Kedysi bolo zložité vôbec nejakú nabíjačku na elektromobil nájsť. Dnes sa praktický všetky dôležité nabíjacie body nachádzajú aj v najpoužívanejších navigáciách, no spoločnosť Sygic v spolupráci s poskytovateľom GreenWay zachádza ešte ďalej. Po novom ťa táto navigácia nie len dovedie k zvolenej nabíjačke, ale ak sa nachádza v sieti GreenWay, cez navigáciu dokonca dokážeš samotné nabíjanie elektromobilu aj spustiť.

Cieľom tejto spolupráce je ešte viac zvýšiť komfort pri cestovaní elektromobilom. Vodič elektrického auta tak nemusí používať zvlášť aplikáciu pre navigovanie a ďalšiu aplikáciu pre autorizáciu nabíjania. Všetko dokáže vyriešiť skrz navigáciu Sygic.

Navigácia, aplikácia GreenWay či klasická karta?

Pri plánovaní cesty alebo výletu na mape navigácie vyhľadá vodič svoj cieľ. Okrem informácii o ceste na vytýčenej trase uvidí aj všetky nabíjacie stanice siete GreenWay, vrátane ich aktuálnej dostupnosti, ktorá dosahuje viac ako 99,4%.

GreenWay

Na spustenie nabíjania je potom možné použiť ktorékoľvek rozhranie: nabíjaciu kartu alebo aplikáciu GreenWay či navigáciu Sygic. Bližší popis staníc vodičovi napovie, ako sa k stanici dostať a kde sa stanica presne nachádza, ak je napr. na niektorom poschodí parkovacieho domu.

Vodičovi prihlásenému do navigácie Sygic prinesie aplikácia ešte viac funkcií. Uvidí aktuálne ceny platné pre nastavený paušál v GreenWay a po pripojení konektora k vozidlu mu umožní priamo spustiť nabíjanie bez nutnosti prepínania sa do aplikácie GreenWay.

Pre neregistrovaných vodičov je dostupná registrácia do siete týchto nabíjačiek priamo cez Sygic. V sieti GreenWay je dnes podľa firmy viac ako 500 nabíjacích staníc, čo predstavuje vyše 2 300 nabíjacích bodov.

„Rozvoj elektromobility poskytuje priestor pre nové partnerstvá a inovatívne nápady. Veríme, že región CEE má veľký potenciál a sme otvorení ďalším novým partnerstvám, ktoré  prinesú riešenia pre zvýšenie komfortu pre vodičov a zároveň podporujú udržateľnosť a zdravé životné prostredie pre všetkých,“  hovorí Peter Badík, CEO, spoločnosti GreenWay Infrastructure.

GreenWay Infrastructure

„Sygic GPS Navigácia má v režime pre elektrické vozidlá už vyše 460-tisíc nabíjacích bodov v rámci Európy. Za posledných dvanásť mesiacov sa tento počet zvýšil až o vyše 130-tisíc aj vďaka rozširovaniu siete GreenWay, ako aj ďalších partnerov. Veľmi nás teší, že sme súčasťou progresívneho ekosystému, ktorý pomáha šoférom v rozhodnutí cestovať ekologickejšie, a to vďaka sofistikovaným údajom a funkciám o dojazde a nabíjaní, ktoré im v navigácii poskytujeme,“ uviedol Martin Strigač, CEO spoločnosti Sygic.

V budúcnosti sa nabiješ aj v roamingovej sieti

Z tlačovej správy vyplýva, že že funkcia spustenia nabíjania cez Sygic je zatiaľ dostupná iba pre nabíjačky GreenWay. Nabíjanie na roamingových stojanoch je nutné naďalej spúšťať skrz aplikáciu GreenWay, alebo sa musí vodič autorizovať kartou.

Do budúcna však plánujú obe spoločnosti rozšírenie funkcionality aj pre viac ako 20 roamingových partnerov GreenWay v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP