Aktualizované 7. septembra 2022: Ako sa zdá, nová funkcia Google Máp nakoniec pomôže aj vodičom bežných spaľovákov, nie len elektromobilov. Portál Živé.sk si všimol zmeny v najobľúbenejšej navigačnej aplikácii, po ktorých je možnosť navigovania po „úsporných trasách“ už dostupná aj na Slovensku.

Pôvodne sme informovali, že úsporné trasy v Google Mapách sú primárne určené pre majiteľov elektrických vozidiel, pohľad na reálne nastavenia však hovorí opak.

V nastaveniach aplikácie a možnostiach trasy máš možnosť zvoliť si typ vozidla, pre ktoré by Google mal úspornú trasu počítať. Na výber je elektromobil, hybrid, ale aj benzínový či naftový motor.

Fontech

V našom prípade dokonca bola funkcia automaticky zapnutá a „eko“ trasu mapy navrhovali aj s ikonou zeleného listu bez akéhokoľvek zásahu používateľa.

V praxi sa zas až toľko nemení

Taká je aspoň teória. Ekologická trasa sa dokonca v našom prípade ponúka aj v prípade, že túto voľbu v nastaveniach neoznačíš a v praxi sa zdá, že Google Mapy (zatiaľ) navrhujú totožnú ekologickú trasu nezávisle na tom, či si zvolíme spaľovák alebo elektromobil.

Na trase medzi Bratislavou a Košicami má eko trasa cez Čertovicu, podľa Máp, ušetriť 4 % paliva alebo 8 % elektrickej energie. Podľa Google majú mať takéto trasy menej kopcov, stále rýchlosti a menšiu premávku, no minimálne v prvých dvoch prípadoch o tom, v porovnaní so severnou trasou cez diaľnice a mimo Tatier pomerne výrazne pochybujeme.

Novinka je však u nás zapnutá len pár hodín alebo maximálne dní, je teda možné, že sa algoritmus v najbližšom čase zdokonalí a neskôr bude navrhovať iné trasy ako teraz.

Pôvodný článok z 18. júla 2022: Jazda elektromobilom je iná ako jazda spaľovákom. Na spotrebu elektrického auta vplýva viacero faktorov a tak sa môže tá najefektívnejšia trasa pre elektrické auto líšiť od tej pre spaľovák. Ako informuje AndroidCentral, Google Mapy získavajú novú funkciu, vďaka ktorej vodičov elektrických áut navigujú po „najúspornejšej trase“.

Nová funkcia je už súčasťou beta verzie Google Máp a v najbližších týždňoch by sa mohla rozšíriť pre verejnosť.

Mapy Google pritom už ponúkajú množstvo alternatívnych foriem navigovania. Okrem najrýchlejšej a najkratšej trasy sa môžeš dať navigovať trasou, na ktorej by si mal dosiahnuť najlepšiu spotrebu paliva či trasou, ktorá najmenej uškodí životnému prostrediu. Nový spôsob navigovania určený pre majiteľov elektrifikovaných modelov ťa dovedie do cieľa s čo najlepšou elektrickou spotrebou, píše aj 9to5google.

Na spotrebu elektromobilu vplýva veľa faktorov

Zatiaľ čo spaľováku je v podstate jedno, či jazdi v zime alebo v lete, pri elektromobile vplýva na spotrebu aj vonkajšia teplota. Nový spôsob navigovania pre elektromobily by teda mal počítať aj s týmto poveternostným faktorom.

Google/Screenshot

Okrem iného na elektromobil výraznejšie vplýva vietor či členitosť trasy. Podrobnosti, ako presne bude navigovanie pre elektromobily fungovať a s čím všetkým bude navigácia počítať, zatiaľ nemáme. Určite by však Google Mapy mohli elektrické autá navigovať napríklad po trase, kde je lepšia nabíjacia infraštruktúra a podobne.

Navigovanie pre elektromobily dostáva čoraz viac aplikácií

Funkciu navigovania pre elektromobil získava čoraz viac navigačných služieb. Nedávno podobná funkcionalita pribudla aj do navigácie Waze. Spoločnosť aj vďaka spolupráci s automobilkou VW prináša možnosť vyhľadať nabíjacie stanice priamo v aplikácií. Bez tejto funkcie bola služba Waze pre vodičov elektromobilov praktiky nepoužiteľná. Tu treba pripomenúť, že Waze už od roku 2013 patrí práve Googlu, takže funkcionalita v Google Mapách môže byť veľmi podobná.

Na elektromobilistov myslí aj slovenský vývojár Sygic, ktorý nedávno do svojej navigácie integroval možnosť spustiť a zaplatiť za nabíjanie priamo z ich aplikácie. Táto skvelá funkcionalita pribudla do aplikácie Sygic aj vďaka spolupráci s partnerom GreenWay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP