Znížiť produkciu emisií automobilu môže aj taká banalita, ako výber vhodnej trasy. Mapy Google ťa po novom dokážu do cieľa navigovať presne po takejto trase, okrem najrýchlejšej a najkratšej si tak už budeš môcť vybrať aj tú, pri ktorej vyprodukuješ najmenej emisií, informuje The Verge.

Google mapy sa stávajú zasa o niečo inteligentnejšie, no hlavne ekologickejšie. Používatelia v USA si môžu od dnešného dňa pri navigovaní do cieľa zvoliť trasu, pri ktorej vyprodukuje ich vozidlo najmenej emisií.

Google/Screenshot

Táto funkcia zohľadňuje niekoľko faktorov, ako napríklad hustota dopravy či členitosť trasy do cieľa. Najkratšia trasa totiž nemusí byť vždy najekologickejšia. Ak sú na danom úseku príliš veľké prevýšenia, alebo býva na nej v určitom čase hustá premávka, auto vyprodukuje podstatne viac emisií, ako keď pôjde trasou o niečo dlhšou, no zároveň voľnejšou a menej členitou.

Pomôže ušetriť stovky ton CO2

Ako informuje portál The Guardian, nová funkcia dokáže pri aktívnom využívaní vodičmi ušetriť až 1 milión ton C02 ročne. To je ekvivalent emisií, ktoré za rok vyprodukuje zhruba 200 000 osobných áut.

Mapy budú aj naďalej prioritne vyberať najrýchlejšiu trasu, no zároveň, ak existuje ekologickejšia cesta, zobrazí aj tú a používateľ si následne zvolí, ktorou z nich sa vydá. V USA je už funkcia dostupná, no do Európy príde až v priebehu budúceho roka.

Nájdeš si aj nízkoemisné lety

Americký gigant okrem novej navigačnej funkcie spustil aj prehľad vyprodukovaných emisií jednotlivých letov, ktoré si môžeš vyhľadať cez Google Flights.

Google

Po novom sa pri každom jednom lete nachádza informácia, ktorá zobrazuje aktuálnu produkciu emisií na jedno sedadlo a porovnáva ju s priemernou produkciou na danej trase. Ty si tak môžeš v prípade záujmu vybrať spoločnosť, ktorá na danej trase lieta najekologickejšie.

Google/Screenshot

Rovnako aj pri vyhľadávaní hotelov bude Google zobrazovať informácie o ekologických úsiliach jednotlivých poskytovateľov ubytovaní. „Ekologizácii“ sa nevyhne ani nákupné vyhľadávanie, po novom bude Google odporúčať udržateľné produkty pred tými menej ekologickými.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP