajú nepravdivé podvodné e-mailové správy, pomocou ktorých sa pokúšajú vylákať výpalné. Zaujímavosťou je, že sa zamerali predovšetkým na ľudí sledujúcich pornografický obsah na svojich digitálnych zariadeniach.

Pred podobnými podvodmi varoval ESET už na začiatku roka 2019, vtedy autori týchto e-mailov komunikovali po anglicky. Tentoraz prebieha komunikácia v slovenčine, počet obetí sa tak môže zvýšiť. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú